מידע למועמד לתואר ראשון

מה היא ביולוגיה מולקולרית?

ביולוגיה מולקולרית התחילה כענף של ביולוגיה העוסק בעיקר במבנה ותפקוד של גנים ברמה מולקולרית. מקצועות יישומיים, ביוטכנולוגיה והנדסה גנטית, הם תוצאה של התקדמויות במחקר בסיסי בביולוגיה מולקולרית. שתי המילים "ביולוגיה" ו"מולקולרית" מבטאות למעשה את מהות תחום זה כהבנת הבסיס המולקולרי של מדעי החי. כלומר, הבנה ברמה של מולקולות ואטומים שמרכיבים מערכות של תאים חיים. כיום, ביולוגיה מולקולרית אינה מוגבלת לתחום ספציפי של מחקר אלא היא מייצגת גישה ושיטות מחקר שניתנות ליישום בכל תחומי מדעי החי והרפואה.

השתלת איברים, הכבשה דולי, שכפולים גנטיים, הנדסה גנטית, השתלת מוח עצם לחולי סרטן, שימוש בתאי גזע במחלות שונות, פיתוח חיסונים למחלות שונות למשל החיסון כנגד נגיפי השפעת השונים – כל אלה הם נושאים בהם עוסקת ביולוגיה מולקולרית.

ההתקדמויות האחרונות בביולוגיה מולקולרית מחוללות מהפכה גדולה ברוב ענפי מדעי החי וברפואה. היום, הודות להתקדמות טכנולוגית בביולוגיה מולקולרית אנו מוצפים במידע מדויק עד לרמה של הרצפים של החומר התורשתי והרצפים של חלבונים שמרכיבים את התאים שלנו.

יישומיה של הביולוגיה המולקולרית כוללים: פענוח הבסיס של מחלות תורשתיות, הכנת תכשירים לזיהוי ואפיון מחלות ומיקרואורגניזמים, יצירה של מולקולות וחלבונים לשימושים רפואיים ולשימושים בתעשיית הכימיקלים, פיתוח זנים חדשים של צמחים בחקלאות, עיצוב תרופות חדשות, מחקרים בכל תחומי מדעי החיים ובענפים מסוימים של מדעי הסביבה ועוד. ניתן לומר כי המחקר הביולוגי היום מעצב את העתיד של חיינו.

מועמדים ללימודים

צור קשר – רישום ויעוץ לימודים

מועמדים יקרים, אנו מלווים אתכם מהשאלה הראשונה ועד ספסל הלימודים. נשמח לסייע לכם בכל עניין. מרכז מידע טלפוני וקביעת פגישת ייעוץ אישית​ מוקד טלפוני:1.800.660.660פעיל בין השעות:8:00

קראו עוד »

תכנית הלימודים במחלקה לביולוגיה מולקולרית

הלימודים מתקיימים לאורך 3 שנות לימוד שבסיומן יקבל הסטודנט תואר.B.sc בביולוגיה מולקולרית.

כיום, ההשתלבות בתעשייה בתחום הביולוגיה תלויה בידע רב במדעי יסוד בכימיה ובמדעי המחשב ועל כן מקנה המחלקה תכנית לימודים בעלת ידע נרחב ומקיף בתחומים אלו, תוך מתן דגש על מצוינות אקדמית ומחקרית.

 

מתכונת הלימודים במחלקה לביולוגיה מולקולרית

במהלך התואר יילמדו הקורסים הבאים:

  1. מדעי יסוד בכימיה, פיזיקה, מדעי מחשב, סטטיסטיקה ומתמטיקה, המרוכזים בשלושה הסמסטרים ראשונים ללימודים.
  2. קורסי יסוד בביוכימיה, ביו-אינפורמטיקה, גנטיקה, פיזיולוגיה, אימונולוגיה, מיקרוביולוגיה ביולוגיה התפתחותית, המרוכזים בעיקר בשנה ב'.
  3. קורסי התמחות מתקדמים בביולוגיה בשנה ג'.

בנוסף לקורסים אלו, יודגשו ההיבטים הבאים:

  • גישה מולקולרית בהרכב ובתוכן של הקורסים: קורסים שונים בביוכימיה וביולוגיה מולקולרית הכוללים היבט דומיננטי של מבנה ותפקוד מולקולות כגון הצגת מבני חומצות גרעין חלבונים ברמת מבנה אטומי.
  • השתלבות במחקר במעבדות מודרניות והרצאות בכיתות בשילוב מחשב לכל תלמיד: התוכנית כוללת מעבדות מתקדמות בביולוגיה מולקולרית עם ניסויים במכשירי PCR ובתרביות תאים.
  • יחס אישי בין המרצים והסטודנטים:

המחלקה שמה דגש על קיום מסגרות לימוד בקבוצות קטנות גם כשמחזור התלמידים גדול. קבוצות קטנות מגבירות את האינטראקציה בין המרצה והסטודנטים ותורמת לאווירה אישית לקידום תהליך הלמידה.

סיפי הקבלה במחלקה לביולוגיה מולקולרית

סיפי הקבלה למחלקה כוללים:

1.     9 יח"ל ריאליות מתוכם 4 יח"ל במתמטיקה. מועמד שאינו עומד בקריטריון  זה יידרש למכינת השלמה.

2.     קבלה על סמך ציון קבלה משולב: בגרות בממוצע 86 + פסיכומטרי 570 – קבלה משולב 570. (במידה  וציון הפסיכומטרי נמוך מהנדרש אך הציון בפרק החשיבה הכמותית הוא 120 לפחות, אישור הקבלה ללימודים יועבר להחלטת ראש המחלקה).

3.     קבלה על סמך בגרות בלבד בממוצע של 95 לפחות + 9 יח"ל ריאליות (4 יח"ל מתמטיקה לפחות).

  • למחשבון סיכויי הקבלה למחלקה לביולוגיה מולקולרית לחץ כאן.

דרישות הלימודים במחלקה לביולוגיה מולקולרית

כתנאי מעבר משנה לשנה על הסטודנט לעמוד בממוצע ציונים של 60.

כמו כן, על הסטודנט להשלים במהלך לימודיו, לימודי מורשת ישראל ולימודים כלליים בהיקף של שעתיים בכל סמסטר במהלך הלימודים, ולהגיע לרמת פטור בלימודי אנגלית עד סוף שנה ב'.