כוחנו עולה בכנס מדענים עולים

שישה מדענים עולים חברי סגל המרכז האוניברסיטאי נבחרו להיות מבין 100 מדענים עולים מצטיינים, ושמם, תחומי מחקרם ומידע עליהם פורסם בספר שיצא לאור על-ידי משרד הקליטה והעלייה. הספר הושק במסגרת כנס הוקרה למדענים העולים על תרומתם לקידום המדע, שהתקיים במהלך חודש אוקטובר, ביוזמת השרה לקליטת העלייה סופה לנדבר. המדענים הם: פרופ' ראובן אנוך מן המחלקה למורשת ישראל, פרופ' אדוארד בורמשנקו מן המחלקות פיזיקה והנדסת כימיה, דיקן הפקולטה למדעי הטבע פרופ' אלכסנדר דומושניצקי, פרופ' יעקב גולצר ופרופ' פרנק עשוש - מן המחלקה למדעי המחשב ומתמטיקה,  והרקטור פרופ' מיכאל זיניגרד, שפתח את הכנס בהרצאת פתיחה על קליטת המדענים במרכז האוניברסיטאי. במהלך האירוע הוענק פרס השרה לקליטת העלייה ל- 10 מדענים מצטיינים, שבפעילותם הציבורית תרמו והשפיעו על מימוש פוטנציאל ההון האנושי, ביניהם ד"ר נחום אנגרט, שהקים אצלנו בראשית שנות ה- 90 ביחד עם ד"ר מיכאל צייטלין מעבדה למחקר ופיתוח של גבישים לשימוש בלייזרים, ממנה התפתחה חברת "רייקול", יצרנית מובילה בעולם בתחום גבישים לא לינאריים ואופטיים, המעסיקה כיום 35 עובדים - 20 מהם עולים חדשים.

בצילום: פרופ' זיניגרד בעת הרצאתו (יצחק אלהרר, "סקופ 80")

 

2.1

פרופ' זיניגרד במהלך ההרצאה

הומור ב"מראה"

"באלפי שנים של גלות והצורך לשרוד, לא הייתה ברירה, אז צחקו" - כך פותחת ד"ר זיוה פלדמן מן המחלקה למורשת ישראל את דבר העורכת לגיליון מס' 5 של כתב העת "מראה", הנחלק למאמרים, סיפורת ושירה. "היהודים צחקו על השלטונות, ובעיקר על עצמם, פנו אל הצד המצחיק של הקיום, בתוך הכאב... הומור הוא דבר רציני. הוא ביטוי ספונטאני, היוצר אפקט של צחוק ללא שליטה. אפקט זה גורם לשחרור לחצים ומכאן להנאה. ההומור מתרחש כאשר האדם מצליח לנטרל את הרגש ולהפעיל את האינטלקט... ההומור היא דרך טובה להתמודד עם המציאות ולפרוק מתחים. את ההומור לא ניתן להגדיר חד משמעית, לכן מובאים כאן מאמרים, דרכם מנסים כותביהם להגדירו - כל אחד בדרכו... את ההומור ניתן למצוא בתלמוד, במוסיקה, באמנות, בספרות ועוד. הקריקטורה היא עיוות של המציאות, זאת במטרה להסבירה בדרך הומוריסטית ומעמדת התצפית של האמן. לכן בגיליון זה של "מראה" משולבות קריקטורות של אמנים, בין ישראלים ובין אחרים. למידע נוסף הקלק כאן.

 

2.2mar-ee_51

כריכת הגיליון

אורחים ומרצים

במהלך שנת הלימודים תשע"א צפויים להגיע מרצי אורח רבים, להענקת הרצאות במסגרות האקדמיות השונות. בית הספר לארכיטקטורה ובית הספר לתקשורת מיסדו נוהג זה לסדרת הרצאות. הרצאות האורח פתוחות לכלל ציבור הסטודנטים, ואף לאורחים מן החוץ.

אחת לשבועיים בימי שני בשעה 13:00 מתכנסים תלמידי בית הספר לתקשורת ל"צהרי יום ב'". האורח הראשון בסדרה היה הפרשן לענייני ערבים של ערוץ 2 אהוד יערי, ובהמשך צפויים להגיע דוד שי מנהל ויקיפדיה ישראל, הפרשן הכלכלי הוותיק של "ידיעות אחרונות" סבר פלוצקר, ונשיאת מועצת העיתונות השופטת בדימוס דליה דורנר ועוד.

תלמידי בית הספר לארכיטקטורה נפגשים אחת לשבועיים בימי חמישי בשעה 14:00 עם אנשי מקצוע מובילים בתחום. את הסדרה פתח ארדיכל ישראל גודוביץ', לשעבר מהנדס עיריית תל-אביב, ותסגור אותה פרופ' אדר' גזינה ויינמילר מבית הספר לארכיטקטורה באוניברסיטת המבורג. לצפייה בתכנית המלאה הקלק כאן.

 

2.3

כרזת הכנס

"חתונה יהודית" ב"עין יהודית"

"חתונה יהודית", סרטה של יוליה קושניר-דימנט, בוגרת המחזור הראשון של המסלול לקולנוע וטלויזיה בבית הספר לתקשורת, הוקרן ב"עין יהודית", פסטיבל עולמי לסרטים יהודיים, שהתקיים בחודש אוקטובר באשקלון. הסרט, שצולם ונערך על-ידי סרגי ליטבק, אף הוא בוגר המחזור הראשון, הוא סיפורם של שלושה זוגות נשואים, המהווים מודל למה שמוגדר כ"נישואי תערובת" - אילו קשיים עוברים זוגות אלו, מהם החוקים הנוגעים להם, ואילו קשיים מציבה מדינת ישראל בפניהם. זו פעם ראשונה שמוקרן סרט בוגרים במסגרת חיצונית.

 

2.4

כרזת הסרט

"יומן אירועים" - ד"ר רונן א. כהן

ד"ר רונן א. כהן, מומחה ללימודים איראניים, אסלאם והמזרח התיכון, חבר סגל המחלקה לישראל במזרח התיכון, חרג משגרתו האקדמית, ופרסם לאחרונה את "בינת ג'בל: יומן אירועים" - המגולל את סיפורו של ניר, חפ"ש (חייל פשוט), דתי, צעיר, המשרת ברצועת הביטחון בלבנון. צעד-צעד הוא מוביל את הקורא אל תוך לבנון ואל המתרחש שם, עד שהקורא חש כי הוא מכיר על בוריים את המקום ואת הנפשות שפעלו בו. הספר מוקדש לזיכרו של חברו של ד"ר כהן, סגן אורי הלמן ז"ל, שאף מופיע כדמות בספר. בעבר פרסם ד"ר כהן ספר ייחודי ללימוד השפה הפרסית, וכן ספר על המג'אהדין ח'לק האיראני, שעותק שלו נמצא כיום גם בספרייה הלאומית באיראן. למידע נוסף הקלק כאן

משפרים תקשורת עם הקהילה

כחלק משיתוף הפעולה בין הקהילה למרפאה להפרעות בתקשורת, במהלך חודש אוקטובר קיימה המחלקה להפרעות בתקשורת יום עיון, שבו התארחו כ-60 אנשי חינוך והוראה מן העיר אריאל ומיישובי הסביבה - גננות חינוך מיוחד, גננות חינוך רגיל, מפקחות צוותים פארא-רפואים ונציגי השירות הפסיכולוגי. בדברי התודה של מנהלת מתי"א שומרון אורלי קלמן, והמפקחת של החינוך המיוחד במ"א שומרון נאוה יהלום, נכתב: "רמת ההקשבה להרצאות העידה על עניין רב שגילו המשתתפים בתוכן ובתהליך. המרכז שבניתם  מעורר השראה והערצה, ויש מה לראות וללמוד... נשמח להמשיך את הקשר ולהאדירו". למידע נוסף על המרפאה להפרעות בתקשורת הקלק כאן

 

2.5-atifa-bint-gbel

כריכת הספר

המשך

עדכון אחרון (רביעי, 24 נובמבר 2010 12:45)