מיכל שכטר מגיעה מדי בוקר למעבדתה שבבניין 6, ושוקדת על עבודת הדוקטורט שלה בנושא "התפקוד האפשרי של המערכת האנדוקנבינואידית בהתקשרות בין אם לילוד". מאחורי השם המורכב עומדת חוקרת צעירה ומבטיחה, שתזכה לעמוד בעוד מספר שבועות על במה מכובדת באוניברסיטה העברית ולקבל מטעם הארגון הישראלי לחקר הקנבינואידים את פרס "חוקר צעיר" בתחום חקר הקנבינואידים בביולוגיה וברפואה. מיכל מסבירה את תחום מחקרה: "האינטראקציה בין אם לילוד מתוארת בדרך-כלל במונחים פסיכולוגיים, אולם כיום כבר ברור שתהליכים עצביים והורמונליים המתרחשים במוח מעורבים בקשר זה. במחקרי אנו בודקים את מעורבותה של המערכת האנדוקנבינואידית במנגנונים עצביים הקשורים לאהבה ולהתקשרות. הקולטנים במוח הקושרים את החומר הפעיל בצמח הקנביס הם חלק ממערכת זו, ומכאן שמה. תחום מחקר זה מרתק ומאתגר".

"בתום לימודיי לתואר ראשון ושני בתחום מדעי החיים באוניברסיטת בר-אילן, חיפשתי נושא שיעניין אותי להמשך דרכי האקדמית. כך זכיתי להכיר את פרופ' אסתר פרידע ז"ל, שחקרה רבות את נושא האנדוקנבינואידים מכיוונים שונים, והצטרפתי לקבוצת המחקר שלה. פרופ' פרידע היתה אישה מיוחדת - אשת מחקר שאפתנית, מובילה בתחום מחקרה ובעלת הכרה אקדמית עולמית בקרב הקהילה החוקרת בתחום. את כל מה שהיא יישמה בעצמה, היא גם דרשה מן התלמידים שלה, וזה בדיוק מה שחיפשתי - מישהו שייתן לי יד ויריץ אותי קדימה".

מחקרה של מיכל נעשה כאמור במעבדות המרכז האוניברסיטאי, בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת בר-אילן ובהנחייתו של פרופ' אהרון וולר. לאחר פטירתה של פרופ' פרידע ז"ל מיכל המשיכה את מחקרה בצוות המחקר של ד"ר אלברט פנחסוב, ראש המחלקה לביולוגיה מולקולרית.

אווירה אקדמית ומשפחתית

"היתרון בעבודת המחקר במעבדות המרכז האוניברסיטאי לעומת מוסדות מחקר אחרים היא הנגישות לצוות החוקר הבכיר, והנגישות למכשור מתקדם, העומד לרשות כלל החוקרים במוסד. מספר הדוקטורנטים כאן הוא קטן, ואנו מהווים כוח מחקרי משמעותי בצוותי המחקר השונים. המרכז האוניברסיטאי מעודד אותנו, החוקרים הצעירים, ליזום פעילויות מחקריות ושיתופי פעולה, מאפשר לנו לצאת לכנסים מדעיים, וגם להיות חלק מצוות ההוראה, הכל כחלק מן ההכשרה הכוללת שלנו כאנשי מחקר. האווירה פה בקרב החוקרים במחלקות השונות היא מאוד משפחתית, והצלחתו של האחד היא גאוות כולם".

תלמידי מחקר פורצי דרך

כחלק משיתופי הפעולה המחקריים שמקיים המרכז האוניברסיטאי עם אוניברסיטאות מובילות בארץ ובעולם, מזה מספר שנים אנו מכשירים חוקרים חדשים במגוון תחומים לתארים מתקדמים: סטודנטים מאוניברסיטאות חיצוניות מבצעים מחקר בהנחייה משותפת של מנחה מן המרכז האוניברסיטאי ובמעבדתו, ביחד עם מנחה מטעם מאוניברסיטת האם. המרכז האוניברסיטאי תומך בסטודנטים אלו במלגות מחקר, ומשלבם במערך ההוראה. במסגרת זו השתלבו עד כה כ- 150 סטודנטים חיצוניים, מתוכם כ- 50 בוגרים סיימו את מחקרם, והמרכז האוניברסיטאי מאוזכר בעבודותיהם כגוף תומך ושותף למחקר. המחקרים המשותפים מתקיימים בין השאר עם אוניברסיטאות: בן-גוריון, בר-אילן, חיפה, תל-אביב, העברית, וגם אוניברסיטת קולורדו בארה"ב, אוניברסיטת אדינבורו בסקוטלנד ועוד. הסטודנטים מעידים כי שיתוף הפעולה בין מוסדות המחקר מסייע להם לקבל הנחיה צמודה וממוקדת, עבודה במעבדות מתקדמות, יחס אישי, ותנאים אולטימטיביים לביצוע המחקר. רוב תלמידי המחקר עוסקים בתחומי המדעים המדויקים: כימיה, ביולוגיה, פיזיקה, מחשבים והנדסה בתחום השונים. יחד עם זאת ישנם גם סטודנטים ממדעי החברה: מנהל עסקים, פסיכולוגיה וסוציולוגיה. כן ירבו

4


המשך

עדכון אחרון (חמישי, 21 אוקטובר 2010 12:07)