המרכז האוניברסיטאי רואה את עצמו כחלק בלתי נפרד מהחברה והקהילה שסובבים אותו. כחלק ממגמת השותפות עם הקהילה הוקמה לפני כשנתיים במחלקה להפרעות בתקשורת מרפאה להפרעות שפה דיבור ושמיעה. המחלקה, בראשות ד"ר אסתר בן יצחק, הקימה את המרפאה במטרה לתת מענה מקצועי ומיטבי לקהילה, וכמקום לשיתוף פעולה פורה בין המחקר האקדמי לשדה הטיפולי. המרפאה משרתת את כלל תושבי האזור ובתוכם את העובדים והסטודנטים של המרכז.

במרפאה חדרי טיפול מרווחים אליהם צמודים חדרי תצפית עם מראות חד כיווניות. המרפאה מאובזרת  במיטב הציוד לאבחון ולטיפול של הפרעות שפה דיבור ושמיעה. הצוות המקצועי במרפאה כולל קלינאי תקשורת מוסמכים ומנוסים בתחומים מגוונים של לקויות שפה דיבור קול ושמיעה .

במרפאה ניתן שירות היוועצות עם  רופא אף אוזן גרון מומחה ד"ר מרדכי הימלפרב  הנמנה עם סגל המרצים של המחלקה וגם מנהל את היחידה לשמיעה ודיבור ומרפאת סחרחורת והפרעות שמיעה  בבית חולים איכילוב.

המרפאה עובדת בשיתוף הסגל האקדמי של המחלקה להפרעות בתקשורת ומיושמות בה שיטות טיפול ואבחון עדכניים  המותאמים למחקר האקדמי. כיום מבקרים במרפאה כ-40 ילדים ומבוגרים בשבוע בתחום השפה והדיבור אשר מטופלים במודל ההוליסטי השם דגש על סביבת הבית, המסגרת החינוכית, מסגרת העבודה ועל צורכי המטופל כחלק חשוב להצלחת הטיפול. גת סבלדי הרוסי בעלת תואר ראשון בהפרעות בתקשורת ותואר שני בייעוץ חינוכי לגיל הרך מנהלת מזה כשנתיים את המרפאה להפרעות שפה דיבור ושמיעה.כמנחת קבוצות ומוסמכת להדרכת הורים בשיטת אדלר וכמי שעבדה במכון להתפתחות הילד בבי"ח וופלסון היא מסבירה: "אחד המדדים החשובים בהצלחה של טיפול והתקדמות הילד הוא ההשתתפות והמעורבות של ההורים בתהליך ובמטרות הטיפול. אי לכך  בכל סדרה של טיפולים אנו דואגים לשתף ולהדריך את ההורים על ידי קיום של פגישות  אישיות עמם במטרה  להבין את צורכי ההורים וללמוד ולהכיר את תפקוד הילד בתחומים השונים. תהליך זה מסייע בבניית התוכנית הטיפולית  ומקדם את הצלחתה. בנוסף  לכך  הקלינאיות אצלנו מגיעות לבקר את הילד במסגרת החינוכית של הילד במטרה להתרשם מתפקודו בסביבתו הטיבעית  ובמתן הדרכה לצוות החינוכי"

זה נשמע מצוין

במרפאה מבוצעים אבחונים וטיפולים של ליקויי שפה, קול ודיבור מגיל ינקות עד מבוגרים. מתקיימת קבוצת שפה בהנחיית שתי קלינאיות בדגש "מוכנות לקראת כתה א' בתחום השפתי ובמיומנויות חברתיות".מבוצעות בדיקות שמיעה  מקיפות לכל הגילאים. הבדיקות שמבוצעות בתחום השמיעה הן: בדיקות התנהגותיות, בדיקות אלקטרופיזיולוגיות  (ABR, OAE) ובקרוב יתבצעו גם בדיקות התאמה של מכשירי שמיעה.

משתפים פעולה - פר"ח

בקליניקות מתקיים גם פרויקט שיתוף פעולה בין המחלקה להפרעות בתקשורת לבין חונכות פר"ח. סטודנטים להפרעות בתקשורת המשתתפים בפרויקט עובדים במרפאה כחלק מהכשרתם. במסגרת הפרויקט הם חונכים ילדים  בעל עיכוב שפתי/תקשורתי המטופלים במרפאה. הם מלווים את הילד 4 שעות שבועיות: שעה של טיפול בשיתוף הקלינאית במרפאה ועוד שלוש שעות נוספות הניתנות לילד בחינם (וללא צורך בטופס 17 ) מעבר לשעת הטיפול. הסטודנטים מקבלים הדרכה וליווי  מקצועי על ידי קלינאית תקשורת מוסמכת והילד נהנה מהתערבות טיפולית  ואינטנסיבית המסייעת רבות לקידומו של הילד.

המכון להתפתחות הילד

שירות חדש שייפתח במהלך חודש אוגוסט הוא המכון להתפתחות הילד. במכון עובד צוות רב מקצועי של מרפאה בעיסוק, פסיכולוג ,קלינאי תקשורת ופיזיותרפיסט אשר ביחד נותנים את מכלול הטיפולים ההתפתחותיים לילד במקום מרוכז אחד. המכון, אשר עובר בימים אלו, ויפתח בתחילת חודש יולי, מיועד לשרת את כל אוכלוסיית האיזור, כאשר הילדים המטופלים מופנים ע"י קופות חולים.

 

  

לקביעת תור ניתן ליצור קשר: 03-9765777, 054-2454508

מייל - irasi@ariel.ac.il

אתר האינטרנט http://www.ariel.ac.il/cod/gat-savaldi-harrusi/home

 

 

__1

 

 

המשך

עדכון אחרון (חמישי, 07 יולי 2011 13:45)