501057-3dhoie-paslavan2triangleבחודש שעבר נערך ליל המדענים 2015 בחסות היחידה האוניברסיטאית לילדים ונוער באוניברסיטת אריאל. באירוע ביקרו כ-1700 ילדים ובני משפחותיהם, אשר למדו וחקרו את תעתועי המוח עם עשרות הרצאות, מעבדות מדע ניידות, דוכני סימולציה, הפעלות, ומתחמי פעילות לכל המשפחה. הנושאים שהוצגו באירוע היו; מסע אל נבכי מוח האדם, פגיעות ראש, צפייה בכוכבים, קוגניציה, הנוירולוגיה של האשליה, העצבים שמעצבים את גופנו, כוכבי העל של המוח, מוח ושפה, מסתורי הזיכרון, תקשורת בין מכונות לגוף האדם באמצעות קריאה ושידור אותות חשמליים, משחקי חשיבה ועוד. לצפייה בתמונות מהאירוע


501057-Rr96OS-paslavantriangleבמהלך חודש ספטמבר התקיים באוניברסיטת אריאל כנס "איכות, ניידות וגלובליזציה במערכת ההשכלה הגבוהה" אשר עסק באתגרי ההוראה האקדמית מנקודת מבט רחבה. כיצד תראה האקדמיה של דור ה-y?שילוב טכנולוגיה וסמארטפונים במהלך הלמידה בכיתה, תכנון פרויקט סמסטריאלי במקום לגשת למבחנים ומתן ציונים על דיבייטים במהלך הקורס. זוהי תופעה מוכרת וידועה למי שלמד בשנים האחרונות או החל זה עתה את מסגרת לימודיו באקדמיה. השיעור הפך לא רלוונטי, המרצה לא מאתגר לחשיבה, ואת החומר והסיכומים אפשר למצוא במחשב וברשתות החברתיות. אז למה להגיע לשיעור? האקדמיה בשנים האחרונות נאלצת להתמודד עם דרישות הסטודנטים של דור ה-y, הדורשים למידה משמעותית ומאתגרת, והכי חשוב, פרקטית. 
פרופ' ניצה דוידוביץ', ראש תחום הערכת איכות והוראה אקדמית באוניברסיטת אריאל ומארגנת הכנס, מסבירה על חשיבותו: "בבסיסה של האקדמיה יש "על פניו" קונפליקט. סטודנטים מעוניינים ללמוד ומטרת האוניברסיטה היא לחקור. מרצים כיום אינם מתוגמלים על איכות ההוראה שלהם אלא רק על פי איכות המחקר. זהו צו השעה להביא לסטודנטים מרצים שמשקיעים באיכות ההוראה, למען דור החוקרים בעתיד ולמען האקדמיה. לכן, אין למעשה סתירה בהשקעה בין שני התחומים, שהרי מטרתינו בהוראה אקדמית הוא לגדל את דור החוקרים הבא. מטרת הכנס היא להעלות את המודעות לנושא הזה".
ייחודיות הכנס הייתה בשיתוף פעולה נרחב בין אוניברסיטאות בארץ ובעולם. בכנס נכחו עמיתי מחקר ממדינות רבות כגון גרמניה, פולין, מקסיקו, אוקראינה, רוסיה ועוד. כמו כן, חברי סגל מאוניברסיטאות שונות בארץ וממכללות אקדמיות, בינהם; אוניברסיטת חיפה, תל אביב, בר-אילן, האוניברסיטה העברית, הטכניון, אוניברסיטת בן גוריון, המכון HIT חולון ועוד. 

501057-ZsJj4g-paslavan3triangleכבכל שנה יוצאת קבוצה של סטודנטים מבית הספר לארכיטקטורה מאוניברסיטת אריאל לסמינר אקדמי נוסע בחו"ל. השנה נבחר על ידי הסטודנטים יעד קרוב, מעניין ומאתגר, גיאורגיה. סמינר זה מהווה חלק אינטגרלי ממערך בלימודים הכולל ומטרותיו נועדו להעשרת היכולת האקדמית והמקצועית של הסטודנטים. הסמינר, שאותו הנחו אדר' אורית אופק-פיידמן ואדר' סרגיו אסדרבן, החל בעיר טיביליסי ועבר על פני כפרים ונופים רבים ומגוונים. הסמינר חשף את הסטודנטים לתרבות המקומית אשר עסקו ברישום הנופים, המקומות והמבנים בהם ביקרו. לסמינר קדמו 3 מפגשי הכנה, האחד במנזר עמק המצלבה בירושלים, בו נחשפו הסטודנטים לקשר גאורגיה-ירושלים, ושני מפגשים נוספים בהם עבדו הסטודנטים על איסוף וניתוח החומרים השונים. דרך ההתבוננות ובאמצעות מחקר שהחל טרם נסיעתם, הסטודנטים התבקשו להתמקד בנושאים הבאים:
\ הקשרים הסטורים-גיאוגרפיים \ תפיסות אורבניות' התייחסות כפרית מסורתית גאורגיה-ארמניה, תרבויות מקומיות והשתקפותם, גיבורי תרבות באומנויות השונות, שירה, ספרות, מחול, מוזיקה, אומנות פלסטית ומלאכת יד \ ארכיטקטורה דתית וחילונית מתוכננת, ארכיטקטורה ורנקולרית מסורתית \ ההיבט היהודי. לצפייה בתמונות


501057-j6gDF3-paslavan4triangle
צוות רב-תחומי באוניברסיטה, המורכב ממדענים וחוקרי פיזיקה, רובוטיקה, מתמטיקה, מחשבים והנדסה, פועל בשיתוף פעולה עם התעשייה האווירית לישראל ומפתח טכנולוגית ננו-לווין פורצת דרך. לווינים קונבנציונליים ומגושמים הם יקרים מאוד לבניה, שיגור ותפעול, ולכן זמינים רק לסוכנויות ממשלתיות גדולות. מתוך הבנה זאת, מפתח הצוות לייזר אופטי חדשני וטכנולוגיות ממוקדות מטרה שיאפשרו נחילי שיגור לווינים בגודל אגרוף, אשר יעבדו יחד באיכות גבוהה יותר ויאפשרו העברת נתונים מהירה יותר מטכנולוגיות גלי הרדיו הנוכחיות. לצפייה בסרטון

506359-lIdlGv-paslavanhasamagefen

בחודש ספטמבר התארח באוניברסיטה פרופ' שמואל עינב, פרופ' אמריטוס להנדסה ביו-רפואית באוניברסיטאת תל-אביב, החוקר את מערכת הלב וכלי הדם. פרופ' עינב הוא מהחוקרים העיקריים של זרימת הדם ופעילות הלב ואף המציא מס' פטנטים בנושאים אלו. מחלוצי המיכשור הרפואי בתחום שיטת אבחון בעזרת הדמייה המבוססת על תמונות משולבות שמתקבלות מבדיקות CT ומבדיקת MRI. בין תפקידיו במרוצת השנים; מנהל רמות - חברת הישום של אוניברסיטת תל אביב, הקים את המחלקה להנדסה רפואית באוניברסיטת תל אביב, מכהן כיו"ר התוכנית לחינוך טכנולוגי ומדעי של משרד החינוך ואף קיבל פרס מפעל הפיס ופרס לנדאו על מחקריו.
את פרופ' עינב ארחו פרופ' עידית אברהמי וד"ר משה ברנד מהמחלקה להנדסת מכונות ומכטרוניקה, שבעבר אף היו הדוקטורנטים שלו. הביקור החל בלשכת הנשיא בארוחת צהריים ולאחר מכן התמשך במעבדות לצורך בחינת שיתופי פעולה וביקב המחקרי. 

 alt חזור