איכותה של ספרייה, מגוון הכותרים והשירותים שהיא יכולה לספק לסטודנט ולחוקר במוסד אקדמי הם משתנים משמעותיים בשדרוגנו לאוניברסיטה. אי לכך, משאבים לפיתוח ולתפעול הספרייה נמצאו גם בעיתות שבהם המשאבים היו מצומצמים ביותר.

הספרייה הנוכחית בקמפוס מילקן פרוסה על פני כ- 2800 מ"ר. יש בה למעלה מ-160,000 כותרים, ובנוסף לספרים ולכתבי העת, נמצאים בה גם מאגרי מידע על גבי תקליטורים ומאגרי מידע מקוונים, וכן אמצעי מדיה דיגיטלית. לרשות המבקרים בה כ- 350 עמדות עבודה וכ- 130 עמדות מחשב.

עם הפנים קדימה

במסגרת תכנית האב לגידול הצפוי במספר הסטודנטים עד ל- 20,000, גידול במספר מסלולי הלימוד, הענקת תארי דוקטור וסיום תהליך שדרוגנו לאוניברסיטת מחקר מובילה במדינת ישראל, הצורך להבטיח פיתוח מתמשך של שירותי הספרייה הוא גורם אסטרטגי.

במהלך החורף התקדמו עבודות חפירת היסודות והקמת רצפה ראשונה לבניין הספרייה החדש שבקמפוס המערבי. הבניין החדש מוקם במרכז הקמפוס, ויהיה הבניין הראשון בכיכר מרכזית בקמפוס המאוחד - הכביש המפריד בין הקמפוס המזרחי לקמפוס המערבי יבוטל. הבניין מוקם כך שתהיה אליו גישה קלה ונוחה למרב הסטודנטים הלומדים בפקולטות השונות. מחלונות המבנה יחזו היושבים בו בנוף המרהיב של הרי השומרון.

עם סיומה, מתוכננת הספרייה להתפרש במבנה רב-אגפי של כ- 13,000 מ"ר. יהיו בו כ- 1700 עמדות ישיבה וכ- 550 עמדות מחשב. שלב א' של המבנה, שנבנה כעת, יכלול כ- 7000 מ"ר שישמשו כאולמות קריאה, וכן חדרים לשימוש באמצעי מדיה שונים, במאגרי מידע ובמחשבים.

מרכז מידע רב-תחומי

תכנון המבנה החדש בוצע מתוך חשיבה כי כל סטודנט, מרצה וחוקר יוכל למצוא את מקומו ולבחור את המקום המועדף לו לעבודה, ויתמצא בקלות ובטבעיות במבנה, שכיווניו ואגפיו השונים נשקפים מן החללים המרכזיים. מבנה הספרייה משתלב עם סביבתו, עם השטחים הפתוחים, גינות הנוי, הכיכר והשמים הנראים מחלונותיו. הבניין מזמין את שוהי הקמפוס והכיכר המרכזית לבוא בין כתליו, לקרוא, לעיין, ללמוד ולהחכים. מתכנני המבנה (ברסלבי חיה ודוד אדריכלים) ויוזמי הקמתו מצפים לחוויה אינטלקטואלית-פונקציונאלית ואסתטית, שתרחיב את דעתם של המשתמשים הרבים.

ההערכה היא, כי חפירת היסודות והקמת רצפה ראשונה יימשכו עד ראשית שנת הלימודים תשע"א, והצפי לסיום הקמת שלב א' הוא קיץ 2012. תקציב הבנייה מורכב מתקציבי ות"ת, תרומות ותקציב שוטף של המוסד. לאחר מעבר הספרייה למבנה החדש, מתוכנן המבנה הנוכחי (בניין 12) לרכז ולהכיל בתוכו את כל פונקציות המנהלה השונות המפוזרים בבניינים ברחבי הקמפוס, לנוחות המשתמשים ולמען שירות טוב יותר לקהל הלקוחות.

librery
המשך

עדכון אחרון (שני, 10 מאי 2010 15:45)