ירוקים בשטח

נושא שימור סביבתי הינו נושא הרלוונטי לכל התחומים בחיינו. המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה הרים את הכפפה זו השנה השלישית, וערך בראשית חודש מאי את כנס הסביבה הירוקה השנתי - הפעם תחת הכותרת "התחדשות".

הכנס נפתח בברכת השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, ובהרצאה "מישהו שכח לסגור את הברז" של קרנית גולדווסר, המשמשת כדירקטורית בחברה לשירותי איכות הסביבה (רמת חובב) ופעילה בנושאים ירוקים וחברתיים. במסגרת מושבים מקצועיים לפי מחלקות לימוד, הירצו נציגי גופים מן התעשייה על מגוון נושאים אקטואליים בתחומם, דוגמת עיצוב וייצור מוצרים מחומרים ממוחזרים, בנייה אקולוגית, חומרים פלסטיים עם מחויבות סביבתית, לוגיסטיקה של מחזור, היבטים כלכליים ושיווקיים של ניצול מבנים מסחריים לייצור אנרגיה סולארית, חיסכון באנרגיה במבני ציבור, התחשבות בסביבה בתחום המחשוב, ושימור וחיזוק מבנים קיימים.

בצד התכנים העיוניים, הסטודנטים הציגו פרויקטים רלוונטיים בתערוכה ססגונית. בין הפרויקטים שהוצגו ניתן היה להתרשם מתכנון הסטודנטים במחלקה לאדריכלות ועיצוב פנים לחאן (אורחן) בירוחם; גופי תאורה מנייר ממוחזר שעוצבו על-ידי תלמידי שנה א' במחלקה לעיצוב תעשייתי; עיצוב המחלקה לתקשורת חזותית לכוסות רב-פעמיות בשיתוף עם "קפה עלית" מקבוצת "שטראוס"; פיתוח טכנולוגיות מתקדמות לפירוק נפט וחומרים במקרה של דליפה - פרי המחלקות לביוטכנולוגיה, כימיה תרופתית וטכנולוגיות מים. הסטודנטים במחלקה להנדסת תוכנה פיתחו אפליקציות אנדרואיד "ירוקות" למכשירים סלולאריים, ואנשי המחלקה להנדסה אזרחית (בניין) הציגו פרויקטים בנושא שיקום, שימור והתחדשות של מבנים. בכנס הוצגו גם סרט על הקהילה האקולוגית רותם בבקעת הירדן, ומעברונים (סרטונים בני חצי דקה) המעודדים מיחזור נייר, שהופקו על-ידי הסטודנטים מן המחלקה לקולנוע וטלוויזיה.

train-tickets

איטליה - HERE WE COME !

הסטודנטים במחלקה לאדריכלות ועיצוב פנים יצאו לסיור לימודי בצפון איטליה בן חמישה ימים מלאים וגדושים, שכללו גמיעת קילומטרים רבים ברחובות ורונה - עירם של רומיאו ויוליה - ביקור בסירמיונה ושיט על אגם גארדה. בוונציה הם הכירו את הסמטאות הציוריות והדלתות הנסתרות, את האדריכל פאלדיו בויצ'נזה, וביקרו בתיאטרון מתקופת הרנסנס. בפירנצה נחשפו בכל פינה לאמנות הרנסנס. לקינוח, ביקרה הקבוצה ברומא הבירה בה ניסו להכיל, לספוג ולהפנים כל שניתן בזמן הקצר שעמד לרשותם. את הפאן האדריכלי בסיור הובילה אדר' אתי ססובר, הנמנית על צוות המחלקה ומלמדת את קורס תולדות האמנות והאדריכלות. הסיור, שהיה מלמד, מעשיר ומהנה כאחד והתקיים ביוזמת הסטודנטים במחלקה, היה ניסיון ראשון. בכוונת הנהלת המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה לבחון אפשרות להרחיב את הסיורים בחו"ל בשנים הבאות גם למחלקה לעיצוב תעשייתי.

מהנדסי מים - הצלחה בהשמה

במסגרת קורס הסבת מהנדסים לטכנולוגיות מים שמקיים המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה, הושמו בעבודה למעלה מ-  76% מבוגרי הקורס - זהו הנתון העולה מבדיקת מעקב שבוצעה כ- 10 חודשים לאחר סיומו.

קורס השמת מהנדסים לטכנולוגיות מים מיועד למהנדסים מתחומים שונים, המעוניינים להרחיב את ידיעותיהם המקצועיות ולהשתלב בתחום משק המים.  הקורס הוא יוזמה של מנהלת המים הלאומית ומשרד התמ"ת. עד כה התקיימו במסגרת זו שלושה קורסי הסבה, שניים מהם התקיימו במרכז לעיצוב ולטכנולוגיה. עמותת "קו משווה" בקידום שוויון בתעסוקת אקדמאים ערבים, גם היא הייתה שותפה למאמצי ההשמה.

המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה מקיים שיתופי פעולה עם גופים מובילים במשק להובלת קורסים מקצועיים והשתלמויות במדעי החיים, דוגמת חברת המים הלאומית "מקורות", התאחדות התעשיינים, משרד התמ"ת, רשויות מקומיות ועוד.

פרט לקורסים ולהשתלמויות המקצועיות, במסגרת הלימודים לתחום מדעי החיים, נלמדים במרכז לעיצוב ולטכנולוגיה מקצועות הנדסת הביוטכנולוגיה, הנדסת כימיה תרופתית וטכנולוגיות מים לתואר הנדסאי. המחלקות מגיעות למקומות ראשונים במבחני מה"ט - משרד התמ"ת, ובוגרי המחלקות משתלבים בעבודה במיטב החברות המובילות במשק בתחומי הפארמה, המזון, הביו-טק, תחומי הסביבה, ההנדסה הגנטית, החקלאות, וכן גופי פיקוח ורגולציה ממשלתיים.

לצפייה באלבומי התמונות של כנס סביבה ירוקה, הסיור באיטליה וחדשות נוספות - בקר/י בפייסבוק את דף המרכז לעיצוב ולטכנולוגיה.

italy
המשך

עדכון אחרון (חמישי, 07 יולי 2011 15:05)