ארכיאולוגיה: חפירות תל בורנה

כד חרס
כד חרס

המשלחת בראשות דוקטור איציק שי מהמחלקה לארכאולוגיה באוניברסיטת אריאל, מגלה את סודות התל שבעברו היה לעיר ספר.

נוסעים, חוקרי היסטוריה וארכיאולוגים רבים הסתובבו וחקרו את אזור השפלה בכלל ובית גוברים בפרט, אך תל בורנה מעולם לא נחפר.

מיקומו של האתר בגבול שבין השפלה למישור החוף, הובילה את דוקטור איציק שי (מהמחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה וראש המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת אריאל) לנהל פרויקט חפירות בתל זה מתוך רצון ללמוד על גבולות גאוגרפיים, פוליטיים ותרבותיים בעת העתיקה. “פרט לחפירה הבתולית באתר, אזור הגבול הוא תמיד מקום מרתק של נקודת מגע, והשאלה שעניינה אותנו כחוקרים היא באמת מה האופי של המגע הזה? האם אנשים דווקא הסתגרו יותר מחשש כי אזור הגבול חשוף להשפעות רבות יותר מבחינה תרבותית ודתית או שמא מכיוון שהם גרו בגבול הם היו פתוחים יותר למגע עם הסביבה החיצונית ומסוגרים פחות”

תל בורנה, הוא אתר רב שכבתי אשר היה מיושב למן האלף השלישי עד אמצע האלף הראשון לפני הספירה. עד כה מרוכזות החפירות בשני שטחים עיקריים. השטח הראשון ממוקם בפסגת התל. פסגה זו שטחה כ- 7X70 מ’ והיא מוקפת חומת סוגרים המתוארכת לימי ממלכת יהודה (מן המאה התשיעית ועד המאה השמינית לפנה”ס). במרכז הפסגה נחשף בית הטיפוסי לתקופת המקרא (“בית ארבעת המרחבים”) והממצאים משקפים תרבות חומרית האופיינית לממלכת יהודה (צלמיות עמוד, ידיות עם טביעות חותמות השייכות לממלכת יהודה).

כשאתה נוגע בצלמיות האלה, אתה נוגע בהיסטוריה, אומר דוקטור יצחק שי, “אתה ממש יכול לשמוע את קריאותיהם של הנביאים באותם ימים, מפצירים בעם לא לעבוד עבודה זרה.”

שברי חרסים

שטח החפירה השני ממוקם מדרגה אחת נמוכה יותר מן הפסגה לכיוון מערב. הממצאים משטח זה, קדומים יותר ומתוארכים לתקופת הברונזה המאוחרת בה התקיימה התרבות הכנענית באזור זה (המאה ה- 13 לפנה”ס).

החפירות בשטח זה חשפו מבנה ציבורי גדול מאוד עם ממצאים רבים המצביעים כי במבנה התקיימו טקסים בעלי אופי פולחני (מסכות, גביעים, צלמיות, עצמות בעלי חיים) לפי דוקטור יצחק שי, העצמות מספרות את סיפורו של המבנה. “במבנה שחשפנו התקיימו ללא ספק טקסים פולחניים, אך עדין מוקדם להגיד אם מדובר במקדש של ממש.”

כמות הממצאים שמקורה בחפירות התל, רבה מאוד. לשאלה האם מן הממצאים ניתן לזהות את תל בורנה עם העיר לִבְנה המקראית? משיב דוקטור שי, “אנחנו בטוחים שזו לבנה המקראית. ככל שאנחנו חופרים יותר אנחנו מרגישים שזה המקום. בהתבסס על הניתוחים הגיאוגרפיים היסטוריים, הטקסטים המקראיים והנתונים הארכיאולוגיים. חשוב לזכור שכל ארכיאולוג שחופר באזור יכול לחשוב אחרת ובשורה התחתונה עד שאני לא אביא ממצא וודאי שזאת לבנה המקראית, זה תמיד יהיה נתון לפרשנות.”

כד חרס

במשך תקופה, חיפש דוקטור שי בסביבות החפירה אחרי בית הקברות, אך מאמציו לא העלו שום ממצא. מסעותיו לקחו אותו לחפש תשובות אצל זקני חוקרי האזור ותושביו. “היה לנו מקום יישוב, אבל לא מצאנו את בית הקברות, ניסיתי לדובב את זקני הקיבוצניקים בסביבה, אבל שום דבר לא עלה. המשכתי לחפש עד שבקיץ האחרון קיבוצניק מבית ניר סיפר לי, כי הגיע בשנות ה- 70 למערה שנשדדה, ראה את כל העפר בחוץ ואסף את העתיקות שנשארו בה. הגעתי לאזור ואכן מצאנו שם את מערת הקבורה. זיהיתי שם עוד קברים ומערות, כך שללא ספק מצאנו את בית הקברות של תל בורנה.”

בתי הקברות מסביר דוקטור איציק שי, הם המראה שלנו לחברה של אז בדיוק כפי שהם היום. “אתה יכול לזהות מוצא, תפקיד ואמונות משמות וסימנים על קברים.” הוא אומר, “ככה גם ביחס לתקופה הקדומה, אתה יכול לבנות פסיפס שלם של חברה, מסימנים ומאופן הקבורה.”

אתר החפירות תל בורנה הוגדר כחפירה קהילתית, משמעות הדבר היא כי כולם מוזמנים להצטרף לחפירה. דוקטור שי רואה בזה שליחות “אני באמת מאמין בזה, כשאני רואה את המתנדבים ילדים ומבוגרים כאחד חוזרים מהאתר, ההסתכלות שלהם על ההיסטוריה, הארכיאולוגיה ועל המורשת שנשארה לנו היא שונה לחלוטין וזה לכשעצמו מגדיר את החפירה כמאוד מוצלחת.” וכך אפשר דרך ההיסטוריה והמורשת שהשאירו לנו לקבל משהו ערכי גם לעתיד.