מאמרו של ד"ר אודי לבל על השפעת הגלובליזציה על יחסי צבא-חברה, תוך מתן ישראל כדוגמה, נבחר לפתוח את אסופת המאמרים (Textbook) שיצאו לאחרונה על-ידי האגודה הבינלאומית לסוציולוגיה. זו הפעם הראשונה שהאגודה מוציאה קובץ מאמרים העוסקים בתחום הסוציולוגיה הצבאית. האגודה הבינלאומית לסוציולוגיה מוציאה מדי שנה קובץ שכזה, העוסק בכל פעם בתחום שונה של הסוציולוגיה.

ד"ר לבל הוא הישראלי היחיד שנכנס לקובץ זה, שיוביל את תחום הסוציולוגיה הצבאית בשנים הקרובות. ראש הסקציה לסוציולוגיה צבאית, יחד עם ראשי האגודה הבינלאומית לסוציולוגיה, בחרו במאמר זה לפתוח את צמד הכרכים, כמו גם להקדיש לו את ההקדמה, תוך ציון כי מאמריו של ד"ר לבל נמצאו תורמים לפיתוח התחום ולעיצובו. שני הכרכים מוקדשים לזיכרו של פרופ' צ'ארלס מוסקוס, סוציולוג צבאי מוביל שנפטר לאחרונה.

ד"ר לבל עוסק בסוציולוגיה של החברה הישראלית בהקשר הצבאי. הוא מלמד במחלקה לסוציולוגיה. לעיון ב"סוציולוגיה צבאית" לחץ כאן

ערבים, מפונים וחוזרים בשאלה - בגיליון מס' 9 של "סוגיות חברתיות בישראל"

ואם בסוציולוגיה עסקינן - גיליון מספר 9 של "סוגיות חברתיות בישראל" יצא לאור. כתב-עת זה יוצא זו השנה החמישית ביוזמת המחלקה לסוציולוגיה-אנתרופולוגיה וראש המחלקה פרופ' דן סואן, שהוא עורכו הראשי.

בין תשעת המאמרים, שניים העוסקים בסוגיות שהן פועל יוצא של המציאות הביטחונית במתוחה בישראל - "מאי ודאות לחוסר ודאות: עקורי צפון השומרון לפני העקירה ואחריה" של פרופ' שמואל שמאי ושרה ארנון, "חוסן אישי וציבורי והתמודדות עם תוצאות ארוכות-טווח של מלחמה", של פרופ' שאול קמחי ופרופ' חנן אשל.

הווי החיים של הערבים בישראל בא לידי ביטוי בשלושה מאמרים - "נשות עסקים ערביות באזור המשולש: מאפיינים, צרכים וקשיים" של ד"ר ח'אלד ערער וד"ר ח'אלד אבו-עסבה, "מרפאות מסורתיות, השכלה גבוהה, כאב ואוטונומיה - נתיבי התמודדות של נשים פלשתינאיות בישראל" של ד"ר אריאלה פופר-גבעון וד"ר נעמי וויינר-לוי, ו"איחוד בני סח'נין בשיח התיעודי: סיפורה של מחזיקת גביע ערבית במדינה יהודית" של ד"ר עלינא ברנשטיין וד"ר לאה מנדלזיס.

שני מאמרים עוסקים בסוגיות הקשורות בסגל האקדמי של מוסדות להשכלה גבוהה: מאמריהן של ד"ר דלית יסעור, פרופ' הלנה סינה דה סביליה ופרופ' מיכל פלגי מתמקד בסיפוריהן של המכהנות כראשי חוגים במכללות הציבוריות; ד"ר ניצה דוידוביץ' ופרופ' רוברטה מילגרם חקרו את "פעילות שעות הפנאי של חברי סגל במוסדות השכלה גבוהה, כמנבאת הוראה אפקטיבית".

כמו כן מתפרסם מאמרו של ד"ר שלומי דורון "חזרה בתשובה ויציאה בשאלה: טקסי מעבר וטקסי הגדה אישיים" המנתח היבטים שונים של טקסי מעבר וטקסי הגדרה אישיים שאותם מצא בקרב חוזרים בשאלה וחוזרים בתשובה. חותם את הכרך מאמרו של ד"ר רוני מש, המנסה להעריך האם קליטתם של בני נוער בעייתיים במסגרת פרויקט מקא"מ בצה"ל היא בגדר הצלחה או כישלון.

 

לפרטים נוספים על כתב העת - יעל צור, 03-9371419, yaeltz@ariel.ac.il

 

book
המשך

עדכון אחרון (חמישי, 04 פברואר 2010 17:50)