מערכת חדשנית להזרקת תרופות כימותרפיות המכוונות ישירות לתאי מטרה סרטניים פותחה במחלקה להנדסת כימיה וביו-טכנולוגיה.

פרופסור מיכאל פיריר ראש המחלקהלהנדסת כימיה וביו-טכנולוגיה במרכז האוניברסיטאי אריאל פיתח מערכת חדשנית להזרקת תרופות המכוונות ישירות לתאי מטרה פגועים וממאירים, ללא פגיעה בתאים בריאים. כתוצאה משימוש במערכת זו צפויה הפחתה משמעותית בתופעות לוואי לטיפולים כימותרפיים, למשל: תופעות חיצוניות, כמו נשירת שיער, הקאות ותחושות פיזיות קשות, ותופעות פנימיות , כמו ירידה במערכת החיסונית כתוצאה מפגיעה במח עצם. הטיפול מעוט תופעות הלוואי יאפשר מינון מיטבי של התרופות העשוי להרוס יותר תאים ממאירים, ולהגביר את סיכויי ההצלחה של הטיפול.

פרופ' מיכאל פירר, מתאר את המצב הקיים כיום בתחום הטיפולים הכימותרפיים לחולי סרטן: תופעות הלוואי של התרופות, גורמות לרופאים לעשות שימוש במינון נמוך יותר מן המינון הצפוי להיות בעל יעילות מיטבית, במיגור התאים הממאירים, מחשש שהמטופל לא יצליח להתמודד עם עוצמתן והשפעתן על הגוף.

יש לציין כי מהלך כזה עשוי להפחית או אפילו למנוע כליל את תופעות הלוואי הכרוכות בטיפולים כימותרפיים, והפוגעות במצבו הבריאותי של המטופל: רגישות לזיהומים, עקב פגיעה בתאי מח עצם בריא, אנמיה, פגיעה בכליות, בכבד ובמעי, פגיעה בזקיקי השיער הגורמת לנשירת שיער, ועוד.

בעולם, מושקעים משאבים רבים בשיפור טיפולים במחלות הסרטן. בשנים בקרובות צפויות פריצות דרך כתוצאה מעבודות אלה העשויות להשפיע לטובה על הסיכויים לטפל ואפילו לרפא לגמרי סוגים שונים של סרטן. פרופ' פירר מציין כי" אנו מקווים להיות חלק מקבוצות אלה באמצעות הפיתוחים שלנו".

קישור לכתבה שפורסמה אודות הפיתוח של פרופסור פירר. לחץ כאן

אלימות ותקיפה מינית במגזר החרדי - דרכי ההתמודדות

המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון ואוניברסיטת בר אילן קיימו בחודש יוני כנס ראשון מסוגו, אשר עסק בסוגיית האלימות בתוך החברה החרדית ושפך אור על נושאי אלימות במשפחה, התמכרויות, פגיעות מיניות ודרכי טיפול תוך קהילתיות.

בכנס התפרסם מחקר חדש וראשון מסוגו, שערכה ד"ר מלי שחורי-ביטון מהמחלקה לקרימינולוגיה במרכז האוניברסיטאי וראש הועדה המארגנת של הכנס. המחקר בודק נשים חרדיות המוגדרות כנשים מוכות, אשר שהו במעון לנשים מוכות שיועד לאוכלוסייה הדתית והחרדית. המחקר התמקד בבחינה של מדדים שונים ועונה על שלוש שאלות מרכזיות: מצבן הנפשי, המשפחתי והכלכלי של הנשים לפני שהגיעו למקלט, חווית השהות בו, ומצבן של הנשים וילדיהן מאז עזבו את המקלט. ממצאי המחקר מצטרפים לממצאי מחקרים רבים העוסקים בנושאי אלימות במשפחה בחברה הישראלית ומרתק לעמוד על ההבדלים ובעיקר על קווי הדמיון הקיימים בין נשים מהמגזר החרדי אשר שהו במקלט לבין אלו מהמגזר הכללי.

נושאים נוספים אשר עלו בכנס נגעו בייחודן של נשים מוכות מהמגזר החרדי, השוני בעבודה המקצועית מולן, ילדים נפגעים ופוגעים מינית במגזר החרדי, התמודדות עם התמכרות בחברה החרדית וטיפול תוך מגזרי.

קישור לכתבה שפורסמה בynet אודות המחקר של ד"ר שחורי. לחץ כאן

ממשרד ראש הממשל המשקיע 45 מיליון ש"ח במחקר לפיתוח דלק חלופי לתחבורה.

משרד ראש הממשלה דוחף ומקדם פרויקט יוקרתי, בשיתוף הקרן הלאומית למדע, שמטרתו פיתוח תחליפי דלק לתחבורה. כאמור, בשלב הראשון אושר מימון בסך 45 מליון שקלים למחקר ולפיתוח. מדובר בפעם הראשונה בה המדינה משקיעה בסדר גודל כזה במחקר ופיתוח הכולל שיתוף פעולה של מספר מוסדות מחקר: המרכז האוניברסיטאי אריאל, אוניברסיטת בר-אילן, הטכניון ואוניברסיטת תל אביב.

הפרויקט בתחום האלקטרוכימיה, עוסק במחקר ופיתוח של חומרים מתקדמים שישמשו לצבירה והמרה של אנרגיה, בכדי ליעל את השימוש בדלקים חלופיים ובדלקים המופקים מנפט. פיתוח תאי דלק יאפשרו הפיכת הדלק ישירות לחשמל מבלי לשרוף אותן - כמקובל בתהליך הפקת אנרגיה קונבנציונלית.

"אנו שוקדים על פיתוח קטליזטור (זרז) בגודל ננומטרי לתאי-דלק", מסביר ד"ר אלכס שכטר, ראש המחלקה לכימיה במרכז האוניברסיטאי ומנהל המעבדה. "מדובר במכשיר שהופך את הדלק ישירות לחשמל, במקום לשרוף אותו, ומנצל את הדלק טוב יותר". פיתוח קטליזטור כזה יאפשר שימוש בדלקים ירוקים יותר, כמו מימן או כוהל.

השיתוף הבין אוניברסיטאי נדרש מכיוון שנדרשות כאן מגוון התמחויות, ושיתוף פעולה בין צוותי חוקרים מהמוסדות השונים מאפשר זאת. המחקר הנוכחי כולל בין השאר מחקר לפיתוח סוללות הדור הבא, סוללות בעלות צפיפות אנרגיה גבוהה - קרי, הספק חשמל גבוהה במשקל קטן. משמעות הדבר הוא שברכבים חשמליים הסוללות תהיינה קלות יותר וקטנות יותר - דבר שיאפשר הארכת טווח הנסיעה. לשם פיתוח אב טיפוס, בכל אוניברסיטה פועל צוות לחקור ולפתח את קבוצת חומרים מסויימת. באריאל, למשל, חוקרים קטליזטורים ללא פלטינה שישתלבו בסוללות אלו.

פרופ' דן מאירשטיין, נשיא המרכז האוניברסיטאי: "המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון, משקיע משאבים רבים על מנת לתרום בפעילות מחקרית לפתרון בעיות בעלות חשיבות עולמית ולאומית, ניתן לעשות זאת תוך שיתוף פעולה עם מוסדות אקדמים אחרים - מה טוב".

 

מחקרים חדשים מהמכון לחקר מדיה חדשים, חברה ופוליטיקה בבית הספר מוסקוביץ לתקשורת

בבית הספר מוסקוביץ לתקשורת מתקיים המכון "לחקר מדיה חדשים, חברה ופוליטיקה". המכון ממצב עצמו כמכון מחקר המוביל בתחומו והוא משמש "חממה" לייזום, ניהול וליווי מחקרים על אודות ההשפעות של מדיה חדשים בישראל ובעולם. המחקרים נערכים על ידי חוקרים מן המרכז האוניברסיטאי וחוקרים חיצוניים שנתמכים על ידי המכון, בסיוע סטודנטים מצטיינים. המכון הינו "one-stop shop" עבור החוקרים הקשורים אליו, ובאמצעותו הם מקבלים את השירותים הרלבנטיים לצורך המחקר, כגון שירותים סטטיסטיים, עריכה ועיצוב.
במהלך 2011-2012 תמך המכון בכ-17 מחקרים. בשנה הקרובה, 2012-2013 המכון מגביר את נפח הפעילות, כאשר מספר מהמחקרים נמשכים מהשנה שעברה, ואילו אחרים חדשים. בין המחקרים המעניינים פרי עבודת חוקרי המכון במהלך 2012-2013:

"פערים דיגיטליים בישראל": בהובלת ד"ר סבינה ליסיצה מהמרכז האוניברסיטאי. מטרת המחקר, הנמשך זו שנה שניה, לגבש תמונת מצב עדכנית של שימושי האינטרנט בישראל, ולאתר פערי חיבוריות ושימוש בין קבוצות שונות בחברה.

"תוכן שיווקי במדיה דיגיטלית": בהובלת ד"ר תמר להב ודורית צימנד-שיינר, המרכז האוניברסיטאי אריאל. המשווקים בעשור האחרון עוסקים יותר ויותר ביצירת מגוון תכנים באינטרנט עבור הצרכנים שלהם: תוכן בידורי, תוכן מיידע, תוכן מלמד, תוכן שמעניק כלים ותוכן שיוצר מעורבות. המחקר מתחקה אחרי פעילות יצירת התוכן של משווקים מקטגוריות שונות, ובודק בין היתר: באילו כלים וערוצים משתמשים המשווקים? מהם סוגי התוכן בהם נעשה שימוש? באיזו תדירות מעודכן התוכן? האם נעשה חיבור בין הפעילות המקוונת של המשווק לפעילות הלא מקוונת שלו?

 

blood-cells 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

tahbora

golesh
המשך

עדכון אחרון (ראשון, 12 אוגוסט 2012 14:33)