המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון חרט על דגלו את הסיסמא "אקדמיה פורצת דרך". חלק נכבד מפריצות הדרך המחקריות נעשה בין כתלי המעבדות ומתקני המחקר השונים, תוך מתן דגש רב ליישימות המחקרים בתעשייה. אחד מאותם מתקנים הוא הFEL, לייזר אלקטרוניים חופשיים, מתקן יחידי מסוגו בארץ אשר עומד בחזית המחקר בתדרים גבוהים.

מקרינים ידע

מאיץ האלקטרונים, היחידי מסוגו בארץ - כאשר בעולם כולו פועלים 6 מאיצים מסוג זה, פועל במרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון משנת 2001.כיוון שהFEL הוא מאיץ האלקטרונים היחידי בישראל כל תחומי המחקר במתח גבוה נעשים במתקן השוכן במרכז האונירבסיטאי. המאיץ, שהוקם כמאיץ יונים בשנות ה-60, עבר שינוי ייעוד לקראת סוף שנות ה-90. בשנת 2002 הוכר המאיץ כאחד ממרכזי הידע הנתמכים על-ידי משרד המדע וכיום הוא פועל בראשות פרופ' אברהם גובר ובשיתוף פעולה עם אוניברסיטת ת"א.

מתקן הFEL מייצר קרינה אלקטרו-מגנטית באמצעות האצת אלקטורנים  במתח גבוה של 1.4 מיליון וולט. האלקטרונים נפלטים מהקתודה של המאיץ ועוברים דרך צינור האצה ומערכת סלילים לתיקון המסלול. המערכת מאפשרת לכוון ולמקד את קרן האלקטרונים לפני העברתם ב-wiggler, מתקן הבנוי ממערך מגנטים הגורמים לנדנוד האלומה וליצירת קרינת לייזר. ייחודו של המתקן הוא בכך שהוא היחידי בארץ שמאפשר את כיוון עוצמת הקרינה בתדרים הגבוהים של 80-100 ג'יגה-הרץ.

שיתוף פעולה מחקרי וייעוץ לחברות פרטיות

מתקן הFEL מספק קרינה אלקטרו-מגנטית בתדרים גבוהים למגוון רחב של מחקרים ותחומי מחקר. סביב עשרות הפעולות המחקריות שנעשו במתקן ומאות שעות האדם שנצברו בו נבנה והתפתח מרכז ידע רחב בתחום החדשני.

בין תחומי המחקר הרבים שבהם עוסקים במתקן הFEL נמצאים גם התחום הרפואי .המתקן מאפשר לחוקרים לבדוק תאי דם והשפעת קרינה על המבנה הגנטי.  בתחום הביטחוני עובדים במתקן על שימוש בקרינה להדמיית חפצים למטרות  גיולי וזיהוי עצמים חשודים ואמל"ח. גם תחום התקשורת נחקר במתקן - כאשר שימוש בקרינה המיוצרת בFEL מאפשר את הכפלת נפח האפשרות להעברת אמצעי תקשורת.

מרכז הידע שנוצר עקב ייחודו של המתקן הביא למחקר רב וידע רב בנושא המחקר של מתח גבוה. מרכז הידע הביא לשיתופי פעולה נרחבים ורבים עם גופי מחקר, מוסדות אקדמיים וחברות מסחריות פרטיות אשר מגיעות לקבל ייעוץ והכוונה מהידע שכבר נרכש במתקן.

מייק האקבי בביקור במאיץ


 

 

 

המשך

עדכון אחרון (רביעי, 06 אפריל 2011 08:40)