המחלקה בתקשורת

איך להגביר אינטימיות ולהפחית שחיקה בחיי הנישואין?

הדוקטורנטית מעיין בוימן-משיטה, בהנחיית פרופסור הדסה ליטמן-עובדיה, זיהו חוזקות של נשים המגבירות שביעות רצון מהנישואין אצל בני זוגן, וחוזקות של גברים המגבירות שביעות רצון אצל בנות זוגן. לא מדובר באותן חוזקות. בנוסף, הן פיתחו ובדקו תרגיל זוג שבועי המגביר אינטימיות ומפחית שחיקה בנישואין. (מתוך התכנית "אמילי והפרופסור"- תאגיד השידור "כאן").  להאזנה לתוכנית הרדיו   לצפייה בכתבה שפורסמה ב"ynet"

פרוייקט מחקרי פורץ דרך לאבחון וטיפול בהפרעות נפשיות באמצעות  הפסיכולוגיה החיובית            

מתוך Jerusalem post" magazine"

פרופסור הדסה ליטמן-עובדיה עומדת בראש קבוצת מחקר הממפה הפרעות נפשיות שונות באמצעות שימוש לא אופטימאלי (שימוש יתר ושימוש חסר) בחוזקות אופי. עד עתה מופתה הפרעת חרדה חברתית, הפרעה טורדנית-כפייתית, ובימים אילו ממופה הפרעה דו-קוטבית.

לחצ/י לצפייה בכתבה

 

האם את/ה סובל/ת מחרדה חברתית?

מחקר בינלאומי בשיתוף ארגון החוזקות העולמי שנערך באוניברסיטת אריאל, הינו חלק מפרויקט מחקרי נרחב של מיפוי הפרעות נפשיות שונות באמצעות מודל החוזקות מתחום הפסיכולוגיה החיובית. מדובר במחקר שבוצע במסגרת עבודת תיזה של פבל פריידלין, בהנחייתה של של פרופ' הדסה ליטמן-עובדיה, חברת סגל בכירה באוניברסיטת אריאל במחלקה למדעי ההתנהגות. לחצ/י לצפייה בכתבה

מגפת האופיואידים: לא בישראל

מחקר שהתפרסם לאחרונה בחן את שכיחות מקרי המוות כתוצאה משימוש באופיואידים בישראל בין 2005 ל-2014. החוקרים, ד"ר דניאל פיינגולד מאוניברסיטת אריאל והמרכז הרפואי לב השרון, נחמה גולדברג וציונה חקלאי ממשרד הבריאות וד"ר שאולי לב־רן מהמרכז הרפואי לב השרון והפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, בדקו את כל רישומי מקרי המוות בישראל כתוצאה משימוש בסמים וחילקו אותם למקרי מוות כתוצאה משימוש באופיואידים ולמוות כתוצאה משימוש בסמים אחרים. מגיפת ה"אופיואידים' המשתוללת בארה"ב פסחה על ישראל, כך ששיעור התמותה מחומר קטלני זה בארה"ב גדול פי 30 מזה שבישראל.
 לחצ/י לכתבה ב"Zap doctors"  לחצ/י לכתבה ב"חדשות בעסקים"  לחצ/י לכתבה ב"Jerusalem post" 

 

חיים בריא: פסיכולוגיה חיובית כדרך חיים

פרופ' הדסה ליטמן-עובדיה מתראיינת לתוכניתו של פרופ' רפי קרסו "חיים בריא"   

הפסיכולוגיה המודרנית הצליחה לשפר את אורח החיים על ידי פסיכולוגיה חיובית, כיצד מבצעים זאת? כיצד ניתן לטפל בהפרעות התנהגות בעזרת אומנות? .

 לחצ/י לצפייה בתכנית

 

פסיכולוגיה חיובית בארגונים

ראיון עם פרופ' הדסה ליטמן-עובדיה בנושא פסיכולוגיה חיובית בארגונים 

לחצ/י לצפייה

 

"מה איתי?"- מאפיינים ייחודיים לאחים של ילדים עם מוגבלות

בשנים האחרונות חל שיפור משמעותי בחייהם של אנשים עם מוגבלויות ומשפחותיהם, החל מנגישות עד מגוון שירותים לחינוך ותמיכה. עם זאת במערכת המשפחתית הכוללת יש מי שהוזנח. מחקר חדש שערך ד"ר אבידן מילבסקי, מהמחלקה למדעי ההתנהגות באוניברסיטת אריאל מגלה מאפיינים ייחודיים לאחים של ילדים עם מוגבלויות. המחקר ניסה להתחקות אחר מאפיינים משותפים אלו באמצעות ראיונות מעמיקים עם 200 ילדים שהם אחים של ילד עם מוגבלות.

כועסים כשאתם דוחים משימות כל הזמן?

הפסיכולוגית ד"ר עידית שלו מסבירה מהי דחיינות.

מתוך ראיון ברדיו 103FM – מהי דחיינות? מדוע אנחנו דוחים דברים והאם דחיינים הם עצלים שעושים רק מה שמתחשק להם? ד"ר עידית שלו, חוקרת מוטיבציה ומרצה בכירה במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת אריאל, מסבירה כיצד נוצרת אצלנו דחיינות ואם מעורב פה גם גורם תורשתי. 

לחצ/י להאזנה לתכנית

 

ראיון עם בוגרות המחלקה, רותם גודמן ויולי סוסינסקי, בחודש נובמבר 2017 בנושא: "זוגיות עם איש צבא"

שתי בוגרות המחלקה, רותם גודמן ויולי סוסינסקי, התראיינו בחודש נובמבר 2017, בתוכנית של אורלי וגיא בערוץ 10. הסטודנטיות הציגו מחקר שנעשה בשנה שעברה תחת הנחייתה של פרופ' תלמה קושניר מהמחלקה, במסגרת סמינריון של שנה ג. המחקר עוסק באיכות השינה של בנות זוג של אנשי צבא הקבע, וכבר הוצג באוקטובר 2017 בכנס "רפואה צבאית" שנערך בשיתוף עם צה"ל וגופים נוספים.

"הזהירים לטיס"

אלעד, סטודנט לתואר שני במחלקה לפסיכולוגיה וטייס בחברת תעופה ישראלית, ערך מחקר תחת הנחייתה של פרופ' הדסה ליטמן-עובדיה אודות תכונות האופי הנדרשות לתיפקוד המקצועי של טייסים. ממצאי המחקר עוררו עניין רב בחיל האויר הישראלי, כמו גם בחילות אויר ברחבי העולם, ומעט על המחקר עצמו ניתן לקרוא באחת מהכתבות שהתפרסמו בעיתונות היומית.

"New Scientist"

בשנה האחרונה התראיינו שני חברי סגל המחלקה למגזין הבינלאומי הותיק New Scientist (החוגג בימים אלו 60 שנה להיווסדו ככתב עת למדע פופולרי) אודות ממצאי המחקרים האחרונים שלהם בתחום מדעי המוח:

תהליכי ויסות עצמי 

מחקריה של ד"ר עידית שלו מתמקדים בתהליכי ויסות עצמי תחושתי, שימוש בתחושות גופניות בפסיכותרפיה, כמו גם בפיתוח התערבויות פסיכולוגיות המבוססות על תחומי מחקר אלו. בשנה האחרונה פורסמו מספר כתבות בעיתונות הפופולארית בעולם אודות ממצאי מחקריה: