מעבדות וקבוצות מחקר

kcg

מעבדת (Kinematic & Computational Geometry (K&CG

המעבדה הוקמה ב- 2008 ועוסקת באספקטים שונים של רשתות תקשורת, אופטימיזציה, רובוטיקה וגיאומטריה חישובית. המעבדה בראשות ד"ר בעז בן משה (מדעי המחשב) וד"ר ניר שוולב (הנד' תעשיה וניהול), כוללת למעלה מ-20 עובדים: מתוכם 10 סטודנטים לתארים מתקדמים במחלקות: הנדסת חשמל אלקטרוניקה, מדעי המחשב, הנדסת תעשייה וניהול, והנדסת מכונות-מכטרוניקה. מעבר לכך המעבדה מעסיקה שלושה מהנדסים וחוקרים וכ- 10 סטודנטים לתואר ראשון.

משאבי המעבדה כוללים ציוד מחשוב מגוון כולל ציוד תקשורת מתקדם, מערכות מחשבים מקביליים, מצלמות TOF מקצועיות, ציוד עקיבת עיניים, פלטפורמות פיתוח מגוונות לרובוטיקה, וציוד אלקטרוני רב.

לראשי המעבדה ניסיון רב בעבודה במאגדים כגון: ISRC, Rescue Net-HD,, IGalileo.

המעבדה מבצעת מספר מחקרים מול משרד הביטחון ומפא"ת. מעבר לכך מבוצעים במעבדה מספר מחקרים יישומיים בשיתוף חברות תוכנה מובילותבמעבדה פותחו מספר פטנטים שנמצאים בשלבים שונים של מסחור מול גופים מסחריים שונים. במהלך השנים 2011-2013 נוסדו שלוש חברות הזנק מטכנולוגיה שפותחה במעבדה.

cyber2

מעבדת המחקר לקריפטוגרפיה, פרטיות והגנת הסייבר

המעבדה הוקמה ע"י ד"ר ערן עמרי ב-2013. המעבדה מעסיקה 5 סטודנטים לתואר ראשון במימון מענקי מחקר שונים ופוסט דוקטורנט אחד. במעבדה מתבצעים הן מחקר בתחום התאוריה של הקריפטוגרפיה וחישוב פרטי והן מחקר אפליקטיבי בתחום הגנת המרחב הקיברנטי. במחקרים במעבדה משתתפים חוקרים נוספים הן מתוך המוסד הן ממוסדות אחרים. במעבדה מתקיימים כרגע שני פרויקטים ארוכי טווח המתבצעים בשיתוף פעולה עם פרופ' עמוס ביימל מאוניברסיטת בן גוריון וצוות החוקרים שעובדים עמו.

הפרוייקט הראשון הינו בתחום התאוריה של הקריפטוגרפיה וממומן ע"י הקרן הלאומית למדע (ISF). בתחום זה התקבלו לפרסום בשנים 2013-2014 שלושה מאמרים של ד"ר עמרי (עם כותבים נוספים ממוסדות אחרים) לכתבי עת מובילים בתחום מדעי המחשב התאורטיים והקריפטוגרפיה (SICOMP, Journal of Cryptology). בנוסף פורסם מאמר של ד"ר עמרי (עם כותבים נוספים ממוסדות אחרים) בכנס המוביל בתחום התאוריה של הקריפטוגרפיה (TCC 2013). כחלק ממחקר זה מתקיימת קבוצת לימוד שבועית בה שותפים חוקרים מהמחלקה, סטודנטים לתארים מתקדמים ושלושת הסטודנטים המצטיינים לתואר ראשון אשר מקבלים מלגה מתקציב המחקר.

הפרויקט השני הינו בתחום הגנת הסייבר וממומן ע"י משרד המדע והטכנולוגיה בשיתוף מטה הסייבר הלאומי. פרויקט זה עוסק בבניית מערכת מבוזרת לזיהוי ומניעת התקפות סייבר (Distributed IDS/IPS).

מעבדה לביולוגיה חישובית

מעבדה זו בעלת אופי מחקרי יותר, הוקמה בשנת 2008 בהמשך לקבלת ISF לד"ר טובי דרור, המנהל את המעבדה. במעבדה זו עובדים 3 סטודנטים וקיים בה מרכז לשירותי- על. מרכז זה יוכל בעת הצורך לשרת את האוניברסיטה כולה.

כיום ישנם שני נושאי מחקר עיקריים במעבדה זו: אינטראקציות חלבון-חלבון – במחקר זה אנו מפתחים אלגוריתמים לניבוי אופן הקישור של חלבונים בהינתן המבנה התלת מימדי של החלבונים במצבם הלא קשור. מימד נוסף של המחקר הוא אפיון אתרי הקישור של החלבונים.
דינמיקה של חלבונים – במחקר זה אנו מחשבים את האופן בו חלבונים זזים באמצעות סימולציות מחשב. לשם כך מעבדתנו מצוידת ב Linux cluster בעל 32 מעבדים.

המעבדה הווירטואלית להוראת המתמטיקה ותחרויות במתמטיקה

המעבדה עוסקת בפיתוח הוראת המתמטיקה בעזרת טכנולוגיות מודרניות, אחד הפרויקטים החשובים - תחרויות במתמטיקה דרך האינטרנט.מטרתה של התחרות היא מתמטית-חינוכית: להגביר בקרב הסטודנטים את המודעות, העניין והאתגר להתמודדות עם בעיות במקצוע זה. פרופ’ אלכסנדר דומושניצקי, יו"ר הוועדה המארגנת ודקן הפקולטה למדעי הטבע באוניברסיטה, יזם את התחרות לאחר שהכין תחרויות דומות עבור תלמידי תיכון מטעם הטכניון, וראה כי האתגר משך את התלמידים ודרבן אותם להתנסות ולהתמודד.האולימפיאדה האינטרנטית הראשונה למתמטיקה התקיימה בדצמבר 2006, ואז השתתפו בה סטודנטים מהאוניברסיטה באריאל בלבד. מינואר 2008 היא נפתחה למתחרים מארצות נוספות. התחרות נוסדה לאחר שסטודנט בוגר האוניברסיטה זכה במדליית כסף בתחרות דומה שהתקיימה ביוזמת קפריסין, בקרב מדינות דרום אירופיות. באולימפיאדות האלה משתתפים אלפי סטודנטים מיותר מ-20 מדינות מכל רחבי העולם.

קבוצת מחקר בבינה מלאכותית

לאחרונה התגבשה קבוצת מחקר של 3 חברי סגל: ד"ר נועם חזון (מדעי המחשב ומתמטיקה), ד"ר ינון צוקרמן (הנדסת תעשייה וניהול) וד"ר טל גרינשפון (הנדסת תעשייה וניהול), העוסקים בתחום הבינה מלאכותית - סוכנים אוטונומיים ומערכות מרובות סוכנים.

לד"ר חזון 2 תחומי מחקר עיקריים. הראשון, קבלת החלטות אלגוריתמית, עוסק בניתוח פרוטוקולים ועקרונות של קבלת החלטות, שנחקרו בעיקר מההיבט הכלכלי והפסיכולוגי, מנקודת מבט של מדעי המחשב. בתחום זה הוא זכה במענק מחקר של הקרן הלאומית למדע (ISF), שיתחיל ב- 10/2014, למחקר בנושא: "איך ניתן לשנות החלטה של קבוצה?"

בנוסף, ד"ר חזון חוקר בעיות של חיפוש הסתברותי - חיפוש בו ידועה מראש ההסתברות למצוא את מושא החיפושים (או את טיבו) בנקודות שונות של מרחב החיפוש, ונדרש כלל החלטה אופטימאלי היכן לחפש ומתי לעצור. בתחום זה פיתח ד"ר חזון, בשיתוף עם חוקרים מאוניברסיטת בר-אילן, שיטה שמגדילה את הרווחים הצפויים לאתרי השוואת מחירים. שיטה זו הוגשה כפטנט ונמצאת כרגע בתהליכי מסחור.