כידוע לכם, המרכז האוניברסיטאי שם דגש רב על קליטת יוצאי אתיופיה. מאמצנו מניבים פרי, והמספר הגבוה ביותר של בני העדה לומדים אצלנו.

מובילים במקצועות טכנולוגיים

רבים מבני העדה לומדים את מקצועות המדע והטכנולוגיה, שהם מעמודי התווך האקדמיים של המרכז האוניברסיטאי. עובדה זו, יחד עם הקצאת משאבים רבים שלנו לנושא, פתחו בפניהם אופקים חדשים ובהם:

"עתידים" - עתודה לתעשייה, פרויקט המעניק לסטודנטים הזדמנות להשתלב בעבודה בתעשיות המובילות במשק, בתחומי ההנדסה והמדעים (תוך כדי הלימודים) יחד עם מימון לימודים ודמי קיום. הייצוג של המרכז האוניברסיטאי ב"עתידים" מרשים ביותר - מכלל 600 משתתפי הפרויקט עד כה, לנו הייצוג הגבוה ביותר מכלל המוסדות האקדמיים בארץ, מהם רבים מבני העדה.

"עולים ביחד - באנדלאיי וונדליי" - מנהיגות ומצוינות בתעסוקה לאקדמאים יוצאי אתיופיה. גם בפרויקט זה אנו מיוצגים בעשרות אחוזים בקרב הבוגרים. אלו עברו מיונים קפדניים וקורסים, וזוכים לליווי אישי ומקצועי על-ידי מנטורים, בכירים בתעשייה, המסייעים להם באיתור ובהשתלבות במקומות עבודה איכותיים.

אנו מבקשים לשתף אתכם במספר אירועים וסיפורים מרגשים שחלו בחודשים האחרונים:

בוגרת שלנו מברכת בשם מסיימי פרויקט "באנדלאיי וונדליי"

נציגי המרכז האוניברסיטאי הוזמנו לאחרונה לאירוע עמותת "עולים ביחד - באנדלאיי וונדליי". בשם בוגרי התכנית בירכה צעירה שקטה אך נחושה ביכולותיה וברצונה להצליח - הבטם טספאי. נציגינו נמלאו גאווה כאשר עמדה על הבמה, וידענו כי כל המאבקים שהיא ניהלה עד כה בחייה, הבית האקדמי שהענקנו לה, והסיוע שאנחנו ואחרים הושטנו לה בשעה הנכונה - לא היו לשווא. הבטם, בוגרת המחלקה להנדסת כימיה וביוטכנולוגיה במרכז האוניברסיטאי, אומצה במסגרת "עתידים" בחברת רישום הפטנטים "לוצאטו את לוצאטו", המעסיקה לרוב רק בעלי תואר שלישי. בסיוע "באנדלאיי וונדליי" היא עובדת כיום כמבקרת איכות במעבדה לביקורת טיב, בבתי הזיקוק לנפט בחיפה.

גאוותנו גם על קנובש תגאייה, אף היא בוגרת המחלקה להנדסת כימיה וביוטכנולוגיה ונציגת הבוגרים בטקס העמותה לפני שנה. קנובש, שהיתה מאומצת במסגרת "עתידים" בחדרי הניתוח של בית החולים "שיבא - תל השומר", הגיעה בסיוע "עולים ביחד - באנדלאיי וונדליי" למשרת אנליטיקנית בחברת התרופות "טבע". בפרסום המצורף מתוך עיתון "The Marker - Women" ניתן לקרוא על בחירתה של קנובש על-ידי אחת מעורכות הדין המובילות בישראל, עו"ד ארנה לין, לאחת ההבטחות לשנת 2010.

אנו גאים באחוז ההשמות האיכותיות של בוגרנו באמצעות "באנדלאיי וונדליי". לדוגמה: שלושה מתוך שלושת בוגרי הפרויקט שנקלטו לעבודה בחברת "טבע" - הם בוגרינו. בבנק הפועלים עובדים 13 מבוגרי הפרויקט - שבעה מהם הם בוגרינו. ארבעה מהם הופנו למסלול ניהולי, ביניהם אורית קליף, בוגרת שלנו לתואר ראשון בכלכלה ומנהל עסקים, המכהנת כמנהלת מחלקה בבנק. ב"אלתא" נקלטו ארבעה בוגרים - כולם בוגרנו. גם חברת המחשבים הבינלאומית HP קלטה לעבודה ארבעה מבוגרי הפרויקט, כולם בוגרינו.

מיזם השמה בעבודה לסטודנטים ולבוגרים בני העדה

המרכז להכוון והשמה בעבודה, ביחד עם חברת Manpower, חנכו מיזם להשמה בעבודה לבני העדה האתיופית. במסגרת המיזם נערכים תהליכי מיון ייעודיים ומותאמים, הוקם צוות המטפל ומלווה אישית את הסטודנטים והבוגרים במשך כל התהליך, נערכות סדנאות הכנה לעולם התעסוקה, כל זאת, במטרה למצות את הפוטנציאל של כל אחד ואחת מן הסטודנטים שלנו, כדי להגדיל את סיכויהם להתקבל לעבודה התואמת את כישוריכם.

דור ראשון להשכלה: פרויקט חלוץ לגילאי 28 - 35

במסגרת פרויקט ייחודי לשילוב באקדמיה של יוצאי אתיופיה בני 28 - 35 שעד כה לא היו זכאים למימון שכר הלימוד, בשיתוף עם מנהל הסטודנטים ניתנת הזדמנות לבני גילאים אלו להיות דור ראשון להשכלה בקרב בני משפחותיהם ובקהילתם. בסימסטר זה החל המחזור השני של פרויקט החלוץ (פיילוט).

havtam-taspay


 

המשך

עדכון אחרון (ראשון, 21 נובמבר 2010 11:11)