אודות מדעי המדינה – המחלקה ללימודי המזרח התיכון

חשיבות מדעי המדינה בעידן המודרני – העולם סביבנו כמרקחה

במעגל החיצוני, בזירה הבינלאומית, מדינות דמוקרטיות מסרבות להתנהג על פי סקרים ותחזיות: בריטניה מתנתקת מהאיחוד האירופי; בספרד, בצרפת, ובמקומות אחרים בעולם חפצים בדלנים מקומיים להקים ישויות פוליטיות חדשות והם מאתגרים את שלטונן של מדינות לאום וותיקות; בצרפת, בבלגיה, בהולנד, בדנמרק, בשוודיה, באוסטריה ובפינלנד מתחזקות תנועות ימין קיצוניות שחלקן מגיעות לקואליציות השלטוניות ברמה הלאומית; בארה"ב, צללים מן העבר חוזרים לזירה החברתית כאילו לא הסתיימה מלחמת האזרחים. פסליהם של גיבורי צבא הדרום מוסרים בפרהסייה, ממש כמו מראות שהכרנו מימי קריסת הגוש הקומוניסטי, דגלי הדרום מורדים מן התרנים, ומועמד לנשיאות נישא על קולותיהם של מי שחשים כי הושתקו עד כה, ומנצח בבחירות.

המבט מזרחה, לעבר הגוש הקומוניסטי לשעבר, אף הוא מותיר לא מעט סימני שאלה. כמו היסטוריה שחוזרת על עצמה, נראה כאילו הנשיא פוטין מחדש את מסורת הצארים ומחזיר לרוסיה את עלומיה הלאומיים מלפני כמאה וחמישים שנים. וסביב לו – לאומיות חדשה-ישנה, מגיאורגיה ועד אוקראינה, משיבה לזירה הבינלאומית אתרים ואירועים שכולנו חשבנו ששייכים לדפי ההיסטוריה, כמו מאבק השליטה בחצי האי קרים.

"כל אומנות וכל סוגיית מחקר, וכן כל עשייה ועיסוק חזקה עליהם שהם שואפים למה שהוא טוב. הדעת נותנת שזה יהיה עניינו של אותו מדע שהוא ריבוני וראשי ביותר… וברור שזו תכונת המדע המדיני".

(אריסטו, ספר האתיקה, פרק 1)

במעגל הפנימי, האזרחים, כמו גם חוקריה האקדמיים של המדינה, החברה והפוליטיקה לא תמיד יודעים להבחין למי מוקנית הסמכות העליונה לקבלת החלטות גורליות. האם לרשות המבצעת – אשר אמונה על ביצוע ההחלטות; האם לרשות המחוקקת – המייצגת גם את מי שלא זכו בנתח שלטוני, ובכך משקפת קשת של דעות בציבור, האם לרשות השופטת – שמכוח קיומם של חוקות וחוקי היסוד ובשל ריחוקה מן הפוליטיקה יש בה התבונה להיות פוסקת אחרונה, ואולי בכלל ההחלטות מתקבלות בכמה מוקדים – מוסדיים ולא מוסדיים כאחד – והן תוצר של יחסי גומלין מתפתחים ומשתנים בין הגופים השונים?

מטרת לימודי מדע המדינה היא לחשוף את הסטודנטים למגוון רחב של תופעות פוליטיות כפי שהן מתרחשות ברחבי העולם ובמדינת ישראל. לבד מרכישת ידע, נועדו הלימודים להקנות לסטודנטים כלי ניתוח ודרכי חשיבה בתחומי ההתמחות השונים הנלמדים במחלקה: פוליטיקה ומשטר בישראל, פוליטיקה אזורית, יחסים בינלאומיים, דיפלומטיה ציבורית, מנהל ציבורי, שלטון מקומי, התנהגות וכלכלה פוליטית, מחשבה מדינית והגירה. הלימודים מתמקדים בהיבטים היסטוריים ואקטואליים ומשלבים קורסים העוסקים הן בתחום התיאורטי והן בתחום המעשי.

השאלות שיעסיקו אותנו במהלך הלימודים הן מגוונות: איך מעצבים מדיניות ציבורית? מהם יחסי הגומלין בין פוליטיקה לתקשורת ובין כלכלה לפוליטיקה? מהו חוסן לאומי? מדוע פורצות מלחמות? עד כמה דמוקרטיות הן יציבות? כיצד מתפקדות רשויות מחוקקות? מה חשיבותו של מבקר המדינה וכיצד הוא פועל ועוד. אם אתם מתעניינים בדרך פעולתו של העולם הפוליטי בעולם הרחב ובישראל – מקומכם אתנו.

"אילו היו בני אדם מלאכים, לא היה צורך בשלטון כלל. אילו משלו מלאכים בבני האדם לא היה צורך בשום ריסון לשלטון, לא מבית ולא מחוץ. הקושי הגדול בעיצובו של שלטון שבני אדם אמורים להטיל על בני אדם טמון בזה: תחילה עליך להקנות לשלטון את היכולת לרסן את הנשלטים, ואחר-כך עליך לכפות עליו לרסן את עצמו. אין ספק שתלות בעם היא הרסן הראשון במעלה לשלטון, אך הניסיון מלמד את האנושות על נחיצותם של אמצעי זהירות נוספים"

(ג'יימס מדיסון)

לחצוותתחילו ללמוד
סגירת טופס צף

מתעניינים בלימודים