רובוטיקה בעולם

 

דפנה גולד מלכיאור

 

סע לשלום – המפתחות בפנים, ההגה לא.    

כלי רכב אוטונומיים – סקירת דיווחים מקוונים

התפתחויות דרמטיות מתרחשות לאחרונה בתחום כלי הרכב הרובוטיים כחלק מהתפתחות מואצת בתחום הרובוטיקה בעולם המפותח.  יצרניות רכב ותיקות לצד ענקיות תוכנה ובראשן גוגל הציגו לאחרונה כלי רכב רובוטיים העתידים לשנות את האופן בו אנו מתניידים ממקום למקום.  למרות ההישג הטכנולוגי האדיר המוצג ברכבי האב טיפוס, השאלות עדיין רבות מהתשובות: מה תהיה מידת האוטונומיות של רכבים אלה? האם תידרש תגובה של נהג אנושי במקרי חירום? והשאלה הגדולה: מתי רכבים אלה יהיו זמינים מסחרית?

http://www.extremetech.com/wp-content/uploads/2012/08/Google500KmilesLexus.jpg

סקירה מקיפה של נושאים מרכזיים אודות כלי רכב אוטונומיים, ניתן למצוא במדור טכנולוגיה של אתר CNN, לרבות התייחסויות אל: גודל מערכות המחשוב ומיקומן ברכב, היבטים חוקיים וסוגיית האחריות (במקרה של תאונה – האם הנהג האנושי, שצפה להנאתו בסרט, או היצרן שייצר את כלי הרכב שאמור לדעת לנהוג בביטחה - הוא שייתן את הדין?), חלוקת העבודה בין הנהג האנושי לבין כלי הרכב במצבים שונים והחילופין האפשריים ביניהם לאורך הדרך.

עם כניסתן הפעילה לזירה של יצרניות הרכב הגדולות, לרבות: אאודי, קדילק, פורד, מרצדס-בנץ, ניסאן, טסלה (כלי רכב חשמליים), טויוטה וולוו, איננו עוסקים יותר בשאלה "האם" אלא בשאלה "מתי". 

וולוו מבטיחים שכבר ב2017 יעלו מכוניות סמי-אוטונומיות לכביש.  יש להם חזון שאפתני במיוחד – לוודא שעד 2020 אף אדם לא ייפצע קשה ברכבים הללו שלהם. אתם מוזמנים להדק חגורה ולהצטרף אל עיתונאי שחווה נהיגת מבחן בדגם סמי-אוטומטי של וולוו בכבישים הסמוכים לגטבורג, שבדיה.

ג'נרל מוטורס שמרניים מעט יותר, ומעריכים שאנחנו מדברים על שנת 2020  כתאריך יעד לזמינותן של מכוניות סמי-אוטונומיות.

ופורד זהירה עוד יותר בהערכותיה, תוך ציון 2025 כיעד ריאליסטי לייצור סדרתי.  החברה פרסמה סרטון המדגים את יתרונות הרכב האוטונומי, בדגש על יכולות בטיחותיות.

עם כל הכבוד ליצרניות הטוענות לכתר הבכורה לפיתוח הרכב האוטונומי – הכירו את פרופ' רוברט פנטון מאוניברסיטת אוהיו, שעסק בפיתוח הטכנולוגיה הנחוצה לכך כבר בתחילת שנות ה-60'!

אך האם הצרכנים נותנים אמון ברעיון המכונית האוטונומית?  מסתבר שזה ייקח עוד זמן...

שוק הרכבים הרובוטיים עומד לגלגל מיליארדי דולרים. מי ייטול חלק פעיל בחגיגה ומי ירוויח ממנה? חברת המחקר Lux Research  צופה כמה מגמות מרכזיות: נתח השוק של סין יעלה על אלה של ארה"ב ואירופה; איכות התוכנה היא שתעשה את ההבדל; ואילו יכולות אוטונומיות לגמרי – ממש לא על הפרק, אפילו לא בשנת 2030.

ולסיום - חידה: אין לו הגה, דוושת גז, ברקס, או מוט הילוכים והוא מותר לניסוי רק בנבאדה, קליפורניה, מישיגן ופלורידה. מה זה? לגוגל פתרונים...