num ok

אוניברסיטת אריאל בספרים ומספרים    

 

אוניברסיטת אריאל לא קופאת על שמריה. היא ממשיכה לתרום ולקדם את עולם המחקר, לפרסם מחקרים חדשים ולהוציא ספרים, מידי שנה מוציא הסגל ספרים בשיתוף האוניברסיטה

קבלו 'טעימה' מחלק מהספרים שיצאו בחודשים האחרונים:

\ נהר ללא גדות \ ד"ר רות דורות  

בספר זה נפגשים הספרות והאמנות, וליתר דיוק – הדרמה והציור. במרכזו של הספר עומדים שני נושאים מרכזיים: זמן" ו"סמל", כפי שהם עולים במחזה בעלת הארמון ללאה גולדברג, ובקבוצת ציורים נבחרים משל מארק שאגאל, סלוואדור דאלי, רנה מאגריט, אדוארד מונק ופאול קליי.

בעולם שנשלט על ידי מדע וטכנולוגיה הטביעו שני אירועים מכוננים את חותמם על תפישת הזמן: תיאוריית היחסות של איינשטיין, ותפישת הזמן הפנימי – ה"מֶשֶך" של ברגסון. בעקבותיהם הפך הזמן למקוטע, סימולטני ויחסי. הספר דן בארבע קטגוריות שונות של זמן: זמן פיסיקאלי – כרונולוגי, זמן היסטורי, זמן פסיכולוגי וזמן הנצח.

משמעותו הראשונית של סמל היא - חפץ או ישות מסוימים המייצגים מהות אחרת. על כן, קיימת חשיבות ליחס שבין ה"מציג" ל"מיוצג"; בין המוחשי למופשט. הספר עוסק בארמון – הסמל המרכזי במחזה ובציורים הנבחרים. באמצעות ההפשטה הסמלית ניתן לרדת לעומקן של התופעות האנושיות והקוסמיות בבעלת הארמון ובציור.

ספר זה הינו כמסך העולה, החושף מפגש קסום בין עולם המילים לעולם הצבעים.

הספר זכה גם כן לחשיפה בדמות כתבה גדולה בעיתון מעריב.

 לכתבה לחץ כאן

scan0002

\ הערכת עמידות מבנים קיימים מבטון מזוין ברעידות אדמה \ ד"ר משה דניאלי וד"ר יעקב בלוך

מחברי הספר מהמחלקה להנדסה אזרחית באוניברסיטה, מציעים שיטה מקורית להערכה כמותית של הרמה הסיסמית (תאוצת רעידת אדמה או עוצמתה) שמבנה מבטון מזוין עומד בה.

השיטה מכוונת למבנים קיימים, למבנים המצויים בשלבי תכנון, ולמבנים שכבר ניזוקו עקב רעידות אדמה.

בספר הנוכחי ניתן דגש על בניינים בני 2-8 קומות, בעלי שילדה מבטון מזוין, הנפוצים ביותר במדינת ישראל.

scan0003

ספרים נוספים שיצאו לאור בהוצאת האוניברסיטה:

\ מדריך לפיזיותרפיסט \ ד"ר מאיר לוטן, ד"ר תמר יעקב

\ שאלות אתיות והלכתיות \ ד"ר רונן הראובני

\ סוגיות חברתיות בישראל \ פרופ' דן סואן

\ עיר של חכמים וסוחרים: הקהילה היהודית בארם צובה. 1800-1492 / לאה בורנשטיין – מקובצקי

\ תקשורת אלחוטית בגלי – רדיו \ פרופ' יוסף פנחסי

\ מבוא לחישוב נומרי \ פרופ' אראל גרנות

ספרי הוראה שיצאו לאור בהשתתפות האוניברסיטה:

\ המאבק על ארץ ישראל וירושלים בין היהדות לאיסלם \ פרופ' ניסים דנה

\ צמחי מאכל ומוצריהם בספרות הברכות מהמאה ה- 16 ועד לזמננו \ ד"ר אבי שמש

 

לקראת השנה החדשה החלטנו לספר לכם על אוניברסיטת אריאל במספרים

שנת הלימודים תשע"ד ממשיכה את הצמיחה של אוניברסיטת אריאל בשומרון. על אף שזו השנה הראשונה אותה המוסד פותח כאוניברסיטה בהכרה מלאה, מהווה אוניברסיטת אריאל בשומרון גורם מוביל בשיעור הצמיחה של הסטודנטים הנרשמים ללימודים בו (לכתבה בנושא לחצו כאן). אמנם בעת איסוף הנתונים ההרשמה עוד נמשכה, אך כבר כעת ניתן לראות כי לפי הנתונים האוניברסיטה החדשה-ותיקה ממשיכה את המגמה. בעוד שבשאר האוניברסיטאות נרשמת צמיחה מתונה ואף ירידה במספר הנרשמים, אוניברסיטת אריאל תפתח את שנת הלימודים תשע"ד עם כ-15,000 סטודנטים הצפויים ללמוד בה. מתוכם, לכ-4,000 סטודנטים תהיה שנת תשע"ד שנת לימודיהם הראשונה, כאשר בתשע"ג כ-2,200 בוגרים קיבלו את התואר שלהם וכ-250 קיבלו את תעודת ההנדסאי.

החלוקה בין גברים לנשים בקרב הסטודנטים באוניברסיטת אריאל היא פחות או יותר מאוזנת, וצפויה לעמוד על 51% סטודנטים ו-49% סטודנטיות.

בקמפוס באריאל פועלים, בצד האוניברסיטה, המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה המכשיר הנדסאים בתחומים מגוונים מכינות ייעודיות לתחומי ההנדסה ומדעי הטבע ומכינה אקדמית כללית. מתוך כלל התלמידים שיפתחו את שנת הלימודים, כ-11,200 הם סטודנטים לתואר אקדמי (תואר ראשון, מסטרנטים או דוקטורנטים) לכ- 4000 סטודנטים מתוכם זו תיהיה השנה הראשונה, שאר ה- 3,800 הסטודנטים ילמדו במרכז לעיצוב ולטכנולוגיה ובמכינות . כאמור, מדובר בהמשך תנופת הצמיחה של האוניברסיטה, אשר פועלת בנוף האקדמי בישראל כבר 32 שנים.

בנושא החלוקה המגדרית באוניברסיטה החלוקה היא כך,  כ-51% מהלומדים באוניברסיטה הם סטודנטים ו-49% הן סטודנטיות. המרכז לעיצוב וטכנולוגיה  פותח גם כן את שנת הלימודים ונכון לשנה זו נרשמו כ- 1605 סטודנטים כאשר 1194 בנים ו-411 בנות.

ומה לגבי הסגל? השנה הצטרפו לאוניברסיטה כ- 30 חברי סגל חדשים מדרגת מורה, סה"כ חברי סגל נכון להיום עומד על 320, מספר הקידומים לסגל הבכיר לתשע"ג עומד על 32 חברי סגל.

מחלקות חדשות באוניברסיטת אריאל

 כחלק מהתפתחות המוסד, האוניברסיטה פותחת השנה לראשונה מחלקה לתואר ראשון במדעי הסיעוד (B.S.N), בשיתוף קופת החולים כללית. הדבר יאפשר העשרת הידע של הבוגר בסיעוד - מעבר לנדרש בתוכנית הלימודים הפורמאלית. בראש המחלקה תעמוד ד"ר אילה בלאו, אחות מוסמכת ומיילדת אשר עוסקת במשרד הבריאות במחלקה לגנטיקה קהילתית, שימשה בעברה בתחומי סיעוד רבים נוספים , כמרצה במסלול הגנרי לתואר ראשון בחוג לסיעוד באוניברסיטת תל אביב, שימשה כיו"ר ארגון המיילדות בישראל, ניהלה את בריאות הציבור – טיפות החלב של מכבי שירותי בריאות ועוד. כ- 15,000 סטודנטים צפויים לפתוח את שנת הלימודים בקמפוס אוניברסיטת אריאל בשנה"ל תשע"ד. מתוכם כ-11,200 סטודנטים לתואר אקדמי והשאר במרכז לעיצוב ולטכנולוגיה ובמכינות.

בסמסטר ב', תיפתח תוכנית הלימודים לתואר ראשון בלימודי קדם רפואה (B.Sc) באישור מהמל"ג. על פי האישור, סטודנטים יוכלו ללמוד בתכנית ללימודי תואר ראשון בקדם רפואה (Pre-Med), ולאחר מכן להמשיך ללימודי רפואה (M.D) בתכנית 4 שנתית באוניברסיטאות תל אביב ובר אילן או בחו"ל – כל זאת כמובן על בסיס ציוניהם ומעבר בחינת G.R.E. התכנית בלימודי קדם רפואה תהיה משותפת לבית הספר למדעי הבריאות ולמחלקה לביולוגיה מולקולרית בפקולטה למדעי הטבע באוניברסיטת אריאל

בנוסף לכך, המסלול לכימיה ביולוגית - וביולוגיה מולקולארית לתואר שני M.Sc (עם תזה) נפתח גם כן השנה. בליבה של התוכנית עומדים קורסי חובה ייחודיים החושפים את התלמידים לשיטות מכשיריות המשותפות הן למחקר הכימי והן לביולוגי, וכאלה שהן ספציפיות לכל אחד מהתחומים הללו. בחירת השיטות הספציפיות מכל תחום ואופן שילובן בסדר ההרצאות משקפים נאמנה את מיזוג הלוגיקה של הכימאים והביולוגים במהלך בניית הקורסים ולכן, לדעתנו, מעניקים ידע בינתחומי אותנטי.בין היתר ישנם תחומי מיקוד ייחודיים בקרימינולוגיה וכן מסלולי לימוד של כפל תואר ומסלול ישיר לתואר שני למצטיינים.

 

כתב: יהונתן לוי

 

alt חזור