geri

זרקור על פרופ' גרי גלרמן

 

"אוניברסיטת אריאל הוא מקום שטוב לגדול בו - מקום חדש ונעים עם אווירה מאוד תומכת ומפרגנת, בלי התככים והפוליטיקות שמאפיינים מוסדות לימוד ומחקר אחרים. אלו דברים מאוד חשובים לחוקר צעיר שזקוק לתמיכה – הבאתי את הידע ואת הקשרים עם התעשייה והם סיפקו לי את כל מה שהייתי צריך – בלי להתערב לי במחקר ועם גמישות ופרגון ללא שום הצבת מכשולים".

ראיון עם פרופ' גרי גלרמן, ראש המחלקה לכימיה ביולוגית.

"את התואר הראשון סיימתי בכימיה באוניברסיטת בן-גוריון. תואר שני ושלישי מאוניברסיטת תל-אביב בכימיה אורגנית. לאחר סיום הדוקטורט עסקתי במחקר בתחום של פיתוח תרופות בחברות פרמצבטיות. התפקיד האחרון שמילא היה סגן נשיא בחברת Compugen  וניהל קבוצת מחקר של 14 חוקרים מהם 11 דוקטורים. קבוצת מחקר זו הייתה רב-תחומית וכללה חוקרים שעסקו בכימיה מדיצינלית, כימיה אורגנית, כימיה חישובית ואנליטית. פרופ' גרי גלרמן יסד את האגודה הישראלית  לטכנולוגיות קומבינטוריות ISCT)  שמטרתה להעשיר את  ידיעתם של חוקרים ישראלים בתחום של פיתוח מודרני של תרופות ולהפוך את המדע המתקדם הזה נגיש גם לסטודנטים ישראלים. במסגרת פעילותה של האגודה הישראלית פרופ' גלרמן ארגן מספר כנסים בין-לאומיים ביניהם כינוס במכון ויצמן ב-2001 בהשתתפות שלכ-250 חוקרים ויותר מ-20 מרצים חלקם  בעלי שם עולמי מחו"ל וב-2005  הצטרפתי לסגל הבכיר באריאל".  

מאמריו של פרופ' גלרמן מתפרסמים במיטב ספרות העולמית והוא מציג עבודותיו בכנסים בין לאומיים בקביעות. בנוסף פרופ' גלרמן מקבל לשיפוט מאמרים ומענקים בתחומים של כימיה מדיצינלית ומשתף פעולה עם מגוון אוניברסיטאות: אוניברסיטת בר אילן, האוניברסיטה העברית, הטכניון ומכון ויצמן. לאחרונה פרופ' גלרמן נבחר לראש מחלקה של כימיה ביולוגית.

\ פעילות מחקרית

"עם השנים הרגשתי שיש צורך להעמיק את הידע של חוקרים ישראלים בנושא פיתוח מודרני של תרופות, לכן ייסדתי את האגודה הישראלית לטכנולוגית קומבינטוריות. תחום הבריאות נחשב כמועדף אלי כי הרגשתי מטרת שליחות לערוך מחקר בנושא לכן, העדפתי לחקור את הנושא. חלק ממחקרי עסקו בנושא קוניוגטים  לנשיאה, שזהו הובלה ושחרור מבוקר של תרופות קיימות, במחקר בניתי פלטפורמות לנשיאת תרופות (קוקטיל) לצורך הכוונתן המדייקת ליעד המטרה – Targeted drug delivery.  הפלטפורמה מסוגלת לקשור סימולטאנית זוגות של תרופות מסוגים שונים (או מולקולות רבות של תרופה מסוימת), כאשר כל תרופה היא בעלת משטר שחרור עצמאי. בנוסף פיתחתי קנדידטים לתרופות המבוססות על  9-אמינואקרידין וחקר מנגנון פעולתם. המטרה במחקר היא לבחון אנלוגיים מבטיחים במודלים של חיות ולחקור את מנגנון פעיולתם. בנוסף מתוכננן, על סמך הידע שיצטבר, עיצוב וסנטזה של "כימרות" רב-מנגנוניות שאמורות להיות יעלות יותר במיוחד בטיפול בתאים סרטנים אמידים".

\ פעילות אקדמית ציבורית מקצועית

מ-2006 פרופ' גרי גלרמן מנחה סטודנטים רבים לתארים מתקדמים (תואר שני ושלישי), מפרסום בעיתונות בין לאומית מהשורה הראשונה בתחום עיסוקו, מגיש בקשות פטנטים ומענקים בין לאומיות ועוסק בניית קורסים מתקדמים חדשים לתלמידי תואר ראשון שאין להם אח ורע במוסדות להשכלה גבוהה בארץ. כדוג' לתרומתו ניתן לראות בקורס המתקדם, "מעבדה לכימיה רפואית" שהוא נמצא בין ממייסדיו, ושבו סטודנטים בהנחייתו מסנתזים ומאפיינים תרופות אמתיות תוך שימוש בציוד אנליטי וספקטראלי כמקובל בחברות פרמה. חשוב לציין שמרכז אוניברסיטאי אריאל הוא המוסד היחידי להשכלה גבוהה בארץ, שקורס מתקדם זה מועבר.

בהנחייתו סיימו בהצלחה שמונה מסטרנטים את תוארם השני. נכון להיום קבוצתו מכילה שלושה מסטרנטים ושלושה דוקטורנטים משותפים, שעוסקים במחקר המתקדם בעולם.  הוא פיתח קשרים מדעיים ואישים ענפים עם מדענים ברחבי העולם, שחלקם אף ביקרו במרכזנו האוניברסיטאי והעבירו סמינריון מחלקתי. הצלחתי לארגן מספר כנסים בין-לאומיים ביניהם כינוס במכון ויצמן ב-2001 בהשתתפות שלכ-250 חוקרים ויותר מ-20 מרצים חלקם  בעלי שם עולמי מחו"ל. כמו כן יציין שבשנים האחרונות נמנה בין חבריי הוועדה המארגנת של הכינוס השנתי של החברה הישראלית לכימיה (ICS)  והנחה מושב לכימיה קומבינטורית (מדיצינלית) בהשתתפותם של מרצים מהארץ ומחו"ל. לאחרונה פרסמתי את עבודותיי  המחקריות בספרות העולמית השפיטה והגשתי בקשות למענקים ולפטנטים בין לאומיים כל שנה. בנוסף קיבלתי פעמים ציון "טוב מאד" על בקשות מענק מ- ICS וב-2011 זכה במענק "נופר" עם חברת "טבע" לפיתוח קנדידטים לתרופות. בנוסף, פרופ' גלרמן נמנה ברשימת השופטים של קרן דו-לאומית ישראל-גרמניה GIF ושל מס' עיתונים מדעים בתחומו.

\ מבט על העתיד

"בשנים הקרובות אני מתכוון להמשיך את  עבודתי הציבורית מקצועית, הוראתית ומדעית-מחקרית באוניברסיטה. בעבודת המחקר אני מתחנן  לבצע מספר עבודות, חלקית עם. בתחום החומרי הדברה אני אבחן 2-3 תרכובות מבטיחות בצורה מעמיקה, תוך חקר מגנון פעולתן וטוקסיקולוגיה, על מנת לקבוע את "החומר המנצח" – lead compound בתחום של Targeted drug delivery מתוכנן לסנטז אוסף של תרופות אנטיסרטניות, שפועלות במנגנונים שונים, עם זרועות לחיבור שמתפרקות בריקמה חיה כדי שיהיה ניתן לחברן לנשאים דרך הפלטפורמה לפי הדרישות הטרפויתיות. קוניוגטים אלה יבדקו יל מספר תאים סרטניים והמבתיחים ביותר יבדקו על מודלים בחיות. המטרה ליצור "מגה-קוקטל" מכוון שישא למטרה 4-6 תרופות שונות עם פרופיל שחרור מתאים. . בחקר מחלת פרקינסון, מתוכנן חקר מסיבי של יחסי מבנה פעילות של מולקולות בי-פונקציונליות כולל במודלים של חיות. בעתיד הידע הנצבר במחקר זה ישמש לתכנון קנדידטים לתרופות נגד מחלת אלצהימר".

 

 

alt חזור