מחקר במחלקה

מעבדות

המחקר הנוירו-פסיכולוגי עוסק בחקר תהליכי עיבוד מידע במוח האנושי, הן של נבדקים בריאים והן בטיפול ושיקום חולים בעלי פגיעות מוחיות. תחום ידע זה משיק לפסיכולוגיה קוגנטיבית, פסיכולוגיה שיקומית, נוירולוגיה, רפואה ופסיכיאטריה, ומטרתו המרכזית היא להבין כיצד מבנה המוח ותפקודו קשורים לתהליכים פסיכולוגיים.

המחקרים במעבדה מבוצעים על ידי סטודנטים לתארים מתקדמים, כמו גם על ידי סטודנטים לתואר ראשון (!) אשר מבקשים ללמוד אודות תחום מרתק זה, תחת הנחייתם של חוקרי המחלקה המתמחים בתחום*.

במעבדה נעשה שימוש בציוד מתוחכם כמו:

  1. מערכת עקיבת העיניים EyeLink Portable Duo
    מערכת ניידת זו נרכשה בשנת 2017, והיא מאפשרת מעקב והקלטת תנועות עיניים בקצב דגימה גבוה ביותר (עד 2000Hz), ומדדים נוספים כמו גודל האישון (pupillometry) הנמצא בקורלציה עם מצבים נפשיים שונים ואף מאפשר מדידה של עומסים קוגניטיביים. מעקב אחר תנועת העין מאפשר גישה לתהליכים חבויים ואף להבנה עמוקה יותר של התנהגות. מחקר רב בוצע בעקיבת עיניים בתחומים שונים כגון: תפיסה, קריאה, חיפוש ויזואלי, קשב, הנדסת אנוש ועוד תחומים רבים.
  2. מערכת הדמיה מוחית (fNIRS)
    מערכת הדמיה זו הינה למעשה סקירה לא-פולשנית של איזורי מוח שונים, ומאפשרת מעקב בזמן אמת אחר הפעילות המוחית, ללא חשיפה לקרינה מיננת. זאת באמצעות שימוש באור אינפרה-אדום (650-900 ננומטר) לשם הערכת החמצון המוחי. המערכת מאתרת שינויים מקומיים בזרימת הדם במוח, שינויים המעידים על עוצמת הפעילות העצבית ומספקים תובנות ייחודיות בנוגע לבסיס המוחי להתנהגויות ותהליכים פסיכולוגיים שונים.

* לפרטים נוספים ניתן לפנות לד"ר יניב ממה – מנהל המעבדה, לד"ר הילה גבירץ – המתמחה במערכת ה- fNIRS , כמו גם לחברי סגל אחרים העושים שימוש במחקר נוירופסיכולוגי במחקריהם: ד"ר יורם בראב, ד"ר אריאלה גיגי, פרופ' אביב ויינשטיין, פרופ' שמואל שאקי, ד"ר דניאל שבת.

המעבדה כוללת חדר בדיקה וחדר תצפית המופרדים ע"י חלון חד כיווני. בחדר הבדיקה יושב הנבדק כשהוא מחובר לפוליגרף. התגובות נרשמות אנלוגית (גרפים) ודיגיטלית ומועברות למחשבים בחדר התצפית. במעבדה נערכים מחקרים תיאורטיים ויישומיים שעושים שימוש בבדיקות בשיטת הפח"ם (פרטי חקירה מוכמנים). המחקרים מבוצעים ע"י סטודנטים כולל לתארים מתקדמים. בעקבות המחקרים פורסמו עשרות מאמרים במיטב כתבי העת בתחום הפסיכופיזיולוגיה.

המעבדה שברשותי עוסקת במחקר אינטנסיבי אודות היבטים שונים של ייצוג מספרים בזיכרון, השפעות של הרגלים תרבותיים על התפתחות של הטיות מרחביות (מחקר השוואתי בין ילדים למבוגרים, כמו גם בין אוכלוסיות שונות בעולם), יוריסטיקות והטיות מרחביות בתפיסה מרחבית, ולאחרונה גם במחקר אודות השפעות בין-תרבותיות אודות העדפות אסטתיות.

המעבדה כוללת תוכנות פסיכולוגיות שונות למדידות כרונומטריות, וחומרות נילוות המאפשרות לקיחת מדדים קוגנטיביים רלוונטיים (מכשיר Leap motion, Voice key, ועוד).

המעבדה לוויסות עצמי וקוגניציית גוף עוסקת בחקר הקשרים בין תחושות סנסוריות ורמזים סביבתיים לחוויות פסיכולוגיות; מהם הקשרים וכיצד משפיעים על וויסות עצמי, שיפוט והתנהגות. כמו כן אנו חוקרים את המנגנונים המוטיבציוניים בבסיס תופעות חברתיות וקליניות, ואת יישומיהם האפשריים בהתערבות פסיכולוגית.

מכשור: ה- TSA-II

הוא מכשיר לבדיקות תרמיות הנמצא בשימוש קליני ומחקרי שנים רבות. המכשיר מספק גירוי תרמי מבוקר שניתן לשלוט בדיוק רב על הטמפרטורה של יחידת הקצה ועל קצבי העליה והירידה שלה ומאפשר בניית פרוטוקולים מגוונים לבדיקת השפעת טמפרטורה פיזיקלית, ערור כאב וסבילות לכאב. בנוסף, המעבדה כוללת תוכנות המאפשרות בניית ניסויים קוגניטיביים. 

פרסומים

לקריאת תקציר מאמר יש ללחוץ על כותרת המאמר