בדיקות שמיעה

מנהלת תחום: גב' אביטל טראו מרגלית

במרפאה מבוצעות בדיקות שמיעה מקיפות לכל הגילאים

הבדיקות נעשות על ידי צוות קלינאי תקשורת בכירים שגם מדריך את הסטודנטים מהמחלקה להפרעות בתקשורת.

מתקבלים מטופלים מקופות חולים ובאופן פרטי.

בדיקות השמיעה כוללות:

טימפנומטריה

בדיקת טימפנומטריה משמשת להערכת תקינות האוזן התיכונה. בבדיקה זו מודדים את מידת התנועתיות של עור התוף ושרשרת עצמימי השמע באוזן התיכונה, בתגובה לצליל הניתן בלחצי אוויר שונים.הבדיקה מתבצעת באמצעות מכשיר מיוחד, הנקרא טימפנומטר. במהלך הבדיקה מחדירים לתעלת השמע החיצונית אוזנייה זעירה, המכילה 3 פתחים: רמקול (נותן את הצליל לאוזן), מיקרופון (קולט את הצליל המוחזר מן האוזן) ופתח נוסף שמשנה את לחץ האוויר בתעלת האוזן החיצונית. עוצמת הצליל, המוחזר על ידי עור התוף, נמדדת ביחידות של לחץ בתעלת השמע והתוצאה נרשמת על גבי גרף, המכונה טימפנוגרם. בדיקת טימפנומטריה הינה בדיקה קצרה, מהירה, אינה כואבת ויעילה מאוד בזיהוי פתולוגיות באוזן התיכונה, כגון: נוזלים, חוסר אוורור תקין של חלל אוזן תיכונה, תנועתיות יתר של עור התוף ועוד. ·ניתן לבצע את הבדיקה הזו לכל גיל.

בדיקות שמיעה התנהגותיות

בדיקות שמיעה התנהגותיות דורשות שיתוף פעולה מצד הנבדק. בדיקת השמיעה מתבצעת באמצעות אודיומטר. מטרת הבדיקה היא מציאת סף השמיעה של הנבדק בכל אוזן בנפרד. בסוף הבדיקה מתקבל תרשים אודיוגרמה, המתאר את מצב השמיעה.

בדיקת ברה
BERA) Brain Stem Evoked Potential)

בדיקת ה- ABR-Auditory Brainstem Response הינה בדיקה אלקטרופיזיולוגית לבדיקת תקינות מערכת השמיעה מרמת הקוכליאה (האוזן הפנימית) דרך עצב השמיעה ועד גזע המוח. במהלך הבדיקה מצמידים לנבדק אלקטרודות לתנוכי האוזניים ולמצח, ומשמיעים לאוזן הנבדקת סדרה של נקישות ("קליקים") בעוצמה קבועה של 85 dBHL דרך אוזנייה זעירה (אוזניית INSERT). הנקישות מעוררות תגובה בעצב השמיעה והתגובה נרשמת כסדרה של 5 גלים, המכונים: "דגם התגובה". בעזרת האלקטרודות נערך רישום תגובות מעצב השמיעה ומסילות השמע המרכזיות. הבדיקה אינה דורשת את שיתוף הפעולה של הנבדק.הבדיקה מספקת מידע אובייקטיבי הן על התפקוד הנוירולוגי של מסילות השמיעה והן על סף השמיעה.

רפלקס אקוסטי

רפלקס אקוסטי מתעורר כאשר האוזן נחשפת לגירוי אקוסטי (אך גם תחושתי או חשמלי) בעוצמה חזקה. במצב זה שרירי האוזן התיכונה (שריר הסטפדיוס ושריר הטנסור טימפני) מתכווצים על מנת להגן על האוזן הפנימית מפני עוצמות חזקות ומזיקות. התכווצות השרירים גורמת להקשחת המערכת ולכן לירידה בהיענות של מנגנון האוזן התיכונה לקבלת צליל, אותה ניתן למדוד באמצעות מכשיר הטימפנומטר. תוצאות הבדיקה מאפשרות לנו להבדיל בין פתולוגיות שמיעתיות שונות

בדיקת OAE
הדים קוכליאריים (Otoacoustic Emissions)

ה- OAE הינם למעשה גלים שמוחזרים מהקוכליאה (אוזן פנימית) התקינה בתגובה לגירוי צליל. בדיקת ה- OAE מתבצעת על-ידי השמעת צלילים בתדרים שונים לאוזן הנבדקת דרך מיקרופון זעיר הממוקם בפתח תעלת השמע החיצונית ורישום התגובות של האוזן הפנימית לגירויים אלו. על מנת לקבל תגובה, יש צורך באוזן תיכונה תקינה - ללא נוזלים.הבדיקה ארכת מספר שניות עד מספר דקות - תלוי ברמת הרעש בסביבה ובתנועתיות הנבדק הבדיקה הינה אובייקטיבית ואינה דורשת את שיתוף הפעולה של הנבדק.

בדיקות שמיעה אובייקטיביות

בדיקות שמיעה אובייקטיביות אינן דורשות שיתוף פעולה מצד הנבדק.