סטודנטים רואים עולם

16 סטודנטים הלומדים מרכז בהאוניברסיטאי במחלקות למדעי המחשב ומתמטיקה, כלכלה ופיזיקה, חזרו באוגוסט האחרון ממשלחת לימודית בעיר פרם שברוסיה. את המשלחת ליווה דיקן הפקולטה למדעי הטבע, פרופ' אלכס דומושניצקי, וארבעה אנשי סגל נוספים. הסטודנטים, שלמדו באוניברסיטה המקומית במהלך 10 ימים מודלים מתמטיים כלכליים ויישומם במחשב, חזרו עייפים אך מרוצים. מקסים רושיאוב, סטודנט שנה ב' במסלול המשולב להנדסת חשמל ופיזיקה שהשתתף בתוכנית מספר: "המשלחת הייתה עמוסה  - גם בחוויות וגם בחומר לימודי.. היה מרתק לראות איך ניתן ליישם את התיאוריות הפיזיקליות שלמדנו במסגרת התואר במודלים כלכליים שהשימוש בהם הוא יומיומי ופרקטי. הסגנון האקדמי שונה מאוד מאשר זה שבארץ - אבל נוכחתי שהמרצים אצלנו ברמה לא פחות גבוהה מאלו שבאקדמיה ברוסיה".

מתחרים במתמטיקה

במהלך חודש ספטמבר התקיימה בפעם הראשונה מאז החלה לפני מספר שנים, אוליפיאדת המתמטיקה הבינלאומית - כאן במרכז האוניברסיטאי. במהלך התחרות התמודדו קבוצות של סטודנטים מרחבי העולם על תואר האלופה האולימפית. בשונה משנים קודמות, בהן נערכה האולימפיאדה בצורה וירטואלית בלבד, השנה החליטו מארגניה,ביניהם פרופ' אלכסנדר דומושניצקי, להביא אותה ארצה ולקיימה כאן ברחבי הקמפוס. בסיום שני ימי התחרות הוכרזה הקבוצה הרוסית כמנצחת הגדולה.

חוקרים מפרסמים

ראה אור: הגיליון ה-12 של כתב העת היוקרתי "סוגיות חברתיות בישראל". את כתב העת עורך פרופ' דן סואן, ראש המחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה במרכז האוניברסיטאי. בגיליון החדש מופיעים מחקרן של יערית בוקק וסימה זלצברג אודות "סודות השדכנים", מחקרו של ד"ר אמיר חצרוני אודות תכנים מעוררי מחלוקת בטלוויזיה בראייה השוואתית, וכן מחקרו של ד"ר אזי לב און ראש ביה"ס לתקשורת אודות "הדיון ציבורי ואינטרסים כלכליים ברשת: האם ניתן להפגיש בין השניים?" ועוד.

למנוע אלימות במשפחה

במהלך חודש נובמבר ערכה המחלקה לקרימינולוגיה יום עיון מרתק בנושא: "פנים שונות לאלימות במשפחה" בהנחיית ד"ר חגית בוני-נח. הכנס התמקד בצדדים הפחות מוכרים של האלימות במשפחה, בין היתר אלימות כנגד גברים וקשישים, ובמהלכו עלו לדיון נושאים שונים כגון: אלימות בתהליך גירושין, הסלחנות של מערכת המשפט כלפי אלימות נשים, הקורבנות המושתקת של גברים ועוד.

כנס אריאל לבריאות

בתאריך 24.11.11 יתקיים במשכן הכנסת - כנס אריאל החמישי לבריאות, תחת הכותרת: "בין צריכת שירותים לצריחת הצרכנים". חבר הכנסת, פרופ'  אריה אלדד, ינחה את הכנס שבמהלכו יועלו לדיון נושאים הקשורים להוצאה הפרטית של הבריאות בישראל. בכנס ישתתפו סגן שר הבריאות, חברי כנסת, מנכ"ל משרד הבריאות, נשיא המרכז האוניברסיטאי, קצין הרפואה הראשי בצה"ל, אנשי אקדמיה ועוד.

חתונת השנה בקמפוס

בתאריך 13.11.11 התקיימה בקמפוס המרכז האוניברסיטאי חתונתם של רות סטלמצ'נקו ופרץ קצ'לוב. השניים הכירו במסגרת השתתפותם בפרויקט "מסע" של נתיב שנערך בקמפוס בשלוש השנים האחרונות, ולפני שלושה חודשים עלו השניים לישראל והחליטו להינשא (פרץ אף הגדיל לעשות ובימים הקרובים יתגייס לשירות קרבי בצה"ל). המרכז האוניברסיטאי לקח תחת חסותו את ארגון האירוע המשמח, ובוגרי "מסע" הטריים התגייסו אף הם לשמח את הזוג הטרי. "מאוד חשוב לנו להתחתן פה בארץ עם חופה יהודית".. אמרה הכלה הנרגשת. באירוע השתתפו מעל 150 איש ביניהם בני משפחתם של החתן והכלה שהוטסו במיוחד לארץ ונפגשו לראשונה רק מתחת לחופה...

פרויקט "מסע" הינו פרויקט שבמסגרתו מגיעים לארץ סטודנטים זרים במטרה ללמוד סמסטר אחד באקדמיה הישראלית. במרכז האוניברסיטאי סיימו את לימודיהם בהצלחה כבר למעלה מ-6 מחזורים, ובינואר השנה עתידה להגיע קבוצת סטודנטים נוספת. נתון משמח וחסר תקדים נרשם בעקבות עלייתם ארצה של 45% מכלל הבוגרים שהשתתפו בפרויקט.

ביה"ס לארכיטקטורה מציג

בספטמבר האחרון התקיימה במתחם התחנה בת"א תערוכה שבה הציגו האדריכלים הטריים וכן סטודנטים מצטיינים של ביה"ס לארכיטקטורה במרכז האוניברסטאי את עבודות הגמר שלהם, עבודות שבשבילן "בילו" לילות רבים ללא שינה...

בעקבות מצוקת שטחי הבניה במרחב ת"א-יפו ובעקבותיה גל המחאה ששטף את הארץ, הוחלט למקד את נושא עבודות הגמר, במרחב האורבני של יפו ודרום ת"א, בניסיון למצוא פתרונות לבעיה זו. חלקם של הסטודנטים מצא כי פיתוח שכונות ביפו, בעלות שולית יחסית ובאיכות חיים ראויה בעיר, יכול להביא ליצירת מספר רב של מקומות דיור בני השגה ובני קיימא וליצירת רקמה עירונית, ציבורית ופרטית, עשירה ומגוונת.

כך למשל דבי אדלר, עולה חדשה מאנטוורפן, מצאה כי בשכונת שפירא טמון פוטנציאל רב: "הבנתי שבמקומות המתאפיינים באוכלוסייה חלשה עדיף לאסוף את השטחים הפרטיים והמוזנחים הללו למערכת ציבורית אורגנית כוללת. מערכת זו תיתן מענה מצד אחד לצורך במרחבים פתוחים וציבוריים, ומצד שני לחיזוק השטח הפרטי המתבטא בהוספת מגורים בני השגה" מסבירה דבי. לעומת שכנתו לספסל הלימודים, עודד חדוותי, קיבוצניק מעין שמר, בחר לפתח את הפתרון סביב הדדיות חברתית בשכונת פלורנטין. "בפרויקט שלי אני לא מתיימר לחדש בהרבה, אלא לנסות ולהזכיר לתל אביב משהו שנדמה לי שכבר שכחה. מגורים המוכוונים לצעירים ומשפחות יכולים להיות צפופים ולא נישאים אל על. אלו מגורים שלא מתעלמים ממפלס הרחוב אלה פועלים איתו בסינרגיה" הוא מסביר.

במסגרת השבוע האחרון לתערוכה, נערך ערב הצדעה והוקרה לפועלו של האדריכל פרופ' סעדיה (סצ'קו) מנדל. את הערב ליווה מייצב וסרט שערכו הסטודנטים לכבודו של האדריכל. מנדל נולד ביוגוסלביה ועלה ארצה בגיל 7. הוא למד בפריז ובלונדון והוא בוגר הפקולטה לארכיטקטורה בטכניון. את הפרקטיקה הפרטית בארץ החל בשנת 1960. כפרופסור לאדריכלות, מנדל עמד בראש המחלקות לאדריכלות בבצלאל ובמרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון. החל משנת 1984 הוא משמש כיו"ר מחוז תל אביב של "המועצה לשימור מבנים ואתרים". ברשימת עבודותיו בולטים מפעלי שיקום ושימור רבים של בתים ושכונות ברחבי הארץ: יפו העתיקה, שכונת ימין משה, משכנות שאננים ומבנים שונים בירושלים, בעכו העתיקה ובצפת העתיקה. כמו כן, הוא שימש כ- "אדריכל היישוב" בירוחם, ותכנן את תחנת הרכבת תל אביב אוניברסיטה אשר נבנתה בשנת 2000.

 

mish


P1040227

 

P1040869

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

_2

 

 

המשך

עדכון אחרון (רביעי, 23 נובמבר 2011 12:14)