מחנכת לפרויקטים

ד"ר דורית אורטל, שהקימה ומנהלת את יחידת הפרויקטים החינוכיים, הגיעה אלינו ממשרד החינוך בשנת 1998. קודם לכן שימשה במשך למעלה מ- 20 שנה כמפקחת כוללת מטעם משרד החינוך על מערכת החינוך העל יסודית (ז' - יב') במחוז המרכז. בתקופה זו הקימה את חטיבות הביניים ואת בתי הספר העל-יסודיים השש-שנתיים בראשון לציון, יבנה, נס-ציונה, גדרה, פתח תקווה והוד השרון.

ההחלטה על הקמת המחלקה לפרויקטים חינוכיים התקבלה בשנת 1997 על-ידי הנהלת המוסד, במטרה לפתח מעורבות ופעילות חינוכית גם בבתי הספר, ולא רק במערכת ההשכלה הגבוהה. המטרה היתה כפולה: הרחבת יכולות החוקרים בפיתוח פעילות מחקרית במערכת החינוך, וביסוס מעמדנו כגוף אקדמי בעל מחויבויות חינוכיות באמצעות מעורבות חינוכית בתחומים רבים ככל האפשר.

פועלה של היחידה

יחידת הפרויקטים מפעילה כיום כ- 15 פרויקטים עבור משרד החינוך, משרד הביטחון וגורמים נוספים. כמה מן הפרויקטים מופעלים כבר 10 שנים, לאחר ארבע זכיות חוזרות של אותו המכרז. הפרויקטים השונים עוסקים בתחומים מגוונים - אזרחות ודמוקרטיה, זהות יהודית, בטיחות בדרכים, תקשוב וטכנולוגיה במשרד החינוך, הדרכה במוזיאונים של משרד הביטחון, הרצאות העשרה לחיילי צה"ל, סדנאות הכנה לצה"ל בכיתות יא'-יב' ועוד.

הפרויקטים המובילים הם:

עבור היחידה לדמוקרטיה במשרד החינוך מופעלים מרכזים ללימודי אזרחות ודמוקרטיה בכנסת ישראל, בבית המשפט העליון ובבתי משפט ברחבי הארץ. במסגרת הפרויקט מבקרים תלמידים במוסדות המשפט והשלטון בישראל.

עבור מנהל מדע וטכנולוגיה במשרד החינוך מופעל פרויקט לאפיון והערכת תוכנות ולומדות חינוכיות, אתרי אינטרנט בית ספריים וסביבות למידה מתוקשבות. במסגרת פרויקט נוסף, מוטמעות תכניות לימוד וחומרי למידה בתחומי הטכנולוגיה והמדעים, כמו גם הובלת "שנת הרובוטיקה" במערכת החינוך.

ד"ר אורטל מסבירה, כי באמצעות הפעלת פרויקטים אלה, המרכז האוניברסיטאי למעשה הוא  שותף ראשי ליישום מדיניות משרד החינוך בתכניות החינוכיות, ובעיקר בהגשמת החזון החינוכי של שר החינוך בתחומי התקשוב, הטכנולוגיה והחינוך לאזרחות ולדמוקרטיה!

במחלקה מועסקים 10 עובדים מנהליים ולמעלה מ- 500 עובדים בפרויקטים חינוכיים המופעלים על ידי היחידה. הפרויקטים הקיימים הם תוצאה של זכייה במכרזים, שעיקרם מכרזים ממשלתיים, שעליהם יש להתמודד. משך הפעלתו של כל פרויקט הוא ארבע שנים, בטרם מתפרסם מכרז נוסף. למידע על פרויקטים נוספים - הקלק כאן.

durit-4.1


קרן מחקרים

אחד מתוצריה החשובים של הפעילות שלנו בפרויקטים השונים הוא קרן מחקרים פנימית שהוקמה על ידינו עבור חוקרי המרכז האוניברסיטאי. באמצעותה מחולקים מדי שנה מענקי מחקר לחוקרים, אשר מחקריהם משיקים לתחומי הפעילות של הפרויקטים השונים. עד עתה מומנו על-ידי קרן זו מעל ל - 20 מחקרים!

שת"פ עם דקנט הסטודנטים

בעקבות פנייה אישית אל ד"ר אורטל של אחד מבתי הספר התיכוניים בראשון לציון, נרתמה יחידת הפרויקטים, בשיתוף עם דקנט הסטודנטים והנהלת המרכז האוניברסיטאי, לקלוט ללימודים אקדמיים סטודנטים בעלי תסמונתP.D.D  (על הרצף האוטיסטי). הפרויקט מתקיים זו השנה השלישית, ובמסגרתו לומדים אצלנו כבר שמונה סטודנטים, כל אחד מהם זוכה לליווי ולתמיכה של חונכים ואנשי סגל. הצלחתם של הסטודנטים בלימודיהם היא גדולה, ולראיה - אחד מהם זכה כבר פעמיים בפרס מצטיין הדיקן!

בנוסף לפועלה ביחידת הפרויקטים, ד"ר אורטל משמשת כחברת סגל אקדמי בנושאי חינוך, תהליכי שינוי ארגוניים וסוציולוגיה של החינוך.

את הפעילות הענפה מסכמת ד"ר אורטל: "זכיתי להקים ולפתח יחידה ייחודית, המסייעת לקידום התחומים החינוכיים והאקדמיים שלנו, ומביאה לנו כבוד רב בקרב גורמי חינוך והשכלה ברחבי הארץ! יחידה זו מסייעת רבות גם בהגדלת משאבי המרכז האוניברסיטאי, וגם בהאצת הפאן האקדמי, באמצעות השקעה בפעילות המחקרית!".

zevet-4.2
המשך

עדכון אחרון (שני, 22 נובמבר 2010 15:01)