engineers good

     חדשות המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה 

 

המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה הינו המרכז המוביל ללימודי הנדסאים, בו לומדים למעלה מ- 1600 סטודנטים במסלולי הנדסאים ומסלולי קדם הנדסאים. בנוסף, מפעיל המרכז יחידה ללימודי תעודה, העוסקת בהכשרה מקצועית ובהסבה לתחומים שונים, לשם השתלבות מהירה בשוק העבודה. סקרנו עבורכם חלק מהפעילויות והחדשות האחרונות מהמרכז לעיצוב ולטכנולוגיה.

הישגים היסטוריים במאבק ראשי המכללות הטכנולוגיות

לפני כשנתיים, המכללות להנדסאים פתחו במאבק על מנת להשוות את תקצוב לימודי ההנדסאים לזה של המכללות האקדמיות ,תקציב שיאפשר רכישת ציוד, העסקת כוח אדם מקצועי להוראה, ובניית מערך לטיפול ועזרה לסטודנטים כפי שכבר קיים במכללות האקדמיות. בין ראשי המאבק – ד"ר יוכבד פנחסי-אדיב, מנהלת המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה, שהוא אחד משלוש המכללות הגדולות והמובילות בישראל להכשרת הנדסאים.

זה זמן רב שראשי המכללות הטכנולוגיות נאבקות בכדי לקיים במדינת ישראל הכשרת הנדסאים ראויה. התעשייה משוועת להנדסאים, הצורך הוא אדיר, תרומתם של ההנדסאים לכלכלה הישראלית היא עצומה, ויחד עם זאת במשך שנים קיימת אפליה שיטתית בתקצוב לימודי ההנדסאים. הסטודנטים להנדסאים בישראל מהווים 11% מכלל אוכלוסיית הסטודנטים המתוקצבים, ומקבלים רק 1.58% מתקציב המופנה להשכלה גבוהה!

כל סטודנט באקדמיה מתוקצב בסכום הגדול פי  5  מן הסכום שמתוקצב הנדסאי. המשמעות הישירה עבור הסטודנטים היא קושי בגיוס מרצים, לימוד בקבוצות גדולות, חוסר משאבים לפיתוח מעבדות וסדנאות מתקדמות.

לפני כשנה הושבתו המכללות ברחבי הארץ לשבועיים - שביתה שבעקבותיה הוחלט להקים ועדה שתורכב מנציגי הממשלה והמכללות, על מנת לשבת ולדון על מודל התקצוב, מודל התמחור וההיבטים הפדגוגיים הנדרשים להצלחתכם לצאת לעולם התעסוקה מוכנים כראוי. כל הפעילות במהלך השנה האחרונה לא הביאה לתוצאה המיוחלת על מנת לפתור את המשבר - התייחסות משרד הכלכלה והאוצר למכללות הטכנולוגיות לא תואמת את גודל המשבר.

עם הובלתה של ד"ר פנחסי-אדיב, חברי פורום מנהלי המכללות הטכנולוגיות שבתו רעב למשך שלושה ימים מול משרדי הממשלה בכדי למנוע את השבתת הלימודים ולהגיע להישגים, אך איש מן השרים הרלוונטיים לא מצא לנכון להגיע לפגישה עם השובתים, שנמצאו באוהל המחאה מול הכנסת. אי לכך, הלימודים בכל המכללות הטכנולוגיות במדינת ישראל הושבתו החל מן ה -20/10/13 , בגיבוי מלא של התאחדות הסטודנטית הארצית .

המאבק זכה לתמיכה וגיבוי התאחדות הסטודנטים, ויו"ר התאחדות הסטודנטית הארצית, אורי רשטיק, הודיע כי במידה ועד ל- 30 באוקטובר לא תיפטר הבעיה, יצטרפו לשביתה כל הסטודנטים במדינת ישראל.

לאחר משא ומתן אינטנסיבי עם נציגי משרד האוצר ומשרד הכלכלה, ובהתערבות ועדות רלוונטיות בכנסת, הושג תקצוב של 117 מיליון ₪. בנוסף, מוקמת ועדה פדגוגית שמטרתה לתת המלצות למועצת ההנדסאים לעניין פרויקט הגמר, ובחינת נושא בחינות מה"ט. כספים נוספים יגיעו מהצמדת שכר הלימוד למדד .

המאבק הוא של כולם - פורום מנהלי המכללות הטכנולוגיות מזמין להצטרף לעמוד הפייסבוק בכדי לתמוך ולקבל עדכונים שוטפים -

http://www.facebook.com/maavktech. 


250 הנדסאים מדופלמים חדשים בוגרי המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה

כ- 250 בוגרים חדשים קיבלו תואר הנדסאי מטעם המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה ומשרד התמ"ת. בטקס רב משתתפים, שהתקיים בקמפוס באריאל במהלך חודש מאי, נכחו נגיד אוניברסיטת אריאל יגאל כהן-אורגד, הבוגרים ובני משפחותיהם. בין הבוגרים, 70 מצטיינים ומצטיינים יתרה – שממוצע ציוניהם גבוה מ- 85.

המחלקה בעלת מספר הבוגרים הגדול ביותר היא המחלקה להנדסת חשמל – 41, אחריה המחלקה להנדסה אזרחית, עם 32 בוגרים. לראשונה הוענקו דיפלומות הנדסאי למחזור הראשון של המחלקה לעיצוב תעשייתי, שהחלה פעילותה לפני שלוש שנים.

ד"ר יוכבד פנחסי-אדיב, מנהלת המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה, בירכה את הבוגרים: "ביום חגיגי זה אנו מוקירים את בוגרינו אשר במהלך לימודיהם עמלו רבות, למדו, פעלו, וידעו לקבל את הביקורת, כי מה שאפיין אותם הוא הרצון לדעת, להתפתח, להתקדם, ולפתח את אפשרויות ההשכלה והמקצוענות. ההנדסאים המדופלמים מהווים את שדרת התעשייה ויוצאים היום למשק הדורש והצמא להנדסאים. המרכז מעמיד הנדסאים מקצוענים, אשר עברו הליך לימודים קשה הכולל המון ידע ויכולת מעשית, ולכן אני בטוחה בהצלחתם לצאת לתעשייה  מוכנים ומוכשרים. מאחלת לכולם השתלבות מהירה ומוצלחת בשוק התעסוקה ומיצוי הפוטנציאל האישי".

במרכז לעיצוב ולטכנולוגיה 16 מחלקות לימוד בתחומי העיצוב והטכנולוגיה, לצד העיצוב והתקשורת. זהו המרכז המגוון ביותר ללימודי הנדסאים, ואחד הגדולים בישראל, המונה כ- 1500 סטודנטים מרחבי הארץ.

לצפייה באלבום התמונות של האירוע הקלק/י כאן

תנועת בית"ר תמותג מחדש באמצעות סמל שעוצב על-ידי סטודנטית לתקשורת חזותית מאריאל

איילת שטיינר, מהמחלקה להנדסאי תקשורת חזותית, היא הסטודנטית שהצעתה נבחרה למיתוג מחדש ועיצוב סמליה של תנועת בית"ר. תערוכה עם כל הצעות העיצוב אשר הוכנו על ידי הסטודנטים התקיימה בכנסת ישראל – טרקלין שאגאל, במפגש לציון 90 שנה לתנועת בית"ר. התערוכה התקיימה ביום בו צוין בכנסת זכרו של מייסד התנועה, זאב ז'בוטינסקי. האירוע כולו התקיים ביוזמת ח"כ דני דנון.

בראשית שנת הלימודים הסטודנטים נקראו להציע רעיונות עיצוביים לסמלי התנועה. לצד סמל התנועה, התבקשו הסטודנטים להציע רעיונות חדשים לחולצת תנועה. עם קבלת ההצעות, התקיים תהליך הצבעה בקרב חברי התנועה בפורומים שונים, כולל שיתוף החניכים הצעירים באמצעות דף הפייסבוק של התנועה. את הפרויקט הנחתה המרצה אהובה שטיינפלד.

תמר טננבאום, מזכ"לית התנועה, הסבירה כי "כתנועה חלוצית ציונית בחרנו כחלק מחגיגות ה- 90 להיווסדות התנועה לעסוק בנושא הסמלים בבית"ר, כך שמצד אחד יישמרו את המסורת והעבר המפואר של התנועה, ומצד שני ישקפו את ההתחדשות לאור האתגרים של התנועה היום בישראל. אנו מודים לסטודנטים שהשתתפו בפרויקט והטיבו לחבר בין ישן לחדש ויצרו עבודות מקסימות המשקפות את רוח התנועה".

בצילום: סמל תנועת בית"ר המוצע על-ידי הסטודנטית איילת שטיינר, שנבחר להחליף את הסמל הקיים

beter

לצפייה באלבום התערוכה הקלק/י כאן

 

בפעם השישית התקיים מרתון עשייה קולנועית "3 ימים וסרט"

"ניפגש בשבת", קומדיית פשע משעשעת שבוימה על-ידי הסטודנטית כוכי צמח-קייזלר ומתרחשת באחת ההתנחלויות, זכתה במקום הראשון באירוע "3 ימים וסרט" של המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה, שהתקיים בחודש יוני בסינמה סיטי גלילות.

הסרט מספר את סיפורה של מיתר, דוורית צעירה שהייתה עדה לרצח, ומוצאת את עצמה בורחת מפושעים שמנסים לחסלה. באקט של ייאוש היא עולה על טרמפ ליישוב נווה צוף, אך מבינה שנפלה מן הפח אל הפחת. כעת במקום לנסות ולשרוד את המנוסה מהפושעים, צריכה מיתר 'לעשות' שבת ביישוב דתי. העניינים מסתבכים עוד יותר כאשר גם רודפיה מופיעים בשער היישוב. תסריט: כוכי צמח קייזלר וענבר קלינגל. צילום ועריכה: סטיב פיטוסי. הפקה: לבנת אורזך.

למקום השני הגיע "חצי שחור חצי לבן", התסריט  נכתב בהשראת דמויות אוטנטיות מאזורי השכונה והפריפריה שבה גדל הבמאי עמית ימין. הסרט עוסק באדם הפשוט שמנסה לחזור בתשובה ולנקות את עברו מהרגליו הישנים, כשבדרך עליו להתמודד מול הפיתויים מעברו, והחובה להציל את חברו. צ'ינו (גיל כהן) הוא אסיר משוחרר שחוזר לשכונה ומתחזק באמונתו. את שעות היום מבלה צ'ינו בעבודות שירות במשרד תיווך שכונתי ובעישון נרגילה בחצר ביתו  עם חברו דניאל (נאור וטורי) ששקוע בחובות ומעורב עם גורמים עבריינים המאיימים על חייו. מעשה שהם נאלצים לעשות מעמיד את שניהם בעימות של כסף כנגד אמונה. בימוי: עמית ימין, צילום: תחיה פלבין, עריכה: הדס עפרי, הפקה: שני פיטרו.

"הקסם של אדל", שזכה במקום השלישי, הוא סרט פנטזיה על ילדה קטנה שאוהבת לקרוא ספרים, ונדחקת לשולי החברה. יום אחד, בעקבות חוויה חברתית בלתי נעימה, פנטזיה ומציאות מתערבבות זו בזו, והיא עוברת חוויה המשנה את חייה. את הסרט ביימה וכתבה שושי פרידמן. בהשראת סיפור חייה.

זו הפעם השישית שמתקיים מרתון עשייה קולנועית מוגבלת זמן: במשך פרק זמן קצר בין כשלושה ימים, הסטודנטים לקולנוע וטלוויזיה של המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה עסקו בעשייה קולנועית אינטנסיבית. שיאו של המרתון - בהקרנת התוצרים בפני אנשי תעשיית הקולנוע והטלוויזיה בארץ, נותני החסויות, מרצים ואנשי אקדמיה, ראשי מה"ט ואמצעי התקשורת.

עיקרו של המרתון בהצבת יעד מוגבל בזמן לעשייה קולנועית אינטנסיבית, החל משלב הרעיון והתסריט, דרך שלב העריכה, ועד למוצר המוגמר והקרנתו. הפרסים שהוענקו לזוכים - משמרת עריכת און ליין באולפני הפוסט-פרודקשן JCS, השכרת ציוד צילום בשווי כספי של אלף דולר מתנת "אוטופיה", ומנוי באתר "ליהוק".

לצפייה באלבום התמונות של האירוע הקלק/י כאן

 

הקולנוענים מצלמים קליפים לדפנה רכטר, לאה שבת ואביתר בנאי

תלמידי שנה ב' במחלקה לקולנוע צילמו קליפ לדיסק החדש של הזמרת דפנה רכטר, במסגרת שיעור יסודות ההפקה עם מפיקת הטלוויזיה טלי רובין ליבנה. הצילומים לשירה החדש של רכטר, "Telephone", נערכו בביתה בשכונת ביצרון בתל-אביב. דפנה צולמה לקליפ יחד עם בן זוגה, היוצר והמוסיקאי נעמן טל. לדברי הזמרת, היא נהנתה מאוד לעבוד עם הצוות המיומן, ואף הציעה להם לצלם עמה קליפ נוסף. זהו למעשה הקליפ השלישי שמפיקים הסטודנטים במסגרת קורס ההפקה. קדמו לו שני קליפים נוספים, האחד לזמר אבי מסיקה, בשירו "חברה לחורף". הקליפ יעלה בקרוב בערוץ 24. קליפ נוסף צולם עבור השיר "אקדח" של אביתר בנאי, בבימויה של לירן גרשון וצילום של שושי פרידמן.  בהמשך יצולם קליפ לזמרת לאה שבת בשירה "דנה", שיר שכתבה לבתה בת ה-10. לצילומי הקליפים יצטרפו סטודנטים משנה א' וג'.בעקבות הכישרון והמקצועיות שהפגינו הסטודנטים בצילומי הקליפים, נוצר שיתוף פעולה גם עם התסריטאית גליה זוהר, להפקת  סדרה אינטרנטית חדשה על אימהות חד הוריות. התסריט נמצא בשלבי פיתוח, והוא כולל קאסט של שחקניות מוכרות וכותבים מוכרים בתעשייה. הצילומים עתידים להיערך בקיץ, לאחר סיום מרתון "שלושה ימים וסרט" שמקיימת המחלקה מדי שנה בסוף שנת הלימודים. זהו פרויקט קצוב זמן שבו מופק סרט ומוקרן ב"סינמה סיטי.

בצילום: הזמרת דפנה רכטר (במרכז) עם הסטודנטים בחדר העריכה

dafna

 

לראשונה: שופט ישראלי בתחרות רובוקאפ הבינלאומית לרובוטיקה

השנה זו הפעם הראשונה ששופט ישראלי שופט בתחרות רובוקאפ ג'וניור הבינלאומית: אינג' יוסי חזן, ראש המחלקה להנדסאי מכונות בהתמחות מכטרוניקה של המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה, ישפוט לראשונה בתחרות זו בקטגוריית הצלה. קטגוריה זו נחשבת למאתגרת ביותר מבחינה מקצועית. בנוסף אליו הוזמנו עוד שני שופטים מישראל לשפוט במקצועות הריקוד והכדורגל.

חזן השתתף עד כה בתחרות זו חמש פעמים ברציפות. בוועדה השנה יהיה חבר בוועדה המארגנת, הכוללת מהנדסים מיפן, שבדיה, בריטניה וישראל. בתחרות משתתפות קרוב ל- 50 מדינות, כאשר מדינה שולחת קבוצה מכל קטגוריה לתחרות רובוקאפ ג'וניור. בנוסף מתקיימת תחרות מקבילה לליגות האוניברסיטאות, על אותן קטגוריות אך ברמה גבוהה יותר.

תחרות רובוקאפ ג'וניור היא תחרות רובוטיקה המכוונת ללימוד מבוסס של פרויקטים לתלמידים עד גיל 19, ומטרתה לעורר סקרנות בקרב התלמידים בנושא, ולהעלות בקרבם את המוטיבציה ללימודי טכנולוגיה. התחרות שמה דגש על פתרון בעיות שיתופיות ומתוכננות, ומיועדת לתלמידים יצירתיים עם מגוון כישורים ותחומי עניין. התחרות מספקת לתלמידים כניסה מרתקת ומלהיבה לשטח הרובוטיקה, ודרך חדשה לפתח יכולות טכנולוגיות וחברתיות באמצעות שילוב תחומי האלקטרוניקה, חומרה, תוכנה, בקרה ועבודה משותפת בצוות ופיתוח מערכת אוטונומית.

תחרות רובוקאפ ג'וניור מתקיימת במסגרת תחרות רובוקאפ העולמית. הרובוקאפ נהגתה לראשונה על-ידי קבוצת חוקרים יפנים ואמריקנים בשנת 1993, ונערכה לראשונה ביפן בשנת 1997. מאז נערכת התחרות מידי שנה באתרים שונים ברחבי העולם, מתוך מטרה לקדם את המחקר הרובוטי ברחבי העולם. מטרת העל של התחרות היא כי עד שנת 2050 נבחרת רובוטים תנצח את אלופת העולם בכדורגל לפי כללי FIFA.

לקראת סוף שנת הלימודים קיימה המחלקה תחרות בין רובוטים למשיכת חבל. לצפייה בקליפ הקלק/י כאן.

ברומא התנהג כרומאי

הסטודנטים במחלקה לאדריכלות ועיצוב פנים יצאו לסיור לימודי בן שבוע ימים לאיטליה. לאחר הנחיתה בשדה התעופה ברומא יצאו לטיול באזור קסטלי רומני, אזור הרי געש כבויים, ביקרו בעירה הציורית נמי, השוכנת על מדרון הר געש היורד לאגם נמי וקאסטל גונדולפו, העיירה שבה שוכן מעון האפיפיור. בהמשך ירדו דרומה אל חבל קמפניה, נאפולי בירת החבל, בירת הפיצה ומלכת השירה האיטלקית, החוף האמלפיטנית - הדרך הנופית הנחשבת בעיני רבים כאחת מן היפות בעולם ופומפיי. סיום הסיור הוקדש ללימוד המודל העירוני שנקבע במקום בתקופת האימפריה הרומית, ושימש לתכנון ובניית ערים רבות כל כך בעולם מאז ועד היום, כמו ניו יורק וטורונטו, תוך כיד היכרות עם הכיכרות, המזרקות, הרחובות הצרים מימי הביניים, הגשרים מעל נהר הטיבר שחוצה את העיר, והאזורים החדשים שנבנו בתקופתו של מוסוליני.

בצילום: הסטודנטים לאדריכלות ועיצוב פנים על רקע אחד מן המבנים ההיסטוריים באיטליה

italy

לצפייה בכמה מן התמונות מן הסיור הקלק/י כאן


כתבה: רינת שגיא

 

alt חזור