גיליון ראש השנה תשע"ו

האיגוד הישראלי לרובוטיקה מאחל לחבריו

שנה טובה ופורייה, ושגשוג תחום הרובוטיקה

כמנוע צמיחה כלכלי וחברתי 

דבר היושב ראש

 

לחברי האיגוד הישראלי לרובוטיקה שלום,

 

ראש השנה תשע"ו מוצא אותנו בפתחו של עידן חדש בתחום הרובוטיקה בארץ ובעולם.  רכישות והשקעות על ידי חברות ענק כמו גוגל ואמזון של חברות רובוטיקה מובילות, ביניהן בוסטון דינמיקס, במקביל לפעילות ערה בתחום הרכבים האוטונומיים של רוב חברות הרכב המובילות, מקרבות אותנו לרגע בו תחום הרובוטיקה יכבוש את מעמדו בקדמת הטכנולוגיה של המאה העשרים ואחת.  הצטרפות חברת אפל למרוץ לפיתוח רכב אוטונומי מסחרי, על פי השמועות, תזרז את התהליך ותזרים לתחום הרובוטיקה כספים אדירים.  ללא ספק, אנו עומדים בפני פריצת דרך בתחום הרובוטיקה שכעת יהיה קשה לצפות את תוצאותיה.  אם למישהו היה ספק שרובוטיקה זה הדבר הבא, הרי כניסת ענקי הטכנולוגיה של העת הזאת לתחום יגרמו לזה לקרות. 

 

הרבה לפני שחברות הענק נישבו בקסמי הרובוטיקה, הצענו בישיבת ועדת המדע בכנסת, שהתקיימה בינואר 2011, את הקמתו של מכון רובוטיקה לאומי כאמצעי לקידום תעשיית הרובוטיקה בארץ. חזינו אז שהתחום יפרוץ תוך שנים ספורות ודרשנו שהמדינה תירתם לסייע לתעשייה להתגבר על כשלי שוק אופייניים: תעשיית ההייטק הפכה למעצמה לפיתוח תוכנה ותקשורת ללא יכולת (ורצון) להתמודד עם מערכות רובוטיות חכמות המשלבות תוכנה וחומרה, ומשקיעי הון סיכון שהתרגלו לאקזיטים מהירים התרחקו מתחום מורכב בו זמן הפיתוח ארוך ויקר בסדרי גודל לעומת מה שהורגלו בתעשיית ההייטק המסורתית.  פעלנו מאז בערוצים שונים לקידום המכון, אך ללא הצלחה. 

 

נקודת אור ראשונה נדלקה במשרד המדע בנובמבר 2013 כאשר שר המדע יעקב פרי אימץ את הרעיון בהתלהבות והתניע תהליך להכנת מכרז להקמת המכון.  באותה תקופה עלה הנושא גם במולמו"פ (המועצה הלאומית למחקר ופיתוח) שתמכה בקידום הנושא.   בינתיים התקיימו בחירות, שר המדע התחלף, והמכרז להקמת המכון נעצר.  

 

נקודת אור שניה נדלקה בכנס הרצליה ביוני 2015 כאשר במושב מיוחד הוצגה יוזמת הרובוטיקה הישראלית על ידי חיים רוסו, סמנכ"ל אלביט לשעבר וראש הועדה לקשרי אקדמיה ותעשייה במולמו"פ.  עיקרי היוזמה הם התנעת מספר פרויקטים לאומיים והקמת מכון מחקר יישומי שירכז את עבודת הפיתוח.  הנושא עלה שוב בישיבת ועדת המדע בכנסת ביולי 2015 וזכה לתמיכת יו"ר הועדה ח"כ אורי מקלב.  ח"כ מקלב הדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה בין משרדי הממשלה להקמת המכון.  בינתיים שר המדע התחלף שוב ואנו מחכים לראות איך יפול דבר. 

 

אנו עוסקים כעת בארגון הכנס הישראלי לרובוטיקה שיתקיים באפריל 2016 בבית חיל האוויר בהרצליה בחסות עיריית הרצליה, ומקדמים שיתופי פעולה בינלאומיים בעקבות פניות רבות המגיעות אלינו ממשקיעים זרים ומגופים רשמיים.  

 

אני תקווה שמשרדי הממשלה יתעשתו וירתמו לקידום תעשיית הרובוטיקה הישראלית ונזכה לראות בשנה החדשה הבאה עלינו לטובה ברכה בעמלנו.    

 

בברכת שנה טובה ופוריה,

 

 פרופ' צבי שילר

יו"ר האיגוד הישראלי לרובוטיקה  

 

 

  

 

 

 

 

 

 

DSCN0214

פגישה עם שר המדע יעקב פרי.  מימין: ד"ר ויקטור וייס, מדען ראשי משרד המדע, אריק דן, השר יעקב פרי, פרופ' משה שהם, פרופ' צבי שילר

 

 

 

 

רובוטיקה בכנס הרצליה

 

 

מושב רובוטיקה

כנס הרצליה 9 ביוני 2015

 

לראשונה התקיים בכנס הרצליה מושב בנושא רובוטיקה במסגרת מסלול החדשנות שהתקיים ביום השלישי של הכנס.  במושב הרובוטיקה הוצגה יוזמת הרובוטיקה הישראלית שגובשה על ידי ועדת היגוי בראשותו של מר חיים רוסו, יו"ר ועדת קשרי תעשייה-אקדמיה במועצה הלאומית למחקר ופיתוח (מולמו"פ).  שר המדע דני דנון פתח את המושב בדברי תמיכה לתחום הרובוטיקה בתעשייה ובחינוך.   פרופ' יצחק בן ישראל, יו"ר המולמו"פ, ציין שתחום הרובוטיקה הוא הנושא הבא שיש לפתח בתמיכת המדינה בדומה לתמיכה שניתנה לתחומי החלל והסייבר.  מר הראל קודש, סגן נשיא של GE Software , סיפר על המרכז לבינה מלאכותית שבכוונת GE להקים בארץ.  מר איתן ורטהיימר, לשעבר יו"ר ישקר, דיבר על תרומת הרובוטיקה והאוטומציה להצלחת ישקר בשוק העולמי.  השיקול העיקרי בהטמעת הרובוטים היה שמירה על האיכות.  פרופ' שלמה מור-יוסף, מנכ"ל הביטוח הלאומי, הציג חזון לעולם דיגיטלי המסייע לקשיש לחיות בסביבתו הטבעית.  עם תקציב הגדול מתקציב משרד הביטחון, יש תקווה שהביטוח הלאומי יירתם ליוזמת הרובוטיקה הישראלית.  פרופ' משה שהם, ראש מעבדת הרובוטיקה בטכניון, הציג את תחום הרובוטיקה הרפואית.  ד"ר אמיר זיו-אב דיבר על חשיבות החינוך לרובוטיקה ומכטרוניקה.

 

ראש עיריית הרצליה, מר משה פדלון, הציע את עזרתו בהקמת מכון רובוטיקה בהרצליה ובמתן חסות לכנס הישראלי לרובוטיקה.  מושב הרובוטיקה בכנס הרצליה היה ללא ספק אירוע מכונן בדרך לקידום יוזמת הרובוטיקה הישראלית. 

 

ניירות עמדה של כנס הרצליה

11393244_10153061886208152_376551848112317793_n

מושב רובוטיקה בכנס הרצליה.  משמאל: פרופ' משה שהם, פרופ' איציק בן ישראל, ד"ר אמיר זיו אב, עוזיה גליל, חיים רוסו, פרופ' צבי שילר

 

 

 

רובוטיקה בכנסת

 

יוזמת הרובוטיקה הישראלית

ועדת המדע והטכנולוגיה 7 ביולי 2015

 

ועדת המדע והטכנולוגיה בכנסת קיימה מושב מיוחד לרגל  ציון שנה למבצע צוק איתן שהוקדש ליוזמת הרובוטיקה הישראלית.  בדיון השתתפו נציגי האקדמיה והתעשייה והתקיימה במקום תערוכת רובוטים מתוצרת ישראל.  יו"ר המועצה הלאומית למחקר ופיתוח אזרחי הפרופ' יצחק בן-ישראל חזה כי תחום הרובוטיקה יהווה מנוע צמיחה משמעותי ויהיה הדבר הבא בתעשייה. כיון שבישראל לא קיים מנגנון לעידוד מחקר יישומי,  יש להקים מכון מחקר לאומי שיגשר על הפער בין מחקר אקדמי ויישומים בתעשייה.

 

מר חיים רוסו מהמועצה הלאומית למחקר ופיתוח הציג את יוזמת הרובוטיקה הישראלית שמטרתה לעודד הקמת תעשיית רובוטיקה שתעסוק בפיתוח פתרונות לצרכי הביטחון, התעשייה והחברה בישראל.   

 

פרופ' צבי שילר, יו"ר האיגוד הישראלי לרובוטיקה, טען כי שנת 2015 תיזכר כנקודת מפנה בהתפתחות תחום הרובוטיקה בישראל ובעולם. הכסף שמשקיעות מדינות מפותחות יתגמד מול הכספים שישקיעו בתחום חברות ענק כמו גוגל, אמזון, ואפל. גודל השוק העולמי עומד היום על כ-30 מיליארד דולר. עם צמיחה שנתית של 30% בשנה, השוק העולמי צפוי לגדול ל-400 מיליארד דולר תוך עשר שנים.  פרופ' שילר סקר את הפעילות בתחום הרובוטיקה המתקיימת בתעשייה ובאקדמיה.  לדבריו, "אם נשקיע בתחום, נהיה בקדמת הטכנולוגיה העולמית".  

 

פרופ' משה שהם מהטכניון הציג רובוט לניתוחי גב ומוח. לדבריו, "הרובוט מבצע ניתוח ברמת דיוק גבוהה יותר מיד אדם. המערכת כבר ביצעה מעל 10,000 ניתוחים ברחבי העולם ללא תקלה אחת, לעומת כ 5% מהמנותחים הסובלים מבעיות בניתוח ידני".  

 

מר אודי פלס מנכ"ל ויזם של חברת פרנדלי רובוטיקס סיפר על צמיחת החברה שמייצרת רובוט לכיסוח דשא עד זכייתה בפרס היצואן המצטיין ל 2014.  החברה צמחה בקצב של 30% בשנה בעשר השנים האחרונות. 

 

ד"ר עמי אפלבאום, נשיא קלא טנכור ישראל, הציג את פעילות החברה בתחום הרובוטים לתעשיית המוליכים למחצה. החברה מייצרת את המכונות בארץ ונשענת על הידע והמיומנות של כוח האדם הישראלי.   ד"ר אפלבאום הציע להקים את מכון הרובוטיקה בגליל. 

 

ד"ר אילנה ניסקי, חברת סגל צעירה באוניברסיטת בן גוריון המתמחה במדעי חקר המוח, הציגה ממשק לרובוט רפואי שמבצע ניתוחים פולשניים מזעריים.

 

בתערוכה שהתקיימה במקום הוצגו מוצרים של חברות פרנדלי רובוטיקס, מיטרוניקס, רובוטיים, קוגניטיים, ופרוקטי מחקר ממעבדת הרובוטיקה באוניברסיטת בן גוריון ומעבדת הרובוטיקה באוניברסיטת אריאל. 

 

לאתר הישיבה, ועדת המדע בכנסת

הודעה לעיתונות

שידור הישיבה

יוזמת הרובוטיקה הישראלית

תוכנית לאומית לקידום תעשיית הרובוטיקה הישראלית   

ועדת המדע.  משמאל: ח"כ אורי מקלב, יו"ר הועדה, פרופ' איציק בן ישראל, השר לשעבר ד"ר עוזי לנדאו, ד"ר אברהם לזרי, ח"כ יואב קיש

תערוכת הרובוטים

רובוט לניתוחי גב של חברת מזור.  ברקע רובוטים של חברת קוגניטיים.  מימין כפפה לשיכוך רעידות של חולי פרקינסון שפותחה על ידי סטודנטים באוניברסיטת אריאל.

 

 

 

האיגוד הישראלי לרובוטיקה, רח' המלאכה 13, ראש העין, 48091

  טל': 073-2400-877, פקס: 073-2400-888

info@irob.org.il

© כל הזכויות שמורות