מחלקה חדשה ב"הנדסאים באריאל"- הנדסאי מכונות בהתמחות רכב 
מסלול לימודים חדש ייפתח בשנת הלימודים תשע"ו- הנדסאי מכונות בהתמחות רכב לתואר הנדסאי. מחלקה זו מצטרפת למחלקה להנדסאי מכונות בהתמחות מכטרוניקה, הפועלת בהצלחה רבה מזה מספר שנים בהנדסאים באריאל. המחלקה החדשה תשתף פעולה עם חברת "אפיקים"- לשירותי תחבורה ציבורית, ותכשיר כוח אדם במסגרת תכנית הכשרה (סטאג'). הלימודים מתבצעים בקמפוס האוניברסיטאי, לצד לימודים מעשיים במוסכי החברה, הסמוכים לקמפוס. לבוגרי המחלקה אפשרויות תעסוקה מגוונות כגון: ניהול צי רכב בארגונים, ניהול מחלקות שירות והדרכה, ייעוץ לרכישת רכב, ניהול משרד קבלת רכב וקשרי לקוחות, ניהול מוסך, אבחון תקלות ועוד. במהלך הלימודים לתואר הנדסאי או בסיומם, ניתן ללמוד לתואר מקביל במסלול מובנה בפקולטה להנדסה או במדעי החברה.

car

 

תערוכת הגמר של המחלקה להנדסאי תוכנה
בין הפיתוחים שהוצגו בתערוכת הגמר של המחלקה להנדסת תוכנה: אפליקציה למציאת מתכון על-פי מספר מוצרים, מציאת בני זוג, מעקב הורים אחרי ילדיהם ומדידה של כושר. אפליקציית המעקב אחר פעולות של טלפון נייד אחר יכולה למלא צורך עבור הורים מודאגים. Follow Me פותחה ע"י דוד אליהו ויהונתן ענבי, והיא מאפשרת "לעקוב" אחר הילדים (בעלי טלפון עם SIM) לקבלת מידע על פעולות התקשורת כגון: שיחות, הודעות, תמונות, אנשי קשר, מיקום פיזי ועוד. לעוקב נדרש טאבלט או לטלפון חכם. אפליקציית שיתוף ודירוג מתכונים לפי מספר מרכיבים רצויים, Manch, פותחה כצורך סטודנטיאלי אך תענה לצרכים של בתים רבים בישראל, ע"י אבשלום צנעני ודניאל חבורה, מתאימה לסלולרי ולטאבלט ומאפשרת לשתף מתכון אישי, לסמן רשימת מתכונים מועדפים, ולצפות במתכונים לפי התאמתם לחיפוש או הצלחתם ברשת גם במצב לא מקוון. רז יגובינה וניקולאי ארנבורג יצרו אפליקצית היכרויות דרך הטלפון, בהתאם לגיל, מגדר ומיקום גיאוגרפי. האפליקציה MeetApp מאפשרת לשלוח הודעות אישיות לבני הזוג הפוטנציאליים, תוך שמירת היסטוריית התכתבויות, כדי שיהיה מה לספר לילדים. "התערוכה מדגימה את עושרם הטכנולוגי של הבוגרים", מסבירה עירית לובנברג, מנהלת פיתוח בתחומי ה-JAVA ואפליקציות וראש המחלקה. "במהלך הלימודים רוכשים הבוגרים הכשרה וניסיון מעשי בטכנולוגיות המבוקשות ביותר בשוק היום. לראייה, רוב הבוגרים המציגים בתערוכה כבר החלו לעבוד בתחום, בחברות בולטות כמו WIX ו-CHECKPOINT".

tochna

מה הקשר בין ספרים למחאה החברתית?
תערוכת הבוגרים של המחלקה להנדסאי עיצוב תעשייתי עסקה, גם השנה, בנושאים שונים ומגוונים. פרויקט בולט בתערוכה שייך לשלומית קריגמן, סטודנטית במחלקה לעיצוב תעשייתי, אשר עיצבה ספרייה ציבורית שמתוכננת בהתאמה לעמודי התאורה ברחוב. "מדובר בפרויקט חברתי-קהילתי ראשון במעלה", מסבירה קריגמן על הפרויקט, "ספרייה ציבורית איננה המצאה חדשה, אך באופן מפתיע, יש דוגמאות מועטות לכך בעולם. בחרתי בפרויקט הזה משום שאני רואה בו חשיבות עצומה בעידן של טלפונים ניידים וניכור בין אנשים במרחב הציבורי. מדובר בפרויקט בעל פוטנציאל לחבר בין אנשים, וגורם לאינטראקציה ותקשורת בין אישית. הפרויקט הופך את הסביבה האורבנית ליותר חמה וביתית, ופחות קרה ומנוכרת". המעצב מיכאל שוסטרמן, ראש המחלקה לעיצוב תעשייתי, מוסיף על ייחודיות הפרויקט: "ההתקן עמיד בפני נזקי מזג האוויר וונדליזם, וניתן לקחת או להחזיר את הספרים בכל אחת מן התחנות הפרוסות בעיר". על התערוכה מתאר שוסטרמן: "תערוכת הבוגרים במחלקה לעיצוב תעשייתי היא חוד החנית של כל תקופת הלימודים. הדרישות מן הסטודנטים במחלקה משתוות לדרישות של פיתוח ועיצוב מוצר אמת ללקוח או חברה בשוק החופשי, ממחקר ופיתוח, מסקיצות והדמיות תלת ממד, ועד תכנון לייצור והפקת מודלים להיתכנות".

taaruha handesaeim

סדנת workshop שנתית בהנדסאי אדריכלות - עיצוב מתחם אמנים במחצבת בנימינה

מבנה המדמה צורה של יהלום ומבנה בהשראת העיר העתיקה, אלו הן רק חלק מן העבודות שהוצגו בפרויקט ייחודי שיזמה המחלקה לאדריכלות ועיצוב פנים בהנחיית ראש המחלקה אדריכל ירי דה-לנגה. מטרתו של הפרויקט היא תכנון מתחם רובע אמנים בפארק המחצבה העתיד להיבנות בבנימינה. הפרויקט "חציבה אמנותית" אשר זכה במקום הראשון, הוא מבנה המשלב זכוכית, במטרה לחשוף למבקרים את קירות הבטון שנשארו במחצבה. תכנון הפרויקטים והצגתם בוצע במסגרת סדנה מרתונית קצרת מועד, שבה הוגדרה המשימה: לתכנן תוך 96 שעות רובע אמנים במתחם המחצבה. עבודת הסטודנטים כללה תכנון, אפיון, עיצוב תוך בחירת חומרי הגלם והדמיות, וזאת בבנייה ירוקה. מחצבת בנימינה נמצאת מצפון למושבה, בחלק הדרומי של מורדות הכרמל, ושטחה כ-500 דונם. כיום מתגבשת תכנית שיקום, המייעדת אותה לפארק טבע מתפשט המתמקד בהשבת נופי הכרמל, הצמחייה הטבעית, בעלי החיים והעופות. הפרויקט התקיים בתיאום עם המועצה המקומית בנימינה-גבעת עדה, בתמיכתה ובעידודה.

adrichalut

יום עיון לנושא עמידות בפני רעידות אדמה
בכנס זה הציג ד"ר מתי אדן, חוקר ומרצה בכיר במחלקה להנדסה אזרחית באוניברסיטת אריאל, את המוקדים הפעילים בישראל. ד"ר אדן טוען "הים התיכון הוא בעל פוטנציאל לצונאמי מיד לאחר האוקיאנוס השקט". כמו כן, הרצה ד"ר אדן על מערך חילוץ והצלה ממבנים מסוכנים: "רעידות המשנה המופיעות לאחר רעידת האדמה הראשונה מסוכנות אף יותר מהראשונה, יכולת הספיגה של מבנים לרעש אדמה נוסף, לאחר שכבר ספגו רעידת אדמה, נמוכה בהרבה. לפיכך חשוב מאוד לבצע סקר ראשוני לגבי מצב המבנה מיד לאחר הרעידה ולקבל החלטה האם הבניין ראוי לשימוש, או להריסה".

earthqueiq

תחרות "הרץ במבוך" ריתקה את האורחים הצעירים
במסגרת תחרות קבוצתית במחלקה להנדסאי מכונות בהתמחות מכטרוניקה, כל קבוצה פיתחה מערכת רובוטית שתפקידה להיכנס למבוך, לעבור מכשולים ולהצליח לצאת ממנו באוטומציה מלאה. בנוסף התקיימה תצוגה של מערכות רובוטיות שאותן תכננו סטודנטים במהלך השנה הראשונה ללימודיהם: רובוט המחלק מזון לבעלי חיים, היות שהם מרחיקים אותו בזמן האכילה, אמבולנס נגיש שמתאים את עצמו למכשולים בשטח, מערכת הקפאה שנותנת מענה והתראה בזמן אמת בעת תקלה כשאינה מאוישת (הפסקת חשמל), מנעול חכם לדלת שנפתח באמצעות ה-Smartphone, פיתוח כספת השקועה ברצפה ומתגלה רק לאחר הקלדת קוד סודי ועוד.

ratz bamavoch

  

הפקת קליפ ל"מרגיש טוב", להקת The Choice
הסטודנטים במחלקה להנדסאי קולנוע וטלוויזיה הפיקו קליפ לשיר "מרגיש טוב" של הלהקה The Choice. השיר ייכלל בדיסק שכעת נמצא בתהליך גיוס המונים (Head Start). הקליפ בוצע בהנחיית המפיקה טלי רובין-ליבנה. אור דר, מפיקת הקליפ מספרת: "החוויה לעבוד עם לקוח, תוך הגדרת לוחות זמנים, הייתה בהחלט מרגשת, תוך הרגשת אחריות גדולה. כתבנו מראש תסריט, אך לאחר איתור לוקיישן התאמנו אותו על פי תנאי השטח. יום הצילומים עצמו היה מצוין כי הגענו מוכנים, עם לו"ז מוגדר ומתוזמן". אלון שר, סולן הלהקה, ציין בסיפוק: "הרגשנו שהחבר'ה מאוד מחויבים ועושים הכל כדי לתקתק עבודה ולהצליח במשימה. זכינו!". הפקה: אור דר, בימוי: רבקה מוגרבי, תאורה: ליאור מזרחי, ארט: מעיין מנוביץ', עוזרי הפקה: אליאור מקלס, עופר צוקר, איפור: שמוליק שלוש, עריכה, אפטר וקולוריסט: שלום שלוש, שחקנית: מור לנקרי.

the chice doobi reine

 צילום: דובי ריין

 

114 תעודות הצטיינות ו- 10 מלגות ע"ש דוד גאלאל
במעמד בני משפחת גאלאל, הסטודנטים, דיקן הסטודנטים וראשי המחלקות, הוענקו 114 תעודות הצטיינות לסטודנטים ב-15 מחלקות הנדסאי העיצוב, ההנדסה והטכנולוגיה ו-10 מלגות ע"ש דוד גאלאל. התעודות הוענקו על בולטות בהישגים לימודיים ותלמידאות גבוהה, על סמך נתוני שנת הלימודים תשע"ד. 
דוד גאלאל ז"ל, בן לאברהם ולזהבה, נהרג בתאונת דרכים בעת שירות מילואים בשנת 1994, והוא בן 27. לזיכרו, הקימה משפחתו קרן מלגות, במטרה להמשיך את דרכו של דוד, שהיה נכון לעזור לכל דורש, ומתוך תקווה להעמיד אנשי מקצוע שיהיו מועילים ותורמים לחברה בישראל. מנהלת הנדסאים באריאל ד"ר יוכבד פנחסי אדיב: "אני מודה למשפחת גאלאל, המתמידה מדי שנה בהענקת מלגות ללומדים בהנדסאים באריאל, ומקווה כי מורשתו תלך לעד עם הזוכים למלגה, כמו גם עם כל שאר הסטודנטים שלנו". 

galal

 


הקלטת אולפן ראשונה לתזמורת הפילהרמונית של בנימינה
הקלטת התזמורת הפילהרמונית של בנימינה בוצעה על ידי הסטודנטים במחלקה לסאונד, באולפני המחלקה בקמפוס אריאל. לראשונה הקליטה התזמורת מספר יצירות קלאסיות, וכן ביצוע תזמורתי לשיר של אהוד מנור, שטרם נחשף לציבור הרחב. השיר הוענק למעבד המוסיקלי של התזמורת, לשם הלחנתו, על ידי אלמנתו של מנור, עופרה פוקס. זוהר חנוכה, מרצה להקלטת אולפן ויוזם ההקלטה: "זו הפקה ייחודית ומורכבת: ברמה המקצועית לא כל יום מזדמן לאנשי סאונד להקליט תזמורות גדולות. זה מכובד מאוד בתחום, ולכן זו גם הזדמנות מצוינת לסטודנטים".

tizmoret

alt חזור