סטודנטית

מקצועות לימוד לתואר ראשון

רוצה ללמוד תואר ראשון באוניברסיטת אריאל? מתקשה להחליט ולבחור מסלול לימודים מעניין ומאתגר שיבטיח לך קשת רחבה של אפשרויות תעסוקה וקריירה משגשגת? כדאי לדעת כי
כיום, יש מגוון רחב של מקצועות לימוד לתואר ראשון, ובעידן שבו רבים מחפשים בעיקר מקצוע המבטיח הכנסה קבועה, לא מעט שוכחים כי בחירת מסלול הלימודים תלויה בפרמטרים נוספים כגון עניין, חוויית לימודים, משך הלימודים, תנאי קבלה, אפשרויות תעסוקה ורצון להגשמה אישית.

מקצועות הלימוד המבוקשים והפופולריים ביותר

ישנם מקצועות לימוד הנחשבים למבוקשים ביותר בהשוואה למקצועות אחרים. סטודנטים רבים בוחרים כיום את מקצוע הלימודים מסיבות שונות ומגוונות כמו אפשרויות תעסוקה, שכר תעסוקתי בתחום, ביקוש בשוק העבודה, עניין, אתגר, קריירה אישית, תרומה לקהילה או למדינה וכדומה. כמו כן, יש סטודנטים הבוחרים מקצוע מסוים בגלל לחץ מסוים מההורים והסביבה הקרובה, יוקרה של מסלול הלימודים וכדומה.

המקצועות המבוקשים משתנים אחת לתקופה ומושפעים מהלך הרוח. נכון להיום, בין 10 מסלולי הלימוד הפופולריים ביותר ניתן למצוא את המקצועות הבאים:

רפואה

מדעי המחשב

כלכלה ומנהל עסקים / כלכלה וחשבונאות

ביולוגיה מולקולרית

ניהול מערכות בריאות

אדריכלות

תקשורת

חינוך והוראה

הנדסת חשמל ואלקטרוניקה

עניין ואתגר בלימודים

ישנם סטודנטים הנושרים ממסלול הלימודים בשנה הראשונה בגלל חוסר עניין, למשל אלו החולמים על מקצוע אשר יאפשר להם להרוויח היטב, מגלים במהלך הלימודים כי החומר אינו מעניין ומאתגר אותם כפי שציפו כשהתחילו. לכן, בעת בחירת מקצועות לימוד לתואר ראשון אין לשכוח את נושא העניין. מומלץ להגיע לפגישה עם יועץ הלימודים באוניברסיטה וחשוב לקרוא מידע כללי ולעיין בתוכנית הלימודים כדי לגלות האם נושאי הלימוד מעניינים ומושכים אותך.

מומלץ להגיע לימים הפתוחים באוניברסיטה, לתאם פגישה עם יועץ הלימודים וחשוב לשוחח עם חברים וקרובי משפחה כדי להתייעץ על מנת לקבל החלטה נבונה ושקולה.

תנאי קבלה

ככל שהביקוש גבוה יותר למקצוע מסוים, כך תנאי הקבלה קפדניים ומחמירים יותר. רגע לפני שנרשמים למסלול לימודים, זה או אחר, חשוב לבדוק:

  • מה תנאי הקבלה?
  • האם צריך פסיכומטרי?
  • האם כדי להתקבל יש ללמוד במכינה אקדמית?

מיומנויות נדרשות בתקופת הלימודים

לכל מקצוע לימודים נדרשות מיומנויות שונות. כאשר בוחרים ללמוד תואר ראשון במדעי המחשב לדוגמה, הסטודנט נדרש ליכולות חישוביות וקוגניטיביות, כיוון שעליו לקחת קורסים בתחומים כמו מתמטיקה, לוגיקה וכדומה. סטודנטים הבוחרים ללמוד תואר ראשון בפסיכולוגיה נדרשים לאמפתיה ולמיומנויות אחרות. 

בחירת מקצוע למען קריירה בעתיד

כאשר בוחרים מקצוע מסוים, יש לחשוב תמיד גם על הקריירה העתידית. שוק העבודה משתנה בתדירות גבוהה, ישנם מקצועות בהם קיים מחסור חמור בעובדים, בעיקר בתחומי הטכנולוגיה וההייטק. כמו כן, קיימות מחלקות לימוד שלא היו לפני עשור וכיום הן מבוקשות ורלוונטיות יותר מהשאר.

בנוסף, חשוב להתייחס למוסד הלימודים ולתנאים שהוא מציע לסטודנטים, לרבות מיקום, אווירה סטודנטיאלית, ציוד, סגל הוראה וכיוצא בזה.