דר שרון ענבי-גופר

    קנביס רפואי

בשנים האחרונות עוסקת ד"ר שרון ענבי-גופר בפיתוח תרופות חדשות לסרטן, לכאב  ולסכיזופרניה.

"התואר הראשון שלי התמקד בטכנולוגיה של מזון באוניברסיטה העברית והתואר השני התמקד בביוטכנולוגיה, בפיתוח נוגדנים ובמציאת חומרים טבעיים בעלי פוטנציאל לשמש כתרופות למחלת האלצהיימר באוניברסיטת תל-אביב. את הדוקטורט עשיתי בחו"ל, במכון למדעי הרפואה של אוניברסיטת אברדין בסקוטלנד. אוניברסיטת אברדין נמצאת במקום השני בעולם בתחום הפרמקולוגיה. עם סיום הדוקטורט נסעתי למכון CPMC בסן-פרנסיסקו, ארה"ב להמשיך את קריירת המחקר לפוסט-דוקטורט. המחקר התרכז בפרמקולוגיה מולקולרית והוא אחד הקולטנים שמתווך את ההשפעה של החומר הפסיכו-אקטיבי.

לאוניברסיטת אריאל הגעתי בעקבות פרופ' אסתר פרידע (ז"ל), לשעבר ראש המחלקה למדעי-ההתנהגות באוניברסיטת אריאל, ומדענית בעלת שם בין-לאומי בחקר ההשפעות הפסיכו-פרמקולוגיות של חומרים המיוצרים ע"י צמחים כמו קנביס. כיום אני ראש מעבדה, ומלמדת בבית-הספר לתזונה, בבית-הספר לעבודה סוציאלית, במחלקה לפיזיותרפיה ובמחלקה למדעי ההתנהגות".

הישגים מחקריים של השנים האחרונות:

"אחד המחקרים עסק בפיתוח תרופות חדשות לקולטן שנמצא בריכוז גבוה על פני תאים סרטניים. במהלך העבודה, אפיינתי מספר חומרים מקנביס וגיליתי שיש בקנביס מספר חומרים שמעכבים את הקולטן". הגילוי המרעיש הסביר באופן חלקי את ההשפעה של מריחואנה רפואית על סרטן וכאב. "המחקר גילה שישנם חומרים ספציפיים בתוך הקנביס עם פוטנציאל גדול לעכב את הקולטן ולכן חומרים אלו יכולים לשמש בסיס לפיתוח תרופות אנטי-סרטניות חדשות".

במקביל, חקרה ד"ר שרון את הקשר בין המערכת האנדו-קנבינואידית לסכיזופרניה: "המערכת האנדו-קנבינואידית היא בעצם מערכת בתוך הגוף אשר מורכבת מקולטנים שקושרים ומעבירים את האות שיוצרים חומרים מהקנביס. במהלך המחקר נמצא חומר אשר יכול לשמש כתרופה לסכיזופרניה".

תוך כדי עבודה על הפרוייקט האחרון ראתה ד"ר שרון תופעות דמויות טיקים: "כשהתחלתי לבדוק אותן לעומק, מצאתי כי קיימים טיקים קוליים. ממצאים אלו הובילו לפיתוח מודל חדש לסינדרום טורט. כיום אני מתמקדת באפיון המודל ומקווה כי הוא יעזור להבנת התפתחות המחלה ולמציאת תרופות חדשות".

בימים אלו, מארגנת ד"ר שרון כנס בנושא סינדרום טורט.

 

 


alt חזור