ארגונומיה בסביבת העבודה

אגף הביטחון ובטיחות, מספר טלפון: 054-776398

מהי ארגונומיה?

המילה "ארגונומיה" נגזרת מן המילים היווניות Ergo: (עבודה), ו- Nomos: (חוקי הטבע). הארגונומיה, הידועה גם בשם הנדסת גורמי אנוש, עוסקת במחקר על אנשים בעבודה, ובמיוחד באינטראקציה שלהם עם טכנולוגיות, החל מכלים המופעלים בידיים ועד למערכות טכנולוגיות מורכבות שאדם מעורב בתפעולן.

בראשית דרכה, הארגונומיה עסקה במחקרים בעיקר בנושא תפקוד מפעילי ציוד, במסגרת עבודתם.

כיום, הארגונומיה עוסקת בחקר התנהגות תיפעול גם מחוץ לעבודה, כולל בבית, בהפעלת מכשירי יום יום ובכל תחום אחר שבו אנשים משתמשים בטכנולוגיה.

הארגונומיה עוסקת בקשרים השונים בין האדם לסביבת חייו, ומכאן היא מתקשרת לעולם העבודה – עבודה ישובה מול מחשב שגורמת לבעיות גב, צוואר ועוד. ראיות מחקריות מצביעות על קשר מובהק בין תנאי העבודה להתפתחות פגיעות ארגונומיות. הארגונומיה רואה באדם את המרכז ושמה לה למטרה ליצור סביבו את התנאים הפיזיים והמנטאליים הטובים ביותר לטיפוח הרגשתו ולשיפור תפקודו. באופן זה הארגונומיה והשימוש בה תביא לשיפור תחושתו הגופנית של העובד, ולהגברת היעילות והתפוקה שלו בעת העבודה.

הארגונומיה שואפת לשפר את איכות החיים על ידי הפיכת המפגש בין האדם לטכנולוגיה ליעיל, נוח ובטוח ככל האפשר. מטרה זו מושגת על ידי תכנון מערכות טכנולוגיות וסביבות עבודה התואמות את המבנה הפיזי ואת היכולות והמגבלות התפישתיות והנפשיות של המשתמשים. כדי להגיע למטרות אלה, הארגונומיה כדיסציפלינה משלבת ידע מתחומים שונים, כגון אנטומיה, פיזיולוגיה, פסיכולוגיה, הנדסה ועיצוב.

להרחבה בנושא קרא מאמרים העוסקים בארגונומיה בסביבת העבודה:

 

ראה מאמרים נוספים באתר המוסד לבטיחות וגיהות