בטיחות העובדים במשרד וניקיון

אגף הביטחון ובטיחות, מספר טלפון: 054-776398

תאונות קורות. זה דבר ידוע. יש תאונות עבודה, נפילה מפיגום למשל, תאונות במגרשי משחקים כאשר הנדנדות אינן יציבות, וכמובן תאונות דרכים. אבל במשרד? מה יותר בטוח מישיבה במשרד, מאחורי דלת סגורה, ליד שולחן הכתיבה או לפני המחשב? זהו, שלא. גם במשרד קורות תאונות, וחשוב ביותר להכיר את סוגי הסכנות האפשריות ואת כללי הבטיחות במשרד

במשרד ובעבודות השונות הנעשות בו, כרוכות סכנות רבות לרכוש ולנפש. בין אלו ניתן למצוא סיכונים בטיחותיים, עומסים גיהותיים בעקבות תנאים סביבתיים, עבודה מול צגי מחשב ובעיות ארגונומיות. עובדי משרד חייבים להיות ערים למפגעים וסיכונים הנמצאים במשרד ובסביבת העבודה .

הסיכונים אליהם נחשפים עובדי משרד כוללת :

 • עומסים גיהותיים (בריאותיים):

  • טמפרטורות סביבה
  • חוסר חמצן (חדר סגור)
  • לחות
  • חוסר תנועת אוויר
  • רעש
 • עבודה מול צגי מחשב:

  • עייפות פיזית
  • עייפות מנטלית
  • כאבי גב וצוואר
  • כאבי ראש
  • חוסר שביעות רצון
 • בעיות ארגונומיות:

  • מיקום תחנת העבודה
  • התאמת התחנה לעובד/ת

העובדים שבעיסוקם הם עובדים מול מחשב , עליהם להכיר את כללי בטיחות וארגונימיה לטובת בטיחות וגהות.

להרחבה בנושא: הבטיחות וגיהות בעבודה במשרדים – המוסד לבטיחות ולגיהות  [PDF]

עובדי ניקיון הם לרוב כוח עבודה ללא הכשרה, עובדי ניקיון חשופים לטווח רחב של סיכונים תעסוקתיים. (לדוגמא אפשרות פגיעה ממכונה הנמצאת בפעולה). 

ארבעת הסיכונים העיקריים של עבודות ניקיון הם:

בעיות שלד ושריר

עבודות ניקיון הן עבודות שדורשות מאמץ פיזי בין אם מדובר בניקוי משרד, חנות, מלון, מפעל או ניקוי חלונות. עבודת המנקים כרוכה בטיפול בחפצים כבדים (כגון שימוש  בציוד תעשייתי כבד כמו שואבי אבק, ריקון פחים כבדים) ומחייבת לעיתים קרובות שימוש בתנועות נמרצות שחוזרות על עצמן (כגון טיאטוא, שיפשוף) ותנוחות לא נוחות. כתוצאה מכך סובלים המנקים מפגיעות רבות של שריר ושלד (musculoskeletal disorders, MSDs).

 לצורך הקטנת הסיכון, נדרש הדרכת עובדי ניקיון בשימוש נכון של ציוד והדרכות בטיחות וגיהות לגבי ביצוע משימות מסוימות. בין היתר מומלץ להמעיט במטלות הדורשות תנועות חוזרות וכן להשתמש בציוד עזר כגון דליים על גלגלים, עגלות יד להעברת כביסה וכן כיורים נמוכים יותר לצורך ריקון דליים.

החלקות ומעידות

החלקות ומעידות הן גורם עיקרי לפגיעות בקרב עובדי ניקיון.

החלקות יתרחשו כאשר הרצפה רטובה, חלקה או מלוכלכת; נפילות יתרחשו כאשר איזור איננו מסודר או עמוס בפריטים. תפקידם של עובדי הניקיון הוא לסלק מפגעים אלו ולדאוג שהרצפה תהא נקייה ומסודרת. עקבות רטובים מציוד או רצפות רטובות מגדילים הסיכון של החלקה לא רק של עובדי הניקיון אלא של כל הנוכחים באתר. לפיכך מומלץ לסמן רצפה רטובה באמצעי אזהרה.

גורם נוסף שעשוי לגרום להחלקה הוא ריכוז גבוה של חומר ניקוי. במקרה זה הרצפה תנוקה היטב אך הריכוז הגבוה של חומר הניקוי עשוי לגרום לכיסוי הרצפה במעטה שומני שיגדיל הסיכון להחלקה. גם שימוש בכמות גדולה מהנדרש של חומר הברקה עשוי להיות בעייתי. הרצפה תהא מבריקה יותר ועשויה לזכות את עובד הניקיון במחמאות על עבודתו, אך גם במקרה זה הסיכון להחלקה גדל.

נפילות מגובה

נפילה לא צריכה להיות מגובה רב על מנת להיות קטלנית. באופן כללי רצוי להשתמש בציוד שיעקוף הצורך בשימוש בסולם או בעבודה בגובה.

מומלץ להימנע מעבודה בגובה. במקרה שאין אפשרות להימנע מעבודה בגובה יש להשתמש בציוד או עזרים שימנעו הנפילה או להשתמש בציוד שיקטין המרחק ותוצאות נפילה באם תתרחש. תקנות הבטיחות בעבודה (עבודה בגובה), התשס"ז – 2007 מגדירות את דרישות החוק במקרה של עבודה בגובה כולל עבודה על סולמות.

חשיפה לחומרים מסוכנים

מנקים חשופים באופן שוטף לחומרים מסוכנים דרך עבודתם עם חומרי ניקוי כגון סבון לשטיפת הרצפה, אקונומיקה, חומרי חיטוי וחומרים כימיים אחרים, רבים מהם קורוזיביים, העשויים לגרום לגירויים, כוויות, צלקות ודלקות עור. מומלץ להגן על הידיים בעזרת כפפות העמידות לחומרים הכימיים הספציפיים.

מנקים רבים סובלים מדלקות עור לא רק בגלל חומרי הניקוי אלא כתגובה לחומר ממנו עשויות הכפפות (לדוגמא: גומי, לטקס) או כתוצאה מעבודה רטובה ממושכת. בין התסמינים של דלקות העור אפשר למנות  עור יבש, אדום, מתקלף, מגרד, סדוק או מכוסה בועות. כל אלו גורמים לפעילות רגילה להיות קשה יותר.

השימוש בחומרים כימיים יכול לגרום גם לבעיות בריאותיות אחרות, כשהחומר נשאף, נבלע או בא במגע עם העיניים. מגע קצר של חומרים המשמשים לניקוי עם עלול לגרום לגירוי, פגיעה בראייה ואפילו עיוורון. שאיפת אדים עשויה לגרור בעיות נשימה כולל אסתמה.

עובדי ניקיון לעיתים עובדים לבד,.בדרך כלל לכל עובד ניקיון יש את האזור שלו. לכן עובדי הניקיון חשופים לסיכונים של עבודה יחידנית (לדוגמא סכנת תקיפה בזמן השארות לבד בזמן המשמרת). מומלץ לציידם בכתובת חירום וגישה לעזרה ראשונה.

עובדי הניקיון עובדים לעיתים במשמרות. עבודה במשמרות לילה תחשוף את עובד הניקיון לבעיות הקשורות לעבודות לילה  כגון הפרעות שינה.

 

הדרכות בטיחות

הדרכת בטיחות לעובדי ניקיון
הדרכת בטיחות לעובדי ניקיון
הדרכת בטיחות לעובדי משרד ומנהלה
הדרכת בטיחות לעובדי משרד ומנהלה