על המחלקה לביולוגיה מולקולרית

המחלקה לביולוגיה מולקולרית באוניברסיטת אריאל פועלת עצמאית החל משנת 2003.

במחלקה קיים ציוד מתקדם ומעבדות מודרניות המאפשרים לבוגרים השתלבות קלה הן באקדמיה והן בתעשייה עם סיום לימודיהם. בוגרי המחלקה משתלבים בלימודי המשך במיטב האוניברסיטאות בישראל בתחומי מדעי הטבע, החיים ורפואה, ומוצאים תעסוקה בחברות ביו-טק כאנשי מחקר, שיווק וניהול, ובמעבדות קופות החולים ובתי החולים.

ייחודה של המחלקה הוא במגוון הרב של הקורסים המעבדתיים שבהם הסטודנטים מיישמים את הידע התיאורטי הנרכש. בשנה ג' מחויב כל סטודנט בפרויקט מעבדתי באחת ממעבדות המחקר של המחלקה, בליווי מנחה מהסגל הבכיר במחלקה.

ביולוגיה מולקולרית התחילה כענף של ביולוגיה העוסק בעיקר במבנה ותפקוד של גנים ברמה מולקולרית. מקצועות יישומיים, ביוטכנולוגיה והנדסה גנטית, הם תוצאה של התקדמויות במחקר בסיסי בביולוגיה מולקולרית. שתי המילים "ביולוגיה" ו"מולקולרית" מבטאות למעשה את מהות תחום זה כהבנת הבסיס המולקולרי של מדעי החי. כלומר, הבנה ברמה של מולקולות ואטומים שמרכיבים מערכות של תאים חיים. כיום, ביולוגיה מולקולרית אינה מוגבלת לתחום ספציפי של מחקר אלא היא מייצגת גישה ושיטות מחקר שניתנות ליישום בכל תחומי מדעי החי והרפואה.

השתלת איברים, הכבשה דולי, שכפולים גנטיים, הנדסה גנטית, השתלת מוח עצם לחולי סרטן, שימוש בתאי גזע במחלות שונות, פיתוח חיסונים למחלות שונות למשל החיסון כנגד נגיפי השפעת השונים – כל אלה הם נושאים בהם עוסקת ביולוגיה מולקולרית.

ההתקדמויות האחרונות בביולוגיה מולקולרית מחוללות מהפכה גדולה ברוב ענפי מדעי החי וברפואה. היום, הודות להתקדמות טכנולוגית בביולוגיה מולקולרית אנו מוצפים במידע מדויק עד לרמה של הרצפים של החומר התורשתי והרצפים של חלבונים שמרכיבים את התאים שלנו.

יישומיה של הביולוגיה המולקולרית כוללים: פענוח הבסיס של מחלות תורשתיות, הכנת תכשירים לזיהוי ואפיון מחלות ומיקרואורגניזמים, יצירה של מולקולות וחלבונים לשימושים רפואיים ולשימושים בתעשיית הכימיקלים, פיתוח זנים חדשים של צמחים בחקלאות, עיצוב תרופות חדשות, מחקרים בכל תחומי מדעי החיים ובענפים מסוימים של מדעי הסביבה ועוד. ניתן לומר כי המחקר הביולוגי היום מעצב את העתיד של חיינו.