פסיכולוגיה במצבי חירום וטראומה

מטרת ההשתלמות

להעמיק את ההבנה של ההיבטים התיאורטיים והמעשיים בעבודה טיפולית במצבים של חירום וטראומה בהקשרים שונים. אנו מקווים שההשתלמות תאפשר למשתתפים לעיין מחדש בהשפעות של אירועים טראומתיים על העולם המנטאלי של מטופליהם וכן במשותף ובשונה בין המשגות תיאורטיות שונות ביחס לאפקטים של טראומה על המערכת הנפשית. אנו מקווים שההשתלמות גם תאפשר למשתתפים ללמוד כיצד יש לפעול במצבי חירום, וכן להעמיק את החשיבה ביחס לקשר הטיפולי, התאמת ההתערבות והתהליכים הטיפוליים עם מטופלים שפיתחו תסמונות פוסט-טראומתיות.  

\ הקדמה: טראומה והשלכותיה, תגובות דחק אקוטיות ומודל התערבות במצבי חירום.

\ עקרונות בהתערבות פסיכולוגית במצבי חירום

\ הפרעת דחק פוסט- טראומתית: מהקליניקה אל התיאוריה ובחזרה

\ טיפול בהפרעת דחק פוסט טראומתית בעקבות אירועי קרב

\ טיפול בנפגעי פגיעה מינית מורכבת

\ הפרעת דחק פוסט טראומתית ופגיעה גופנית

\ המטופל הנושא את הטראומה, שפתו ומשפחתו

פסיכולוגים ופסיכולוגיות (מתמחים, מומחים ומדריכים).

7 מפגשים בין השעות 08:30 – 15:30 

הלימודים יתקיימו ביחידה ללימודי חוץ והמשך של אוניברסיטת אריאל בתל אביב. 

* לקבלת אישור השתתפות בהשתלמות נדרשת נוכחות מלאה בכל המפגשים

מועד פתיחה 07/11/2019 

פירוט ההרצאות – לחצו כאן 

לו"ז ההשתלמות – לחצו כאן 

רשימת מרצים 

היא חברת סגל בכירה בביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל-אביב. מחקריה עוסקים בהשפעות נפשיות וחברתיות של טראומות ובהן מלחמות, שבי, טרור והשואה;  זיהוי ואיתור גורמי סיכון וחוסן; והערכת יעילות התערבות, טיפול ושיקום של נפגעים פוסט טראומטיים. פרופ' סולומון בוגרת תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת חיפה ודוקטורט (Ph.d) באפידמיולוגיה פסיכיאטרית באוניברסיטת פיטסבורג, ארה"ב (1980). פרופ' סולומון (סא"ל במילואים) שרתה בצה"ל כראש ענף מחקר בבריאות הנפש (1981-1992). ב-1992 הצטרפה לסגל ביה"ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב, שימשה בין היתר ראשת ביה"ס, ראשת התוכניות המיוחדות באוניברסיטה וראשת מרכז רנטה אדלר לחקר רווחת הילד. היא הנחתה למעלה מ- 120 סטודנטים לתארים מתקדמים. היא פרסמה שישה ספרים, העוסקים בהלם קרב, תגובות אזרחים במלחמת המפרץ, טראומה במעגל החיים, העברה בין-דורית של טראומת השואה, נכות נפשית וגילוי עריות. בנוסף פרסמה כ-70 פרקים ולמעלה מ-400 מאמרים בכתבי עת מובילים. פרופ' סולומון שימשה יועצת לגופים שונים בארץ ובעולם. היא זכתה במענקי מחקר יוקרתיים בחו"ל ובארץ. היא הייתה חברת ועדת DSM-4 להגדרת התסמונת הפוסט טראומטית. מאז 2013 היא עומדת בראש מרכז המצוינות הרב-תחומי לחקר טראומה נפשית. ההכרה בתרומתה המדעית הסגולית זיכתה אותה בפרסים רבים ביניהם פרס א.מ.ת ב-2005, Laufer Award  ב-2008 ופרס ישראל לחקר עבודה סוציאלית ב-2009.

פסיכולוג רפואי מדריך, פסיכולוג חינוכי מומחה, פרופ' מן המניין  בחוג לפסיכולוגיה ובתוכנית הMA לדרמה-תרפיה במכללה האקדמית תל חי, מומחה בעל שם עולמי לטיפול בטראומה ,מדריך בטיפול ביצירה והבעה.  מייסד ונשיא של מרכז משאבים ב 1980, קריית שמונה. עמותה העוסקת בפתוח מודלים כלים ומתודות למניעה טיפול ושיקום לאחר אסון של הפרט המשפחה והקהילה. מחבר ועורך של  35 ספרים בתחום ההתמודדות במצבי לחץ ומשבר ועשרות רבות של מאמרים בתחום לחץ חוסן טראומה משבר שכול ואסון בשילוב מודלים כלים מתחום הטיפול ביצירה והבעה. מחבר שותף עם עפרה אילון של מודל גש"ר מאח"ד , וביחד עם מיקי דורון את הפרוטוקול לטיפול בפסיכו-טראומה SEE FAR CBT. המודלים שפיתח נלמדים באוניברסיטאות ברחבי תבל בין היתר ב:ארה"ב, קנדה, בריטניה, דנמרק, נורבגיה, גרמניה, שבדיה, יון, טורקיה, קפריסין קרואטיה רוסיה ובכל האוניברסיטאות בארץ. חתן שישה  פרסים יוקרתיים בתחום ביניהם : פרס הסתדרות הפסיכולוגים בישראל, פרס אדלר של ביה"ס לעבודה סוציאלית בתל אביב, פרס ספיר ופרס ארגון הבריאות העולמי WHO בשיתוף ויצ"ו העולמית .

פסיכולוגית קלינית מדריכה, מנהלת מרכז לטם לטיפול בטראומה מינית במערך הפסיכיאטרי במרכז הרפואי תל אביב. מרצה באוניברסיטת תל אביב ובמרכז הבינתחומי ללימודי טראומה בנט"ל. עוסקת במחקר בתחום הדיסוציאציה והטראומה, כתבה מאמרים רבים וערכה יחד עם פרופ' זהבה סולומון את הספר " הסוד ושיברו: סוגיות בגילוי עריות" ועם דר' עפרה אשל את הספר "היה או לא היה: כשצללים של פגיעה מינית עולים בטיפול".

פסיכולוג קליני מומחה. פרופ' חבר וראש תוכנית הבוגר במחלקה למדעי ההתנהגות והחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת אריאל בשומרון. חוקר, מטפל, יועץ ומרצה מזה שנים רבות בתחומי הטראומה הנפשית וההפרעה הפוסט-טראומטית באוכלוסיות שונות (הלומי קרב, שבויים, אנשי סיוע והצלה ועוד). בעל שורה ארוכה של פרסומים בתחום הטראומטיזציה משנית וההשפעות משניות של טראומה נפשית והפרעה פוסט טראומטית על קרוביהם של הקורבנות (בנות זוג, ילדים, אחים וגם הורים), כמו גם בתחום זיהוי גורמי פגיעות/ חוסן פסיכולוגיים שעשויים למתן התפתחות הפרעה פוסט-טראומטית ולקדם תופעות של צמיחה פוסט-טראומטית.

PhD (אונ' בר-אילן, 1985), הוא פרופסור לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי (IDC) הרצליה. הוא פרסם מעל 400 מאמרים ופרקים בספרים, כתב שני ספרים וערך שבעה ספרים בנושאים הקשורים לתיאוריה ומחקר בהתקשרות, תיאוריה ניהול האימה, וויסות רגשית, תהליכים פוסט-טראומטיים והתמודדות עם מצבי דחק. הוא כיהן באוניברסיטת בר-אילן כראש המחלקה לפסיכולוגיה (1995-1994), כראש היחידה ללימודים בינתחומיים (2001-2004) וכדיקן המכללות האזוריות של האוניברסיטה (2004-2006(. ב-2007, הוא ייסד את בית ספר ברוך איבצ'ר לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי (IDC) הרצלייה וכיהן כדיקן בית הספר עד 2014. בין 2014 ל-2017 כיהן כמשנה לנשיא לעניינים אקדמיים. פרופ' מיקולינסר מכהן כחבר מערכת במספר כתבי עת מובילים בתחום של אישיות ופסיכולוגיה חברתית והיה העורך הראשי של Journal of Social and Personal Relationships (2010-2015). בשנה 2004, מיקולינסר קיבל את פרס א.מ.ת. במדעי החברה על התרומה שלו לחקר הפסיכולוגיה.

MA MHA, פסיכולוג קליני בכיר. בוגר מכון מנינגר לפסיכואנליזה. לשעבר, קב"ן ראשי של צה"ל. מנהל התוכנית לפסיכותרפיה ממוקדת וקצרת מועד באוניברסיטת בר-אילן.

פסיכולוגית קלינית ורפואית, מדריכה ומטפלת בקליניקה עצמאית. Ph.D בביו-אתיקה מהמחלקה לפילוסופיה אוניברסיטת בר-אילן. יוזמת התוכנית לפסיכולוגיה משפטית במרכז הבינתחומי הרצליה. בשנים 2004-2017 הייתה מרצה בכירה באקדמית ת"א-יפו. בשנים 2002-2015 ניהלה את מערך הפסיכולוגיה בבית חולים בילינסון. הייתה חברה בוועדת האתיקה של בית החולים בין השנים 2002 – 2015. בשנים 2006-2014 הייתה יו"ר ועדת האתיקה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל.

פסיכולוגית שיקומית מומחית ומדריכה. עובדת כפסיכולוגית בכירה במרכז השיקום במרכז הרפואי ע"ש שיבא, ובקליניקה פרטית; עוסקת בטיפול ובהדרכת סטודנטים ומתמחים. במהלך שנות עבודתה במרכז השיקום עבדה במחלקות השיקום השונות (אורטופדי, נוירולוגי, לב נשימתי, לב, כאב, הפרעות אכילה, אונקולוגיה). בנוסף, במסגרת עבודת הדוקטורט חקרה את הגורמים הקשורים לקשר עם האם כמשפיעים על אכילה רגשית והשמנה. עבדה עם אנשים שמתמודדים עם הפרעות אכילה ומכירה תחום זה הן מהפן המחקרי והן מהפן הקליני. מלמדת בתוכנית לתואר שני בפסיכולוגיה שיקומית באוניברסיטת אריאל.

היא פסיכולוגית-קלינית, פסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל, מרצה בכירה וראש מסלול הדוקטורט הבין-תחומי בפסיכואנליזה באוניברסיטת חיפה, משוררת וחוקרת ספרות. הוציאה לאור שישה ספרי שירה ושלושה ספרי עיון: על הליריות של הנפש (מאגנס, 2008), תהום שפה (מאגנס, 2013), ולהעיד על העדים (מאגנס, 2018). כלת פרס אדלר לשירה (1992), פרס בהט לספרי עיון (2006), הפרס הבינלאומי ע"ש טסטין (2011), פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים (2012), פרס סצ'רדוטי מטעם ההתאחדות הפסיכואנליטית הבינלאומית (2013), פרס אקו"ם לשירה ע"ש נתן אלתרמן (2013), פרס הפורום הבינלאומי לחינוך פסיכואנליטי (2017) ופרס היימן מטעם ההתאחדות הפסיכואנליטית הבינלאומית (2017). זכתה בשני מענקי מחקר של האקדמיה הלאומית למדעים בנושא טראומה, ועובדת בשנים האחרונות עם צוותי המרכזים לטיפול בטראומה מינית ברחבי הארץ. 

הינה פסיכולוגית קלינית, מדריכה ופסיכואנליטיקאית . עבדה שנים רבות בעמך – המרכז לטיפול בניצולי שואה ובדור השני. עובדת כיום בקליניקה פרטית עם מבוגרים וילדים, מעבירה קורס שנתי על פרויד בבית ספר לפסיכותרפיה בבר-אילן, סמינר שואה וסמינר קריאה בכתביו של אנדריי גרין בעמך תל-אביב. 

פסיכולוג קליני מומחה-מדריך, מורשה להפנוט. בעל קליניקה פרטית בבאר שבע, חבר בוועדות בחינת סיום התמחות בפסיכולוגיה קלינית. לשעבר מפקד היחידה לטיפול בתגובות קרב בחיל הרפואה, כיום מטפל ביחידה במסגרת שירות מילואים. מוסמך לטיפול EMDR ו Prolonged Exposure. כמפקד היחידה לתגובות קרב וכקב"ן בעל ניסיון של מאות אבחונים וטיפולים בPTSD. בעל ניסיון רב במגוון גישות טיפוליות המתאימות להתמודדות עם PTSD וניסיון רב בהתאמת טיפול מתאים למאפייני המטופל. בעל ניסיון בהדרכת עשרות מתמחים וסטודנטים לפסיכולוגיה קלינית באבחון ובטיפול, פרטני וקבוצתי.

פסיכולוגית קלינית מומחית ומדריכה, מרצה בכירה בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת אריאל, עובדת כפסיכולוגית בכירה במרכז לבריאות הנפש 'גהה' ובקליניקה פרטית. עוסקת בטיפול ובהדרכה, במחקר ובהוראה. עוסקת בפסיכואנליזה לאקאניאנית ומלמדת ברשת הלאקאניאנית.

סא"ל רוית רובינשטיין, מפקדת היחידה לתגובות קרב, פסיכולוגית קלינית מומחית ומדריכה.

רס"ן במילואים גל חייקין, פסיכולוג קליני מומחה ומדריך. מורשה להיפנוט. לשעבר מפקד היחידה לתגובות קרב. בעל קליניקה לטיפול בפוסט טראומה.

רס"ן מאיה פיינהולץ-קליין, פסיכולוגית קלינית מומחית ומדריכה, פסיכולוגית אחראית ביחידה לתגובות קרב.

קמ"א במילואים ד"ר אסף יניב, מטפל ביחידה לתגובות קב, פסיכולוג מתמחה בפסיכולוגיה קלינית, בעל קליניקה לטיפול בנפגעי טראומה והפרעות אכילה.