460371-H0jaVA-wide3

קצת עלי

אני נשוי לליאת, שהיא מעבר להכל חברה טובה (ובעלת סבלנות רבה), אבא לשני ילדים מקסימים (ואני מאוד אובייקטיבי); זוהר בין ה-5 ויונתן בין השנתיים. אני עוסק הרבה בספורט, אני חבר בליגה למקומות עבודה בכדורסל, ובאופן כללי חש בר מזל לחיות בתקופה כה מלהיבה ובמקום הטוב ביותר שאפשר לחיות בו, ישראל.


הרומן שלי עם תחום הפסיכולוגיה השיקומית
הגעתי לתחום הפסיכולוגיה כמעט במקרה. השתחררתי מהצבא וחברים שלי הציעו לי להצטרף אליהם בלימודי פסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה. עם תום הסמסטר הראשון חברים שלי פרשו, אבל אני הבנתי שמצאתי את המקום שלי. בסוף השנה הראשונה עברתי לאוניברסיטת תל-אביב בה סיימתי את התואר הראשון שלי בפסיכולוגיה ותקשורת. בתום הלימודים ידעתי שאני רוצה להתמקצע בתחום הטיפולי אבל את התחום הפסציפי, שוב, קבע הגורל. ביום הפתוח באוניברסיטת בר-אילן שמעתי לראשונה על תחום הפסיכולוגיה השיקומית ומאז התחיל הרומן שלי עם התחום, רומן שאני מטפח עד היום.

באוניברסיטת בר-אילן למדתי במסלול הישיר לדוקטורט. זכיתי להיות בין מלגאי הנשיא במחזור שלי, עובדה שאפשרה לי להתמקד במחקר הדוקטורט שלי. המחקר עסק בהבנת הבסיס הפיזיולוגי של דיכאון, תוך מחקר בבעלי-חיים. בשלב זה הבנתי שאני רוצה להמשיך בתחום המחקר, תוך שילוב של הצד הקליני. המשכתי לפוסט-דוקטורט במרכז בריאות-נפש שלוותה (במחקר של ליקויי חשיבה בקרב חולים פסיכיאטריים), בהתמחות שיקומית במחלקה לשיקום פגיעות ראש ובמרפאת זיכרון בתל-השומר. התנסויות אלו אפשרו לי להכיר את הצד של החולים, הן כמטפל והן כחוקר.

עם תום לימודי הדוקטורט היה לי הכבוד להצטרף לצוות החוקרים והמרצים המובילים באוניברסיטת אריאל בשומרון. מההתחלה ידעתי שהמזל האיר לי. הצטרפתי למוסד על סף הפיכתו לאוניברסיטה, וקיבלתי הזדמנות אמיתית לתרום למוסד ולקדם את מחקריי. נפגשתי עם סגל מחלקה נהדר, מעורב ותומך. היתה זו זכות לעבוד עימם ולכן לא היססתי כאשר לפני כשלושה שנים התבקשתי לנהל את המחלקה למדעי ההתנהגות. מאז, זמני מוקדש בעיקר לניהול המחלקה. בעוד כשנה אפנה את מקומי כרמ"ח ואצא לשבתון. אני ממתין בקוצר רוח להזדמנות לחזור לעשייה מחקרית.


החלק המעניין ביותר בעבודתי כראש מחלקה 

אני רואה חשיבות רבה בעבודה עם סטודנטים ונהנה מאוד מההוראה במחלקה. זהו החלק המהנה ביותר בעבודה מבחינתי. אני גאה מאוד בפרס ההצטיינות בהוראה שקיבלתי בשנת תשע"ג ומשקיע הרבה במצגות ובשיעורים כך שיהיו מעניינים ומהנים. חלק נוסף בעבודה עם סטודנטים, הוא הנחיית סטודנטים לתארים מתקדמים. אני גאה במיוחד בתמר שטרול, סטודנטית לתואר שני במגמה השיקומית, אשר זכתה במקום הראשון השנה בכנס "רפואה פיזיקלית ושיקום" בתחום במחקר הנוירולוגי. יש לי כיום שלושה סטודנטיות לתואר שלישי ואני מקווה שבעתיד מערך הסטודנטים יאפשר לקיים מעבדה תוססת בתחום של נוירופסיכולוגיה משפטית.

עתידה של הפעילות המחקרית שלי
מבחינה מחקרית, אני מתמקד בהווה בתחום הנוירופסיכולוגיה המשפטית, תוך בחינת תהליכים המעורבים בהתחלות (זיוף) של ליקויי חשיבה באבחון הנוירופסיכולוגי. מחקריי מערבים שיטות מחקר מתחום מדעי המוח (כגון, מדידת תנועות עיניים) ובאופן כללי אני נהנה משיתופי פעולה אינטרדיספלינאריים, לדוגמא, עם המחלקה לביולוגיה מולקולרית ועם המחלקה להנדסה תעשייה וניהול. אני מאמין גדול בשילוב של כלים מתחום מדעי המוח ותקוותי היא כי המוסד יטפח את תחום מדעי המוח. שמחתי מאוד עם הפיכתו של פרופ' אלברט פנחסוב לראש רשות המחקר. פרופ' פנחסוב מקדם את החזון של מרכז מדעי המוח, חזון שאני מאמין גדול שלו. זהו מבחינתי זמן אידיאלי לקרב בין החוקרים בתחום ויחד עם הפקולטה למדעי הרפואה ליצור מרכז טיפולי ומחקרי שמתמקד בתחום מדעי המוח. על אוניברסיטת אריאל להיות בחוד החנית של מחקר זה.

קצת על סגל המחלקה 
מנקודת המבט של ראש המחלקה, אני גאה בחברי הסגל שקלטנו במחלקה. ראש התוכנית לתארים מתקדמים- פרופ' מייקל דולגין, ראשות המגמות- פרופ' הדסה ליטמן-עובדיה ופרופ' דניאלה מרגלית, ושאר סגל הנהלת המחלקה אשר עשו ימים כלילות כדי לקלוט חוקרים מובחרים שיצעידו את המחלקה קדימה. נוסף על היותם חוקרים מצוינים, קלטנו חברי סגל רק במידה שהיינו בטוחים בגישתם האנושית, מחויבותם לאתיקה ויכולתם הבינאישית הגבוהה. זוהי גאוותי האישית בכך שהמחלקה כיום היא מחלקה מובילה במוסד מבחינת יחסי-אנוש, תמיכה הדדית ופרגון. אני חושב שמארג זה של חברי סגל יאפשר פריחה הדדית ויאפשר למחלקה להתחרות בכבוד מבחינה מחקרית עם כל מחלקה אחרת בארץ ומחוצה לה.

פנינו אל העתיד
בשנים הקרובות נשים דגש על המשך שליטת סגל מוביל, תוך צמצום שעות ההוראה של מורים מן החוץ, קיום סדנאות וכנסים ופיתוח תוכנית הלימודים במחלקה. הגשה של שלוש תוכניות לתואר שני, תוכנית דוקטורט, מוקד בתואר ראשון לבריאות נפש ועוד. כל אלו הם רק חלק מהתוכניות שיש לנו למחלקה בשנים הקרובות. אני נלהב לקראת העתיד.

alt חזור