פסיכולוגיה רגישת תרבות

מטרת ההשתלמות

כידוע ישראל היא מדינה מרובת תרבויות. למעשה כל מפגש אבחוני וטיפולי הינו מפגש בין-תרבותי. מטרת ההשתלמות היא לקדם עמדה מקצועית רגישת-תרבות (Culture-sensitive practice) וכשירות תרבותית (Cultural competence). אנו מקווים שהתוכנית תאפשר למשתתפים לפתח עניין, הבנה ורצון ללמוד על הרקע התרבותי של מטופלים ומודרכים, משפחות, זוגות, משתתפי מחקר, ארגונים וקהילות, ולתכלל נקודת מבט זו בעבודתם כפסיכולוגים.

בעקבות אילוצים, ההשתלמות לא תיפתח.

נעדכן בהמשך על מועדים חדשים

*במקרה ביטול, אין החזר על דמי הרישום

\ מסגרת פילוסופית, תיאורטית ואתית כבסיס להבנת החשיבות שברגישות תרבותית בהכשרה ובעבודת הפסיכולוג

\ פסיכופתולוגיה בראייה רב-תרבותית

\ אתגרים ומיומנויות באבחון, הערכה ומחקר הרגישים לתרבות

\ סוגיות בפסיכותרפיה רגישת-תרבות

\ נקודת מבט רגישת-תרבות באבחון ובטיפול בילדים והורים

\ עבודה רגישת-תרבות עם מטופלים מקבוצות מובחנות בחברה הישראלית

\ רגישות תרבותית בטיפול ובהערכה בהקשרים שונים

פסיכולוגים ופסיכולוגיות (מתמחים, מומחים ומדריכים).

7 מפגשים בין השעות 08:30 – 15:30 

הלימודים יתקיימו ביחידה ללימודי חוץ והמשך של אוניברסיטת אריאל בתל אביב. 

* לקבלת אישור השתתפות בהשתלמות נדרשת נוכחות מלאה בכל המפגשים

 

פירוט ההרצאות – לחצו כאן

לו"ז ההשתלמות – לחצו כאן 

רשימת מרצים 

פסיכולוג קליני מומחה, פסיכואנליטיקאי, חבר בקבוצה הישראלית של האסכולה הלאקאניאנית, מורה ברשת הלאקאניאנית, מייסד תפס״ן- תחנה פסיכואנליטית לנוער.

פסיכולוגית קלינית מומחית ומדריכה, יו"ר האיגוד הישראלי לפסיכולוגיית העצמי ולחקר הסובייקטיביות. מנהלת את 'הבית בלוד'- המרכז הטיפולי של האיגוד. מייסדת ומנהלת בעבר ומורה בהווה של "תכנית הכשרה תלת- שנתית ללימודי פסיכולוגיית העצמי". מורה ב"רוח אדם" תכנית פסיכואנליטית–בודהיסטית, ובתוכנית "פסיכולוגיית העצמי והמעשה הטיפולי" ביחידה ללימודי המשך  בביה"ס לרפואה שבאוניברסיטת תל-אביב. בעבר חברת מערכת "מארג", כתב-עת פסיכואנליטי. עוסקת בהוראה, הדרכה ובכתיבה אודות פסיכולוגיית העצמי.

פסיכולוגית שיקומית ונוירופסיכולוגית מומחית ומדריכה, מנכ"לית ומנהלת מקצועית של המכון הלאומי לשיקום נפגעי ראש ומרצה באוניברסיטת אריאל. יו"ר הוועדה המקצועית לפסיכולוגיה שיקומית.  

פסיכולוגית שיקומית מומחית ומדריכה. עובדת כפסיכולוגית בכירה במרכז השיקום במרכז הרפואי ע"ש שיבא, ובקליניקה פרטית; עוסקת בטיפול ובהדרכת סטודנטים ומתמחים. במהלך שנות עבודתה במרכז השיקום עבדה במחלקות השיקום השונות (אורטופדי, נוירולוגי, לב נשימתי, לב, כאב, הפרעות אכילה, אונקולוגיה). בנוסף, במסגרת עבודת הדוקטורט חקרה את הגורמים הקשורים לקשר עם האם כמשפיעים על אכילה רגשית והשמנה. עבדה עם אנשים שמתמודדים עם הפרעות אכילה ומכירה תחום זה הן מהפן המחקרי והן מהפן הקליני. מלמדת בתוכנית לתואר שני בפסיכולוגיה שיקומית באוניברסיטת אריאל.

היא פסיכולוגית תעסוקתית מומחית ומדריכה, חוקרת בכירה במרכז למדעי ההתנהגות בצה"ל, שם היא גם משמשת מדריכה ראשית בתחום הפסיכולוגיה התעסוקתית. ג'ודי עוסקת שנים רבות בתחום של פיתוח ומחקר של מערכות מיון בצה"ל. בנוסף, ג'ודי מרצה בכירה במכללה האקדמית 'תלפיות', ובמשך שנים הייתה ראש יחידת המחקר המכללתית וראש הוועדה הבין-מכללתית למחקר במכון מופ"ת.

פסיכולוגית קלינית-נוירופסיכולוגית, מומחית ומדריכה בתחום הטיפול והאבחון, מנהלת השירות הפסיכולוגי-נוירופסיכולוגי בבית-החולים לוינשטיין, משמשת כמרצה בתואר שני לפסיכולוגיה שיקומית באוניברסיטת אריאל ובעלת קליניקה פרטית.

הוא פסיכולוג קליני ורפואי מומחה ומדריך, עם מעל 35 שנות ניסיון בטיפול, הכשרה ומחקר בישראל ובארה"ב. הוא פרופסור חבר בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת אריאל. תחומי המחקר שלו ממוקדים בקשר בין גורמים התנהגותיים ופסיכולוגיים באינטראקציה עם מצבים של חולי גופני ורווחה נפשית. באופן ספציפי, הוא מעורב בחקר מחלות חמורות ומסכנות חיים בילדים ומשפחות, היבטים התנהגותיים של טיפול רפואי ודחק הקשור לטיפול רפואי, כמו גם בחקר התערבויות התנהגותיות מבוססות-ראיות עם מטופלים המצויים במצבי דחק גבוה. פרופ' דולגין פיתח וחקר, ביחד עם עמיתים, את תוכנית הטיפול "Bright IDEAS", שיטת טיפול קוגניטיבית-התנהגותית לפתרון בעיות להורים עם ילדים שאובחנו במחלת הסרטן. המכון הלאומי לבריאות בארה"ב הכליל את תוכנית הטיפול הזה ברשימת הטיפולים מבוססי הראיות (NREPP).

פסיכולוג שיקומי מומחה, חבר סגל במחלקה לפסיכולוגיה, אוניברסיטת אריאל ומכון 'מפרשים' לחקר והוראת הפסיכותרפיה. חבר הועד המנהל של החברה הישראלית לרפואת התמכרויות. פרסם למעלה מ-25 מאמרים ופרקים בתחום של התמכרות לחומרים, לשעבר סגן מנהל המרפאה להתמכרויות במרכז הרפואי שיבא ובמרכז הרפואי לב-השרון. 

פסיכיאטרית, מנהלת מחלקה פתוחה במרכז לבריאות הנפש באר-יעקב, עוסקת בפסיכיאטריה רב תרבותית באוריינטציה אתנו-פסיכיאטרית מזה 14 שנים.

פסיכולוג קליני-חברתי וחוקר איכותני. כתיבתו ומחקריו מתמקדים ביחסי הגומלין בין התפתחות אנושית (חינוך ופסיכותרפיה בפרט) ובין הפוליטיקה במובנה הרחב, כיחסי כוח בין פרטים וקבוצות. מחבר הספרים "טיפול פוליטי: פסיכותרפיה – בין האישי לפוליטי" (2014) ו Psychotherapy, Society and Politics: From Theory to Practice  (2016). , בשנים האחרונות חוקר סוגיות הקשורות בעדתיות ובפרט בהקשרים של קהילת יוצאי אתיופיה בישראל ונושאים הקשורים לזהות מזרחית. ספרו 'ללמוד מהמזרח: מזרחיות, חינוך ותיקון עולם' יצא לאור לאחרונה. עוסק בהכשרת אנשי חינוך וטיפול במכללת סמינר הקיבוצים ובביה"ס לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי

היא פסיכולוגית קלינית מומחית במכון לגיל ינקות ע”ש זיאמה ארקין במרכז הבינתחומי הרצליה. בעלת תואר שלישי בפסיכולוגיה קלינית של הילד מאוניברסיטת בר-אילן בנושא פוסט-טראומה בילדות המוקדמת בעקבות חשיפה ממושכת לאירועי לחימה וטרור. מרצה באוניברסיטת תל-אביב בתכנית לתואר שני בחוג להפרעות בתקשורת. בעלת ניסיון טיפולי מגוון בילדים ובמבוגרים במסגרת קליניקה פרטית וציבורית.

הוא פסיכולוג קליני מומחה ומדריך, מדריך מוסמכים להדרכה במכון 'שדות', בעל ניסיון רב ומגוון בטיפול בעולים יוצאי חבר העמים במסגרת פרטית וציבורית, ארגן והעביר סדנאות בדיאגנוסטיקה לפסיכולוגים מרוסיה בשיתוף עם ה-Russian Society of the Rorschach.

הוא פסיכולוג קליני מומחה ומדריך, פסיכולוג ראשי במרפאת הנוטרים השייכת למרכז לבריאות הנפש "שלוותה". מרצה מן המניין במרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה.  

הוא פסיכולוג שיקומי מומחה ומדריך, הוא פסיכולוג אחראי בעמותת "נפש לנפש", המנהלת מרפאות לבריאות הנפש, מרפאות המתמחה בטיפול נפשי שיקומי לאוכלוסייה מהציבור החרדי. וכן פסיכולוג אחראי במערך האונקולוגי במרכז הרפואי שיבא.

היא פסיכולוגית קלינית מומחית ומדריכה, כיום פסיכולוגית ארצית בשירותי בריאות כללית ובעלת קליניקה פרטית. בעברה עבדה בעמותה לילדים בסיכון כרכזת קלינית בגן תקשורתי. בשנות עבודתה במרכז לבריאות הנפש 'גהה' עבדה במרפאת קשב וריכוז ובמחלקת נוער סגורה, וכן הייתה פסיכולוגית אחראית ביחידה לגיל הינקות. שימשה כפסיכולוגית מחוזית במחוז שרון-שומרון של שירותי בריאות כללית, וכן הייתה שותפה להקמת מערך בריאות הנפש במגזר היהודי והערבי במחוז.

היא נוירופסיכולוגית, פסיכולוגית שיקומית מומחית ומדריכה, מנהלת מרכז גשר- גליל, המכון הלאומי לשיקום נפגעי ראש. עוסקת בשיקום נוירופסיכולוגי בקהילה של אוכלוסיית הגליל ובהם יהודים, דרוזים, ערבים-נוצרים (ביניהם יוצאי צד"ל), ערבים מוסלמים. 

הוא פסיכולוג קליני מומחה ומדריך בפסיכותרפיה ובפסיכודיאגנוסטיקה. מרצה בכיר וחבר הסגל האקדמי במרכז ללימודים אקדמאיים באור יהודה. עמית  הוראה בבית הספר לחינוך, ובחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. מאז 1988 ועד היום הוא מנהל קליניקה פרטית לטיפול ואבחון פסיכולוגי בירושלים ובכפר מולדתו ,כפר קרע. קליניקה זו נחשבת לצעד חלוצי בקהילה הערבית בישראל, שעוסקת בתחום הפסיכותרפיה. ד"ר מסאלחה עסק במחקר בתחומים שונים ובעיקר במפגש הבין תרבותי, בטיפול, ובהבדלים תרבותיים בהתפתחות הילד. מחקריו בתחום האפקט הפסיכולוגי של מצבי מלחמה על ילדים, זכה לפרסום רב במדיה המקומית והבינלאומית. הוא מעורב מאוד בסוגיות של בריאות נפש של המשפחה והילד בקהילה. הוא גם  מעורב בחקר האספקט הפסיכולוגי של הקונפליקט הערבי-יהודי . מסאלחה מנהל שותף לתוכנית להכשרת מטפלים ערבים ויהודים בבית חולים הדסה. ד"ר מסאלחה הוא אחד ממייסדי בית הספר הדו-לשוני בירושלים, ויו"ר ועדת ההיגוי הראשונה שלו. קהילת בית הספר היום כולל מאות  משפחות ערביות ויהודיות. בית הספר נחשב לאי שפוי, באזור מוכה בשנאה ואלימות.

פסיכולוג קליני מדריך, מנהל שירותי הייעוץ לסטודנט באוניברסיטת בר אילן ומרצה במגמה הקלינית במחלקה לפסיכולוגיה. 

פסיכולוגית קלינית מומחית ומדריכה, מרצה בכירה בחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת אריאל, עובדת כפסיכולוגית בכירה במרכז לבריאות הנפש 'גהה' ובקליניקה פרטית. עוסקת בטיפול ובהדרכה, במחקר ובהוראה. עוסקת בהכשרת אנשי מקצוע בשלבים שונים של התפתחותם המקצועית ובמוסדות שונים, גם מחוץ לאקדמיה. עוסקת בפסיכואנליזה לאקאניאנית ומלמדת ברשת הלאקאניאנית. מחקריה עוסקים בדיכאון, אובדנות ורווחה נפשית אצל ילדים, מתבגרים וקשישים; חוויות רגשיות ביחסים בינאישיים; הקשר בין מטפל ומטופל בפסיכותרפיה. אליאן היא המנהלת המקצועית של תוכנית ההכשרה לפסיכולוגים.