מעבדות מחקר

המחלקה למדעי המחשב באריאל חרטה על דגלה את חזון המצוינות במחקר. במחלקה קיימות מעבדות מחקר פעילות ותוססות במגוון רחב של נושאים. מעבדות המחקר של המחלקה למדעי המחשב באריאל מאופיינות במחקרים מובילי דרך הנמצאים בחזית המדע, כמו גם בשאיפתן לשלב סטודנטים מכל מגוון התארים בפעילות המחקרית. שילוב הסטודנטים במחקר בעבר ובהווה מוכיח את עצמו ומצליח, בעת ובעונה אחת, גם לקדם מחקר מצוין ופורץ דרך וגם לאפשר לחוקרים צעירים לעשות את צעדיהם הראשונים בעולם המדע באופן משמעותי, מפרה ומרתק. מגוון המעבדות רחב מאד ונע בין מעבדות למחקר היסודות התיאורטיים של מדעי המחשב לבין מעבדות למחקרים אפליקטיביים, מבוססי טכנולוגיות חדשניות וייחודיות. בנוסף, חברי סגל רבים במחלקה גם פעילים מאד במרכז המחקר לחדשנות בסייבר של אוניברסיטת אריאל ובמרכז המחקר למדעי הנתוני של האוניברסיטה ושותפים במעבדות המחקר של מרכזים אלו.

מעבדות המחלקה

מעבדת דחיסה נתונים

מעבדת דחיסת נתונים שוזרת מחקר תאורטי עם מחקר מעשי במטרה לפתח מחקר מדעי בתחום דחיסת נתונים, לרוב, חסרת הפסדים, עם יישומים לאחזור מידע, BIG DATA, סייבר, וביואינפורמטיקה. תחומי העניין של המחקר במעבדה כוללים מבני נתונים קומפקטים, פיתוח קודים חסכוניים, פיתוח מערכות הצפנה לדחיסה  (compression – crypto systems), התאמת מחרוזות דחוסות, ואלגוריתמי קירוב בפרט בתורת התזמון ותורת המחרוזות.

מעבדת מחקר בקומבינטוריקה

קומבינטוריקה הינו תחום מתמטי שהתפתח רבות בעשורים האחרונים עקב שימושיו הרבים בענפים שונים של מדעי המחשב. במעבדת המחקר בקומבינטוריקה מתבצעים מחקרים בתחומים מגוונים של קומבינטוריקה מודרנית כגון: תורת הגרפים וההיפרגרפים המקריים והפסאודו-מקריים, תהליכים אקראיים ואלגוריתמים מקריים, שיטות אלגבריות והסתברותיות בקומבינטוריקה, משחקים פוזיציונים, משחקים קומבינטוריים, קומבינטוריקה אקסטרמלית, תורת רמזי, קומבינטוריקה אדיטיבית, גיאומטריה בדידה.

מעבדת מחקר של סוכנים אוטונומיים ומערכות מרובות סוכנים

המחקר במעבדה מתמקד בתחום הבינה המלאכותית (AI), ובאופן ספציפי בסוכנים אוטונומיים ומערכות מרובות סוכנים. בתחום מחקרי זה המטרה היא לבנות סוכנים אינטליגנטיים שיכולים ליצור אינטראקציות בצורה יעילה. המחקר מתעסק הן בסביבות של שיתוף פעולה, בהן קבוצת הסוכנים מעוניינת לעבוד ביחד, והן בסביבות תחרותיות, בהן ישנם קונפליקטים בין הסוכנים. נושאי המחקר במעבדה מגוונים ביותר, והם כוללים סוגיות בתורת המשחקים השיתופית והתחרותית, הצבעות ובחירה חברתית, חיפוש הסתברותי, וניתוח רשתות חברתיות.

מעבדת תיאוריה - קידוד ברשתות

קידוד ברשתות עוסק במודל תקשורת שבו לצמתים ישנה אפשרות לקודד את המידע שברשותם לפני העברתו ברשת. קידוד אפשרי הוא למשל שליחת קומבינציות של הודעות שכבר היו בידי הצומת, במקום להעביר אותן כפי שהתקבלו. הקידוד נעשה בעיקר לצרכי ניצול טוב יותר של המשאבים ברשת. המחקר בקידוד ברשתות עוסק בעיקרו בניתוח אנליטי של יתרונות הקידוד על המודל הקלאסי של העברת הודעות ברשת. המחקר שמתבצע במעבדה הוא תאורטי ברובו, ומערב תחומים שונים כגון תורת הגרפים וההיפר-גרפים, שיטות אלגבריות, תורת האינפורמציה, אלגוריתמי קירוב ואלגוריתמים אקראיים.

המעבדה לראייה ממוחשבת ועיבוד תמונה

המעבדה מתמקדת במחקר בסיסי בראייה ממוחשבת ועיבוד תמונה בהתבסס על למידה עמוקה ולמידת מכונה באופן כללי. המעבדה עוסקת הן במחקר תיאורטי ויישומי.

מעבדות שהמחלקה שותפה בהן​

המרכז למדעי הנתונים ובינה מלאכותית

תחום מדעי הנתונים מתייחס לאיסוף, ניהול, עיבוד , ניתוח וויזואליזציה של נתונים המשויכים למנעד רחב של דיסציפלינות אקדמיות ואפליקציות מסחריות, כמו גם לניתוח משמעות , הוצאת מסקנות ופיתוח כלים הנשענים על הנתונים הנאספים. המרכז למדעי הנתונים ובינה מלאכותית באוניברסיטת אריאל הוקם בשנת 2019, וחברים בו כ10 חברי סגל ממחלקות שונות באוניברסיטה ועשרות סטודנטים לתארים מתקדמים. המרכז מוציא קולות קוראים לפעילות מחקרית, ומקיים פעילות ענפה בתחומי מחקר רבים.