אודות תואר שני

ראש התכנית לתואר שני – פרופ' יוסי גולדשטיין

לימודי מורשת ישראל

מורשת ישראל מאפשרת להבין באופן מעמיק ויסודי את המציאות הישראלית, את שורשיה ואת אופייה של מדינת ישראל כמדינה ציונית, יהודית ודמוקרטית. באוניברסיטאות קיימים לימודי מורשת ישראל במגוון מחלקות, כאשר כל מחלקה מתמקדת באחת מהדיסציפלינות: מקרא וארכיאולוגיה, ספרות ואומנות יהודית, פילוסופיה יהודית, תלמוד, היסטוריה של עם ישראל, לימודי ארץ ישראל וציונות.

המועצה להשכלה גבוהה אישרה את פתיחת לימודי התואר השני בשנת 2010, ובאוקטובר באותה השנה החלו הלימודים. יתרונה של התכנית לתואר שני במורשת ישראל באוניברסיטת אריאל הוא שילוב של מגוון תחומים בתכנית הלימודים ולא בדיסציפלינה אחת. המחלקה עוסקת בהוראת מקרא וארכאולוגיה, פילוסופיה יהודית, ארץ ישראל, ספרות עברית ואומנות יהודית, ותולדות עם ישראל בזמן החדש וציונות.

התכנית מייצגת את התפיסה על-פיה הוקמה אוניברסיטת אריאל, שבין עיקריה: הפצת רוח חדשה באקדמיה הנובעת מתוך מורשת ישראל, על תרבותה ושורשיה, והקנייתה לסטודנטים. חזון התכנית הוא יצירת מרכז לאומי וזהות ציונית, והקמת במת תרבות בלב השומרון בנוסף לעיסוק האקדמי והמחקרי בתחומים השונים של מדעי היהדות. התכנית כוללת קורסים מגוונים המתמקדים בהיסטוריה ובתרבות של העם היהודי במרכזים השונים, תנועות וזרמים, תהליכים היסטוריים וחברתיים שהתחוללו במרוצת הדורות. הקורסים המתודולוגיים מקנים לסטודנטים ידע נרחב בשיטות המחקר ובביבליוגרפיה ומכשירים אותם לכדי מצוינות מחקרית. תכנית הלימודים פרושה על פני שנתיים. התכנית בנויה במתכונת של שיעורים סמסטריאליים וסמינריונים שנתיים.
התכנית מאפשרת ללמוד במסלול ללא כתיבת תזה ובמסלול עם כתיבת תזה באחד האשכולות תוך הנחיה אישית וצמודה. הסטודנטים נחשפים ללימוד והנחיה אצל מרצים וחוקרים ידועים.
מסטודנטים מחוץ לארץ הבאים ללמוד תואר שני נדרשת יכולת קריאה טובה בעברית.

* למורים- משרד החינוך מכיר למורים בתואר השני במורשת ישראל לצורך מענקי שעות והחזרי שכר לימוד.

 

למי נועדה התכנית?

  1. מורים – התוכנית תכשיר מורים במורשת ישראל באחד האשכולות.
  2. אנשי חינוך ועובדי ציבור המעוניינים להשתלם ולפעול במסגרות לא פורמאליות כמו: מדריכים בתנועות נוער, מדריכים במתנ"סים והרואים ייעוד בעיסוק כשליחי עלייה בקהילות ישראל בתפוצות.
  3. אוכלוסייה צעירה או בוגרת, המעוניינת לרכוש השכלה מעמיקה במורשת ישראל.
  4. סטודנטים וסטודנטיות מחוץ לארץ הרוצים ללמוד לימודי תואר שני בארץ, וליהנות מהחוויות הייחודיות של חיים וטיולים בארץ המשולבים עם לימודים.

 

פרסומי המחלקה למורשת ישראל – תואר שני

למחלקה כתב- עת מחקרי אקדמי בשם: "מורשת ישראל" העוסק בענייני יהדות, ציונות וארץ-ישראל.

כמו כן, מקיימת התכנית לתואר שני מגוון פעילויות תרבותיות כגון: קיום סמינריונים מחלקתיים והשתתפות התלמידים בכנסים שנתיים ובינלאומיים בנושאים שונים הפתוחים לציבור החוקרים ולציבור הרחב. כנסים בולטים מטעם המחלקה: הכנס הבינלאומי והבינתחומי בנושא: "אינטלקטואלים וטרור: משיכה גורלית" והכנס הרב-תחומי בנושא: "מלחמה ושלום במורשת ישראל".

צור קשר – פרטים, מועמדים ושיווק:

טלפון – 1-800-660-660, דוא"ל

לחצוותתחילו ללמוד
סגירת טופס צף

מתעניינים בלימודים