תחת הכותרת "גוונים" נערך הכנס שעסק באקולוגיה אנושית, המאפשרת קיום לכולם בכל תחומי החיים

המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה מקיים מדי שנה כנס שנתי בנושא סביבה ירוקה. השנה הוחלט לשנות מעט, ולהקדיש את הכנס למשאב החשוב מכולם - האדם. זו גם הסיבה ששם הכנס שנבחר הוא "גוונים", המכוון לראייה מחברת, בלתי שיפוטית של האדם ושל דרך החיים שבה בחר, דרך שתאפשר מתן מקום לכולם.

את הכנס, שהתקיים במהלך חודש מאי, פתח יו"ר תנועת "יש עתיד" יאיר לפיד, לאחר דברי הברכה של מנכ"ל התאחדות התעשיינים אמיר חייק. בכנס הירצו אנשי תעשייה על מגוון נושאים אקטואליים בתחומם, דוגמת עיצוב מוצרים מחומרים ידידותיים לסביבה, ליקויי בנייה הגורמים למבנה להיות "חולה", לוגיסטיקה וייצור חומרים פלסטיים מתחשבי סביבה, רובוטיקה ואנשים, תקשורת חזותית הרואה את הסביבה והאדם במרכז, ועוד. המחלקות, בתחומי הלימוד השונים, בחנו והדגימו כיצד התייחסות נכונה לאדם ולצרכיו עשויה להניב פירות וצמיחה הדדית, ולמעשה לנצל ביעילות מרבית את המשאב האנושי.

בין הפרויקטים שהוצגו על-ידי הסטודנטים ניתן היה להתרשם ממוצרים שהוכנו מפסולת ממוחזרת, שעוצבו על-ידי המחלקה לעיצוב תעשייתי והוצגו בתערוכה בגלריית "החווה" בחולון; כרזות תערוכת "חסרי קול" של המחלקה לתקשורת חזותית, שהוצגו בתערוכת חוצות בחולון; חקירת טכנולוגיות המסייעות בשמירה על סביבה ירוקה ועל שימושים מתקדמים בחומרים פלסטיים לטובת האדם והסביבה של המחלקות למדעי החיים; אפליקציות שימושיות ואטרקטיביות לשימוש הקהל הרחב חובב הטיולים ואורח החיים הבריא של המחלקות להנדסת תוכנה ותקשורת אינטראקטיבית; רובוטים לשירות האדם - של המחלקות להנדסת חשמל ואלקטרוניקה, והתאמת צורת התיישבות ובינוי לצורכי קהילה ומאפייניה - על ידי המחלקה להנדסה אזרחית. לצד תערוכת עבודות הסטודנטים התקיים הפנינג ססגוני בחסות דיקנט הסטודנטים.

את האירוע פתח סרטון שהופק על-ידי המחלקה לקולנוע וטלוויזיה, ובו הובא רעיון הכנס. לקראת הכנס נבחר לוגו שליווה את כל פרסומיו, ועוצב על-ידי הסטודנט מרדכי פלדמן מן המחלקה לתקשורת חזותית.

במהלך האירוע בוצע שימוש באפליקציה חדשה - AppMyDay המאפשרת למשתתפי אירוע להיות צלמים ולתעד את הרגעים המיוחדים המתרחשים בו, מנקודת מבטם האישית. כל התמונות שצולמו על-ידי המשתתפים בזמן האירוע, הועלו לדף אינטרנט בזמן אמת (יש לפתוח את הקישור באמצעות דפדפן chrome) והוצגו בעת האירוע על גבי מסכים, וכן מעל מסכי הפלאזמה הפרוסים ברחבי הקמפוס.

מסכמת ד"ר פנחסי-אדיב: "הכנס מהווה את שיאה של שנת הלימודים. הסטודנטים שותפים מלאים לבניית תכני הכנס, כאשר המטרה העומדת לנגד עינינו היא להוציא מבית היוצר שלנו סטודנט עשיר עד כמה שניתן בידע, יכולות מקצועיות, וסקרנות לחקור את עולמו המקצועי, ובכך לצקת בו את היתרון בשוק התעסוקה".

שיתוף פעולה בין המחלקה לעיצוב תעשייתי לחברת RED TOOLBOX

בפרויקט שיתוף פעולה בין המחלקה לעיצוב תעשייתי לחברתRED TOOLBOX נבחרו שמונה עבודות של סטודנטים מהמחלקה לעיצוב תעשייתי, להמשך פיתוח ולהפצה בארצות-הברית.

Red Toolbox עוסקת בפיתוח ערכות בנייה המעניקות זמן איכות וחוויית יצירה משותפת להורים ולילדים. ערכות הבנייה עשויות רובן ככולן מעץ, ומיועדות לילדים בגיל 4 עד 13. במפגש פתיחת הפרויקט סיפר עמי רוזנפלד, הבעלים והיזם של החברה, כי הוא פונה לבתי ספר לעיצוב על אף שהחברה מעסיקה מעצבים באופן קבוע, זאת כדי להיחשף לרעיונות חדשים ורעננים. האתגר שהוצב בפני הסטודנטים של שנה ב' במחלקה לעיצוב תעשייתי הוא להציע רעיונות חדשים ולעצב ערכות בנייה אשר יוכלו לשמש כמשחק לאחר בנייתן. הפרויקט מתנהל כתחרות בין הסטודנטים, כאשר העבודה הנבחרת תזכה להמשך פיתוח עד הגיעה לייצור בסין ושיווק למרכזי המכירות. במהלך שלבי התכנון זוכים הסטודנטים לליווי צמוד של מעצב החברה גיא דביר.

מסכם ראש המחלקה, יואב קמש: "הרווח הלימודי בתהליך זה הוא עצום, מאחר והסטודנטים לומדים באופן בלתי אמצעי תהליך עבודה מול לקוח אמיתי, ועומדים על מגבלות הייצור, ומשמעויות כלכליות שיש לכל החלטה עיצובית שהם נוקטים. אני מודה לעמי רוזנפלד על ההזדמנות הנהדרת שהוא העניק לנו".

הסטודנטים במחלקה לעיצוב תעשייתי 'הולכים' על נעליים

הסטודנטים בשנה ב' של המחלקה לעיצוב תעשייתי סיימו את שנת הלימודים בהגשת שני פרויקטים מובילים - עיצוב נעליים, ועיצוב ערכות לבנייה עצמית לילדים ולהוריהם מעץ.

בהגשות קורס עיצוב נעליים התארחו מנכלי"ת האגודה הישראלית לטקסטיל ולאופנה ימית נוימן, והסטייליסטית שרון חזום. מרצה הקורס: דוד נחום.

ימית: "למרות הסטריאוטיפ השמרני שאיתו הגעתי, מצאתי אצל הסטודנטים פתיחות ותעוזה - הן בגזרות והן בצבעים. על הסטודנטים לתת לעצמם את מלוא הקרדיט - הם קולטים את הנעשה בעולם האופנה והאמנות, וניתן לראות את ההשפעה של אלה בעבודות".

שרון: "שמחתי לראות בעבודות כי כל אחד הגיע עם ה'אני' שלו, עם האמירה שלו. הדגמים בהחלט עומדים בסטנדרטים גבוהים ומתאימים לשוק. יש פה חשיבה פרקטית, העיצובים שימושיים, ומתוך כל דגם שראיתי פה ניתן לעניות דעתי לייצר קולקציה שלמה".

יואב קמש, ראש המחלקה: "את מלוא הקרדיט אני מעניק למרצה והאומן דוד נחום. הוא הצליח להביא את הסטודנטים לרמה גבוהה ביותר, בפרק זמן קצר יחסית. הסטודנטים היו חדורי מוטיבציה, רצון ויכולות גבוהות - ואת פירות הלימוד הם יקטפו בעת צאתם לשוק. פתחנו את קורס עיצוב הנעליים עם חשש וחוסר ידיעה לאן יוביל, אך בעקבות ההצלחה אנו שוקלים להרחיב את נושא אביזרי האופנה, ואף להוסיף קורס עיצוב תיקים".

לצפייה באלבום התמונות של הגשות עיצובי הנעליים הקלק/י כאן

בוגר המחלקה להנדסת תעשייה וניהול שותף לתהליך המחשוב של מערך הכבאות

ניר בן סימון, בוגר המחלקה להנדסת תעשייה וניהול 2010, שותף לתכנון, ניתוח ועיצוב מערכת מידע לניהול חטיבת ההדרכה בנציבות הכבאות הארצית.

ניר הגיע ללימודי הנדסת תעשייה וניהול בהתמחות ניהול מערכות מידע במסלול עובדים, תוך שילוב שירותו כמפקד תחנת הכבאות ביישוב קרני שומרון. במקביל לתפקיד זה תכנן, אפיין, ניתח ועיצב מערכת המידע לניהול מערך ההדרכה בשירותי הכיבוי בישראל, ואף בנה מערכת הדמיה. במהלך אפיון המערכת חקר בן סימון את תחום מערך ההדרכה בארץ ובחו"ל, ובין השאר אף קיים פגישה עם מפקד האקדמיה לכיבוי בניו יורק, אחד משירותי הכיבוי הגדולים והטובים בעולם.

עם הצגת מערכת המידע לנציב כבאות והצלה הראשי לשעבר, רב טפסר שמעון רומח, קבע הנציב כיעד לפתח את המערכת ולהשתמש בה לכלל מערך הכבאות.

במערך הכיבוי החלו להתבצע בתקופה האחרונה, ובעיקר אחרי אסון הכרמל, שינויים ארגוניים מרחיקי לכת. משאבים רבים הוקצו במטרה להפוך את שירותי הכבאות וההצלה בישראל למקצועיים, מתקדמים ויעילים יותר. ניר התבקש להירתם למשימה, ולסייע באיתור מערכת מידע אסטרטגית שתנהל את חטיבת ההדרכה של הנציבות, כולל אפיון הצרכים והגדרת הדרישות של המערכת החדשה. כיום בן סימון הוא הפרויקטור לתהליך, ביחד עם מנהל מערכות המידע של הנציבות גיא חסון.

ניר מפקד כיום על תחנת הכיבוי ביישוב אלקנה, גר באורנית ולומד לתואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים במרכז האוניברסיטאי. מלבד פועלו במערך הכיבוי, הספיק להקים ולנהל את מערכת המידע של צוות איתור נעדרים ביחידת חילוץ שומרון.

אנימציה והדמיה ממוחשבת - התמחות חדשה במחלקה לקולנוע

בשנת הלימודים הקרובה תשע"ג תתווסף למחלקה לקולנוע וטלוויזיה התמחות אנימציה והדמיה ממוחשבת, השפה הקולנועית מתרחבת טכנולוגית ושולחת ענפים לכל תחום - הסברה, חינוך, תיעוד, העשרה, בידור, שיווק ופרסום. עם הצורך ההולך וגובר לשלב הנפשה ויכולת ליצור מציאות דמיונית עשירה בסרטים, מתוך חזון להכשיר אנשי מקצוע למקצועות נדרשים, ומתוך האמונה שההווה והעתיד הולכים לכיוון ויזואלי - נוצרה מגמת משנה זו. מקצוע זה משלב יצירתיות אמנותית עם ידע טכני. כמו במחלקת האם, הדגש הוא על הצד המעשי.

ראש המחלקה להנדסת מכונות הוביל את קבוצתו לזכייה תחרות רובוקאפ-ג'וניור הארצית לרובוטיקה

אינג' יוסי חזן, ראש המחלקה להנדסת מכונות בהתמחות מכטרוניקה במרכז לעיצוב ולטכנולוגיה אריאל בשומרון, הוביל את קבוצותיו לזכייה במקומות הראשון והשני בתחרות רובוקאפ-ג'וניור, שהתקיימה לאחרונה באוניברסיטת בר אילן. הישג זה מצטרף לשורת הישגים קודמים של אינג' חזן, מוביל את התלמידים להצלחה פרויקט הרובוקאפ מזה 4 שנים בארץ ובעולם.

בתחרות השתתפו 28 בתי ספר מכל הארץ, שהתחרו בקטגוריות כדורגל, ריקוד והצלה. חזן הוביל את קבוצות מקיף ח' אשדוד, עם שני רובוטים בקטגוריית הצלה, וזכה בהישג חסר תקדים: מקום ראשון ושני. הזוכים במקום הראשון ייצגו את ישראל באליפות העולם שתתקיים בקיץ במקסיקו. חזן יהיה שופט בתחרות זו, ויוביל את השיפוט בתחום ההצלה.

מסכם אינג' חזן: "במהלך ההכנות לתחרות מתמודדים התלמידים עם אתגרים לימודיים ומתנסים בעבודת צוות אינטנסיבית ופיתוח תוכנה מיוחדת. למרות המצב הביטחוני הקשה ששרר בעיר בעת ההכנות לתחרות, התמידו התלמידים בעבודתם, והגיעו בסופו של דבר להישג היפה למרות המתח שסביב".

174 מדופלמים חדשים למרכז לעיצוב ולטכנולוגיה

בנוכחות מאות משתתפים - הבוגרים ובני משפחותיהם, התקיים בראשית מרץ טקס הענקת דיפלומות הנדסאי. בין 174 הבוגרים בלטו 47 מצטיינים ומצטיינים יתרה - שממוצע ציוניהם גבוה מ- 85. דיפלומות ההנדסאי מוענקות לבוגרים מטעם מה"ט - משרד התמ"ת. "אתה הוא המותג" היתה הרצאת האורח שלהם זכו הבוגרים מפי דורון בטשי, איש שיווק ותיק וכיום מנכ"ל שביט הדרכה. ההרצאה התקיימה בחסות מט"י ש"י, שחשף בפני באי האירוע את פעילותו. ד"ר יוכבד פנחסי-אדיב, מנהלת המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה, בירכה את הבוגרים: "ביום חגיגי זה אנו מוקירים את בוגרינו אשר במהלך לימודיהם עמלו רבות, למדו, רצו, פעלו, וידעו לקבל את הביקורת, כי מה שאפיין אותם הוא הרצון לדעת, להתפתח, להתקדם, ולפתח את אפשרויות ההשכלה והמקצוענות".

 

 

IMG_5381

יאיר לפיד בהרצאה במרכז האוניברסיטאי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Red_Toolbox

 

RFX030

תאטרון בבות מגנטי", עבודה שניבחרה לפיתוח"

 

 

 

nalaim_handesaim

 

 

fireman_1

ניר בן סימון בוגר המחלקה להנדסאי תעשייה וניהול

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

המשך

עדכון אחרון (ראשון, 12 אוגוסט 2012 14:36)