המגמה לפסיכולוגיה שיקומית

המגמה השיקומית מכשירה פסיכולוגים שיקומיים במתן טיפול נפשי לאנשים במצבי משבר על רקע של בעיות מולדות, התפתחותיות, מחלות רפואיות ופסיכיאטריות, פגיעות פיזיות ופגיעות ראש. ייחודה של המגמה לפסיכולוגיה שיקומית וסיבת הקמתה הינה מתן מענה פסיכולוגי לאוכלוסיות הזקוקות לשיקום שטרם ניתן להם מענה הולם בחברה הישראלית. אוכלוסיות אלו כוללות, בין היתר, מבוגרים בעלי פיגור שכלי, קשישים, נוער עבריין, מכורים לסמים ואסירים בכלא. כמו כן, יש בתוכנית התייחסות רבה לאנשים בקהילה הסובלים ממחלות נפשיות כרוניות.

המיומנויות והידע השיקומי הם נרחבים ומאפשרים ביצוע התערבויות ממוקדות וקצרות, כמו גם טיפולים ארוכי טווח ומעמיקים. מטרתם לאפשר למטופלים למצות את הפוטנציאל הנפשי שלהם לצד הנכות ו/או המוגבלות נפשית או הפיזית ולחזור לתפקוד אופטימאלי במישור האישי, המשפחתי, החברתי והתעסוקתי.

המגמה מעניקה ידע תיאורטי עדכני וכן מיומנויות מעשיות לעבודה אבחונית וטיפולית עם אוכלוסיות אלה. לצורך זה מושם דגש על ידע בתורת הראיון, פסיכופתולוגיה ודיאגנוסטיקה. בנוסף מקבלים התלמידים סמינרים המכוונים להבנה מעמיקה של אותן אוכלוסיות הזקוקות לשיקום. כך לדוגמא ניתנים: סמינריונים בשיקום חולי נפש, אנשים בעלי פיגור, ילדים ונוער בעלי מחלה או נכות, עקרונות פסיכולוגיים וטיפוליים בנוער עבריין, אסירים, מכורים לסמים ועוד.

התוכנית ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה מאפשרת ביצוע אבחונים אישיותיים ונוירופסיכולוגיים וטיפולים בעלי אופי דינמי, קוגניטיבי-התנהגותי, או משולב. התכנית מכשירה מטפלים להרחיב את יכולת ההסתכלות של האדם הפגוע אל המשאבים העומדים לרשותו על מנת שיוכל לחזור ולהשתלב בחברה. בנוסף, רוכשים התלמידים יכולת הסתכלות ביקורתית על תהליכים קיימים באמצעות מיומנויות של מחקר תיאורטי ויישומי.

תלמידי התואר השני בפסיכולוגיה משתתפים בפרקטיקום מעשי בשדה. הפרקטיקום מתקיים בבתי חולים ומוסדות הרלוונטיים לחומר הנלמד בתוכנית הלימודים כגון: בי"ח תל השומר, בי"ח הדסה, בי"י שניידר, ב"יח רעות, מענה, בית לוינשטיין, מרכז רפואי מזרע, בי"ח רמב"ם, בי"ח סורוקה, מרכז רפואי לב השרון, ועוד. בכל מקום בו מתבצע הפרקטיקום מקבלים סטודנטים הדרכה על עבודתם מפסיכולוג מומחה בתחום.

מוסמכי המגמה משתלבים בעבודה בבתי-חולים כלליים ושיקומיים, במחלקות בתי חולים לאנשים פגועי נפש כרוניים, ביחידות לטיפול נפשי בבתי הסוהר, בבתי חולים סיעודיים, הוסטלים, בתי ספר לחינוך מיוחד, ומוסדות לנערים/ות במצוקה. כמו כן יוכלו לעסוק בעבודה שיקומית במסגרת פרטית לאחר סיום התמחותם.

סגל המגמה לפסיכולוגיה שיקומית מורכב מאנשי אקדמיה לצד מטפלים בשדה מהשורה הראשונה. אנשי האקדמיה מובילים כל אחד בתחומו המקצועי ומצטיינים בהישגים מדעיים ומחקריים. אנשי הפרקטיקה פועלים במסגרות שיקומיות שונות: טיפול, שיקום ובריאות, בסקטור הפרטי, ועוד. כך הידע המועבר לסטודנטים הינו מקיף וכולל התייחסות אקדמית ומעשית.

בין חברי הסגל במגמה השיקומית נמנים:

פרופ' דנה מרגלית, פרופ' חבר מומחה – ראש המגמה

פרופ' דן הופיין, פרופ' חבר

פרופ' מייקל דולגין, פרופ' חבר

פרופ' תלמה קושניר, פרופ' מן המניין

ד"ר יורם בראב, מרצה בכיר

ד"ר אליאן זומרפלד, מרצה בכירה

ד"ר איילה בלוך, מרצה 

ד"ר דנה צור ביתן, מרצה

ד"ר דניאל פיינגולד, מרצה 

ד"ר איל חלד, מרצה 

ד"ר סיגל לצר, מרצה מן החוץ

ד"ר עדי גרנט, מרצה מן החוץ

ד"ר אנדראה בוק, מרצה מן החוץ

למידע אודות חברי הסגל ותחומי מחקרם לחץ כאן.